Съдът на ЕС разреши спирането на пари за страни, които не спазват върховенството на правото
Съветът на Европейския съюз (ЕС) може да спира плащания от бюджета на съюза към страни-членки, които не спазват принципа на върховенство на правото.
Това реши днес Съдът на ЕС, като отхвърли жалбите на Полша и Унгария срещу приетия преди две години регламент, който обвързва европейското финансиране на държавите в ЕС с върховенството на правото. До момента мярката не беше прилагана, защото се чакаше решението на съда и затова жалбите бяха разгледани по реда на бързото производство. Още повече, че от решението на съда зависят и всички разходи на ЕС за програмния период до 2027 г., които са около 1,8 трилиона евро.
Тезата на Съвета на ЕС и на Европейския парламент беше подкрепена от Европейската комисия, както и от Белгия, Дания, Германия, Ирландия, Испания, Франция, Люксембург, Нидерландия, Финландия и Швеция.
В решението на съда се казва, че зачитането на ценностите на правовата държава не може да бъде сведено до задължение, което държавите имат само до присъединяването им към ЕС и след това да могат да се освободят от него.
Според СЕС нарушения на принципите на правовата държава могат да накърнят сериозно финансовото управление на бюджета на ЕС и финансовите му интереси, поради което мярката в регламента е приета за защитна.
Съдът изрично отбелязва в решението си, че спирането на пари по този регламент може да стане не просто, когато страна-членка допуска нарушения на върховенството на правото, „но и главно че тези нарушения накърняват или има сериозна опасност да накърнят достатъчно пряко доброто финансово управление на бюджета на Съюза или защитата на неговите финансови интереси“. Освен това за нарушенията трябва да е отговорен орган на страната-членка.
Съдът в Люксембург отхвърля и довода на Полша и Унгария, че няма точно определение на понятието „правова държава“, като отбелязва, че принципите са широко развити в неговата съдебна практика и произтичат от понятието за правова държава, което държавите са възприели и в своите конституционни традиции.
„Ето защо Съдът приема, че държавите членки са в състояние да определят достатъчно точно основното съдържание и изискванията, произтичащи от всеки то тези принципи“, посочва съдът.
Още с приемането на регламента, Полша и Унгария реагираха остро, като заявиха, че той е насочен конкретно срещу тях и показва, че не са третирани като останалите страни от ЕС.
Въпреки че механизмът не беше използван повече от година, Полша и Унгария не получиха предвидени десетки милиарди евро помощ за възстановяване от пандемията. Парите за Полша бяха спрени, докато тя изпълни нареждане на Съда на ЕС да разпусне дисциплинарната камара, за която има съмнения, че е използвана от правителството да кадрува в съдебната власт. Проблемите на Унгария с върховенството на правото пък доведоха до блокиране на 7 млрд. евро за възстановяване от пандемията.
29
Коментирайте
Джедър идеология, здравей, здравей…
Относно кандидатурата на съпруга ми на ръководна позиция в ЕК в сектор киберсигурност, са му казали в прав текст, че за източноевропейците са “приготвени“ позиции предимно от ниския и средния мениджмънт, въпреки дипломата на съпруга ми от Харвард .За мое най-дълбоко съжаление, нямам свидетели- очевидци на проведения телефонен разговор и не мога да ги осъдя за дискриминация… Много им пречи фактът, че е бял, източноевропеец, хетеро, семеен и на възраст над 45 години- направо умират от злоба и завист….
Госпожа, не бъдете така сигурна, че е хетеро. 😃
Да, който е отишъл прав в Брюксел, се е върнал богат и обратен. Като Раданчо примерно….., макар че той си отиде подготвен.
Супер! Време е на България да бъдат спрени всички еврофинансирания и ясно да се посочи причината – ЛИПСА НА РЕФОРМА В ПРОКУРАТУРАТА! Причината ще бъде една и само една, дори и персонална – Иван Гешев – главен прокурор с нередовна диплома по право!
СЪД И ЗАТВОР ЗА ПРЕСТЪПНИКА С КАСКЕТ !!!!!
Или 9 мм с 440 метра в секунда. Честно … все тая е.
Крайно време е да напускаме потъващия кораб.
Парите от ЕС, освен да корумпират бълг.политици и да съсипят от друга страна производството и най-вече бълг.земеделие не свършиха някаква читава работа.
ПОДАВАЙ ОСТАВКА КАСКЕТ!
Трябва да се присъединим към Полша и Унгария. ЕС е изпразнен от съдържание и не става за нищо. За съжаление, нямаме силни лидери като Орбан, а само кукли на конци, на команда от мадам Мустафа
Управляващото мнозинство ще е добре да се запознаят с това решение, а не да раздават правосъдие от трибуната на НС или министър-председателя да иска арести наляво – надясно, без доказателства. Или пък да искат смяната на легитимно избран главен прокурор, защото „не му вярвали“.
Нормално е да излязат с такова решение.
Сигурно ще ни спомети съдбата на Полша и Унгария.
Сега троловете на ГЕРБ нека още твърдят, че Гешев не е проблем. А той да смята, че мафията иска да го махне от заемания от него пост.
ГЕШЕВ – ОСТАВКА!
Ами време беше да ви кажа. Не може да се изливат едни пари за да може корумпирани политици да си правят и купуват къщи по Барселона!
Сега я втасахме…
И кой тук ще определи кой политик е корумпиран и краде и кой не? Всеки си е вързал гащите масивно.
Мен ако ме питаш това трябва да е още началната точка, която ако не се спазва Европа да не дава никакви пари. А не още преди 2007 година да са започнали едни плащания на пари и чак през 2022 да се поиска върховенство на закона.
Честито да ни е!
Може би единственият начин да махнем мутренското влияние в съдебната система.
Е то с Гешев какво върховенство на закона ще чакаме.
Никакво. Не разбирам този човек как няма и грамче доблест, та да си подаде оставката.
Сиреч и ние
Тоест, плащанията към нас по вссяка вероятност ще бъдат спрени.
Аха, ама никои няма да го каже така публично в прав текст. Ще има едни словесни еквилибристики, та чак ще се замаем.
Каскета Шрек със щръкналите ушаци незабавно да бъде изритан за да не страда българския народ!
Бюджетен дефицит? Съотношение между държавен дълг и БВП? Инфлация? Всичко това е част от Договора от Маастрихт. Държавите от Еврозоната, които не спазват (Германия, Франция, Испания, Гърция, Португалия) дали ще пострадат?