С девет дни закъснение ВСС прие препоръки за е-връчването
С девет дни закъснение и от третия опит Висшият съдебен съвет (ВСС) прие препоръка как да се връчва електронно на огромна част от бизнеса у нас и на всички държавни учреждения.
Както „Лекс“ писа, на 30 юни 2021 г. влязоха в сила промените в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), с които се въвежда е-връчване. За гражданите и част от търговците то е само възможност, но за немалко дружества и за всички ведомства е задължително.
Това следва от две разпоредби в ГПК – чл. 50, ал. 5 (Връчването на кредитни и финансови институции, включително тези, извършващи събиране на вземания срещу потребители, на застрахователни и презастрахователни дружества и на търговци, които извършват доставка на енергия, газ или предоставяне на пощенски, електронни съобщителни или водоснабдителни и канализационни услуги, на нотариуси и частни съдебни изпълнители се извършва само по реда на чл. 38, ал. 2 на посочен от тях електронен адрес) и чл. 52, ал. 2 (Връчването на държавните учреждения и на общините се извършва само по реда на чл. 38, ал. 2 на посочен от тях електронен адрес.).
Както е видно и двете препращат към чл. 38, ал. 2, който предвижда само два способа за връчване – чрез Единния портал за електронно правосъдие (ЕПЕП), и към т. нар. квалифицирана услуга за електронна препоръчана поща.
Чрез ЕПЕП обаче не може да се връчва и той тепърва ще се надгражда (повече за проблемите виж тук).
Банки и застрахователи писаха на ВСС притеснени какво да правят от 30 юни. Датата отмина, промените в ГПК влязоха в сила, а съветът все не отговаряше. Той направи два опита да го направи – и на заседание на Пленума си и на Съдийската колегия, и едва днес окончателно гласува препоръки как да подхождат съдилищата.
Днес без малко отново да не се стигне до гласуването им, тъй като точно преди да започне дискусията по този проблем, се оказа, че кворумът на заседанието на ВСС е паднал. Наложи се да бъде дадена почивка, за да се съберат достатъчно кадровици.
Така с 12 гласа „за“ и два „против“ – на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панова и на Атанаска Дишева, беше прието следното:
За времето до надграждането на ЕПЕП и системата за електронно призоваване ВСС препоръчва на посочените в чл. 52, ал. 2 и чл. 50, ал.5 правни субекти с цел прилагане на измененията в ГПК в оптимално кратък срок да посочат на съдилищата или електронен адрес по чл. 38, ал. 2 ГПК, или да се регистрират в Системата за сигурно електронно връчване на ДАЕУ.
Атанаска Дишева изтъкна, че ВСС не може да отправя подобни препоръки и работа на съда да прецени как да връчи, следвайки правилата на ГПК. „Да не си помислят страните, че ние си присвояваме правомощие, което нямаме. Съдът преценява кой ред за призоваване да бъде приложен“, каза тя.
Боян Новански отговори, че съветът само препоръчва и не задължава никого как да постъпи. „Когато съдът установи, че даден субект не е регистриран в системата на ДАЕУ, ще се мине на призоваване на хартиен носител. И това ще се случва докато не се надгради ЕПЕП или докато законодателят не предвиди някакви преходни разпоредби в ГПК“, посочи той.
27
Коментирайте
Проблемът е не в нормите, всъщност, а в неработещият ЕПЕП, както и в налятите пари без смисъл, като например в ЕДИС – наляха се пари още 2013-2014, милиони, а тя така и не заработи.
ВСС нищо не могат и да направят, след като няма НС да реши дали да промени нормите или да отложи прилагането им. ВСС не може нито да ги тълкува, нито да дава указания по прилагането им. Затова и просто препоръчва.
Откри топлата вода! Дълго време ВСС неглижира ЕПЕП. Керелска се занимаваше с глупости да мигрират сайтове. Най- лошото е, че не разбра докрай принципа на Портала. Или въобще не я интересуваше. Защото не касае съдиите. И се докарахме до тук. Типично. Иначе с големите претенции. Слаб и наследен проект. Ненужен и глупав. Нищо не реши.
Керелска не се е занимавала само с мигриране на сайтове. По нейния проект се свързаха с ЕПЕП всипки съдилища, а преди това в ЕПЕП бяха само 21 съдилища,които работеха с АСУД и преминаването на информацията в портала беше на съвсем друг принцип, Портал с 21 съдилища,единен портал ли е според Вас или притворно използвате темата за най-грозно ругателство ?!
И защо за две години ВСС не направи нищо за да се извърви следващия етап в развитието на портала ?!
В тази връзка какво са направили Кояджиков и Новански, които трябваше да надграждат ЕПЕП ?!
Глупости. В тази или онази връзка ЕПЕП няма. Опитай да се регистрираш. Виж дело от САС, СГС или РС. Нищо. За 700 000 лева две години мигрираха сайтове. Както винаги някой друг виновен.
Чисто дописване на закона! Перманентно прилагано от този ВСС!
Керелска, оставка кога?
И да подава оставка ефекта ще е същия. Няма работещ ЕПЕП.
Някаква каша ще се заплете ми се струва.
Нещо не е наред.
Бавни са
Оплели са се като пиле в кълчища.
А, сефте комендантска.
Това не е ново!
Мирише ми, че отново ще се забърка една ГОЛЯМА каша.
Някой изненадан има ли ?
Тези се бавят въпреки промените в ГПК. Не правят ли сметка, че от края на месеца хората няма да знаят как да работят.
Те се забързват само когато трябва да си раздават бонуси обикновено.
Те и в Столична община са така. Като ще прибират рушвети и стават ултра бързи
А те в Парламента щото не се забързаха да гласуват поглъщането от държавата на Националната Лотария. Глътнаха едни добри пари. Кралев да каже къде отидоха тия 50 милиона дето щяха да са запорта! В мига, в който се погълнела лотарията и щели едни 50 милиона да влязат.
Не им дреме бе човек. Не им дреме.
И кога точно ще доизкусурят Единния портал за електронно правосъдие?
По-добре да не бързат, та да не стане като с единната деловодна система.
Системата не е деловодна, а информационна. Освен деловоден модул има още 38 модула, но ти си абориген и такъв ще си останеш!
Стига де! ЕДИС е, например, „единна деловодна инф. система“. Издребнявати. Наименованието е такова.
След две години, бе тикво! И това ли не разбра? Докато се оправят батаците на Керелска!
Аз се надявам да се осмисли ролята на ищеца – който трябва да плаща такси и на ответника – който е евентуално далеч от случая и не следва да се стига до съд. Образувам дело и – на вторият ден ми искат такса, аз – като свръх-професионалист – ще го отиграя – знам как, от няколко години не обучавам ученици и тайната е за мен. Питам – защо съдът бърза вместо мен – ищеца, другата страна ако иска – ответникът ще признае иска, ще се освободи от разноски и лихви – евентуално, ето един въпросителен. Тъй като аудиторията е непрофесионална,… Покажи целия коментар »