Съдът спря стотици конкурси за директори на училища
Върховният административен съд (ВАС) спря действието на новата наредба за конкурсите за директори на училища и така и стотиците конкурси, обявени в цялата страна.
Наредба № 16 за провеждане на конкурси за заемане на длъжността „директор“ в държавните и общинските институции в системата на предучилищното и училищното образование беше обнародвана на 5 юли 2022 г. Кандидатка за директор на Средно училище „Д-р Петър Барон“ в Пазарджик.
В определението си (пълния му текст виж тук) върховните съдии Мариника Чернева (председател на състава), Мирослав Мичев и Александър Митрев (докладчик) сочат, че целта на спирането на действието на наредбата е да се осигури защита на лицата, които са я обжалвали.
ВАС приема, че ако обявените конкурси за директори на институции в системата на предучилищното и училищното образование продължат при действието на оспорената наредба, това би ограничило възможностите на жалбоподателката да участва в този за пазарджишкото училище, предвид евентуално несъответствие с поставените в подзаконовия нормативен ак изисквания към кандидатите.
„Заложени са множество критерии, които имат субективен характер, отнасят се до личността на кандидата като мотивация за заемане на длъжността, нагласа за работа в екип и усъвършенстване и комуникационни умения. Евентуалната незаконосъобразно формирана комисия, която ще оценява качествата на кандидатите, възможността за субективизъм при оценката, влияят пряко върху законосъобразността на конкурса и пряко засягат всеки участник в този конкурс“, изтъква ВАС.
И напомня, че централизираното провеждане на стотици конкурси за директори на училища, които са обявени в момента, при действието на незаконосъобразни правни норми, би представлявало сериозно засягане на обществения интерес, включително и на кандидатката от Пазарджик.
„Предварителното изпълнение на наредбата би причинило значителни и трудно поправими вреди, както на интересите на участниците в конкурса, конкретно и на жалбоподателката, така и на защитимите обществени интереси, които са предмет на регулиране. Това е така и предвид несигурността, свързана с действителността на евентуално възникналите вследствие на конкурса трудови правоотношения, в случай че наредбата бъде отменена от съда и неблагоприятния ефект върху провеждането на предстоящата учебна година“, пише ВАС.
28
Коментирайте
Докога такива ще ни ръководят?
Да се проверят директорите, които не увеличиха учителските заплати през април!
ВАдмС следва да бъде немедленно закрит, поради:
-Това,че е излишен. В малка държава два върховни съда със стотици върховни съдии е перверзия, която и по ХХЛ не биха показали.
-Опасен за правовия ред. Силно се съмнявам,че лице ,завършило милиционерското училище е редно да бъде съдия, без значение в кой съд. Нито прокурор. В този съд колко са милиционерите? И какво е нивото на компететност, ако например бъдат изпитани, с цел атестация, по конспектите за абсолвенти?
-Основан на връзки и непотизъм. Самите вие, от вашия сайт пишете за връзкарството в този съд-ДЕСЕТКИ РОДНИНИ във върховния административен съд. https://news.lex.bg/pregled-na-pechata/десетки-роднини-работят-във-върховни/
Роднина, милиционер, роднина, милиционер.
https://news.lex.bg/pregled-na-pechata/десетки-роднини-работят-във-върховни/
Да питам роднините в този съд как си говорят помежду си? Казват ли например „мамо“, „тате“, „лельо“, „чичо“, „братовчеде“, или с цел конспиративност използват господин, госпожа и съответната фамилия, дори когато разговарят със роднината си, помогнал за инсталирането? Защото статията за роднинството в този съд е потресаваща. Дори в МВнР родниството е по-малко, а непотизмът е на далеч по-ниски нива. Че то в този съд, ако се задълбаят нещата кръвно родствените връзки са до там,че направо съдът да го преименуват във племенен съд. Двайсетина рода в този съд, инсталирали роднини , а по-изключение-приятели е повече от прекалено. Съдът е превърнат… Покажи целия коментар »
Какво не ѝ е наред на тази статия? Само аз ли не виждам някакъв текст. Ни в клин, ни в ръкав съществува изразът „Кандидатка за директор на Средно училище „Д-р Петър Барон“ в Пазарджик“. Дори не е изречение, няма глагол. За каква кандидатка става дума и какво не е дописано тук?
А в четвъртия абзац пише „нормативен ак“.
Някой автор/редактор е бързал за плаж 🙂
Нека да се правят записи на всеки явил се на конкурса и да се пазят поне 1 месец, ако някой ще го обжалва. Време е вече да се направи мандатност на директорите не повече от 2 мандата де имат в едно училище . Прекалино дългото стоене на ръководна позиция в нашата страна води до корупция. тА това не е добре за образованието ни. Крайно време е да се реши проблема с пенсионери в образованието, хейм пенсия получават хем държавна заплата получават. Да не излизат , че няма млади и , че те са най- способни. Без манипулиране.
E, хубава работа.
Безспорно трябва да се осигири защита на лицата, които са обжалвали наредбата.
Лекс.бг по договор или „pro bono“ от известно време се явява PR агенция на ВАС?
ИВСС:
Някaкви разговарят по телефона. Единият пита: – Вие откъде се обаждате? – От ‘асково. – Моля? Не ви разбрах?!.. – От ‘асково – повтаря другият. – …Не ви разбирам…?! – ‘Aсково бе! – ядосва се вече другият – ‘асково, кат ‘ляб!!!
Конкурси в българия няма, няма абсолютен никакъв подбор всичко е за „НАШИ ХОРА“ има цели семейства от който всеки един е на държавна работа, а както знаете наште хора не ги пипаме как може да искаме безпристрастност и обективност от хора който са обвързани по семейна линия.
Така е за съжаление.
Мъка
big one
Браво бе
ами, заместниците ще са и.д. директори, това е
Интересен казус
Чак пък интересен
Трябва да се осигури защита на лицата, които са я обжалвали
Е, това какво е сега
Поредната каша.
При незаконосъобразни правни норми е така
За кой ли път.
ау, и сега какво
Чакаме резултатът от обжалването.
Много правилно.Трябва да се даде гласност и възможност и други млади хора да участват в конкурси.Иначе пак на наши и ваши става работата.