Съдията по делото „Иванчева“ видя съдебен произвол в настояването на втората инстанция за арест
Прокуратурата протестира домашния арест за подсъдимите
Съдия Иво Хинов има съмнения, че Апелативният специализиран наказателен съд (АСНС) проявява съдебен произвол с отказите си да пусне от ареста отстранената кметица на „Младост“ Десислава Иванчева и подсъдимите за подкуп с нея Биляна Петрова и Петко Дюлгеров. Затова в определението си от вчера, с което той отново ги пусна под „домашен арест“, Хинов пише, че няма да се съобрази със задължителното по НПК обвързване с правните изводи на горната инстанция, когато обсъжда мерките за неотклонение на тримата.
В него той признава, че по делото няма нови обстоятелства, които да обосноват новото му произнасяне за освобождаване на тримата подсъдими, след като само преди две седмици АСНС ги остави в ареста. В същото време спецсъдът пише, че вижда недобросъвестност и дори заблуда в апелативните съдии, които гледаха делото и затова е преценил, „че защитата на основополагащата ценност за лична свобода и неприкосновеност има предимство пред формалното подчинение пред актовете на втората инстанция“.
„Това е така, доколкото в противен случай, подчинявайки се на тези указания, ще следва да постанови своя акт с ясното съзнание за неговата неправилност“, пише в определението от 40 страници съдия Хинов.
Тези си изводи той мотивира с поведението на втората инстанция, която на три пъти отменяше определенията му за пускане под „домашен арест“ на подсъдимите. На първо място, Хинов посочва, че той сам е приемал, че Иванчева, Петрова и Дюлгеров могат да повлияят единствено на свидетели от община „Младост“, от което се извежда и опасността от извършване на престъпление, ако не са в ареста. След това АСНС е споделил този извод на Хинов, но когато тези свидетели вече са били разпитани и затова спецсъдът пуснал тримата под домашен арест, втората инстанция вече приема, че подсъдимите могат да влияят и на други свидетели.
„Тази промяна в правното становище, още повече в светлината на очевидната неправилност на тези становища и некоректното цитиране на съдебна практика водят до съмнение дали се касае за съдебен акт, постановен съобразно вътрешното убеждение, формирано въз основата на закона, или до съдебен произвол – т.е. до обличане в правна форма на решение, което не е взето съобразно изискванията на закона“, се казва в определението.
След това съдията се връща към последната сага с домашния арест за Иванчева и Петрова, за който беше постановил незабавно изпълнение, но то беше спряно от АСНС. След това имаше и проверка на Върховния касационен съд, която показа нарушения на НПК, а апелативните съдии видяха институционален натиск в проверката. Тогава АСНС взе решението си определението на спецсъда да не се изпълнява незабавно, без да е получил още пълния протокол от заседанието. Хинов посочва, че актът на апелативния съд е постановен малко преди да е бил готов протоколът, с мотиви, които след това същият състав на АСНС отрича. Първоначално апелативните съдии казаха, че спират изпълнението, защото нямат пълен протокол и не могат да преценят дали е взето правилно, но след това записаха, че са имали достатъчно доказателства за преценката си.
Отделно от това, съдия Хинов казва, че не може тежестта на престъплението да е мотив за задържане, освен ако не става дума за определяне на първоначална мярка за неотклонение, а здравословното състояние да се разглежда само като отделно основание за освобождаване.
„Т.е. налице са силни съмнения, че в случая горепосочените актове на втората инстанция попадат под дефиницията на „произвол“, съобразно практиката на Съда по ЕКЧП. Това е допълнително основание за отричане на задължителната сила на правните изводи на вторинстанционните състави – единствено и само за нуждите на настоящето поредно произнасяне по реда на чл. 270 НПК“, пише в определението си Хинов.
За опасността тримата да извършат престъпление, съдията казва, че това би било възможно само ако имат длъжностно качество, а Иванчева е отстранена, Петрова – уволнена, а Дюлгеров отдавна не е кмет. Според апелативните съдии обаче тежките обвинения, предвиждащи от 10 до 30 години затвор също обосновават извода, че има опасност подсъдимите да извършат престъпление, ако не са в ареста.
„Това уронва до степен на пълно отричане принципа за лична сигурност – или защита на личността от произволно посегателство“, смята обаче съдия Хинов. Той се „хваща“ и за думи в определение на АСНС, според което е пуснал Дюлгеров без да прецени отзвука на делото в обществото, като контрира, че „общественото възмущение е различно основание за задържане, от опасност от извършване на престъпление“. Хинов пише още, че втората инстанция не познава съдебната практика, на която се е позовала в последното си определение, защото е цитирала решение на съда в Страсбург, в което установено нарушение на Белгия за продължаващо задържане и то на убиец.
„Несъмнено е, че съществуват десетки хиляди решения на Съда, които не са така ясно и еднозначно противоположни на застъпеното от втората инстанция становище“, пише още съдията.
Той категорично отказва да обсъжда дали има обосновано предположение, че тримата подсъдими са получили подкуп от бизнесмена Александър Ваклин, а приема изводите на апелативните съдии. Въпреки това, заменя мерките им, защото не намира доказателства, че биха се укрили или извършили престъпление, ако не са в ареста. Според мотивите му увреденото здраве на подсъдимите и медийната им известност, също намаляват риска да извършат престъпление.
Днес от Специализираната прокуратура обявиха, че вече са подали протест срещу променените мерки на тримата подсъдими. По този повод Хинов казва в определението си, че протестът е очакван и затова не е постановил незабавно изпълнение на по-леките мерки, за да не се стигне отново да сагата със спиране на изпълнението.
„Няма основание да се счита, че този път тези усложнения биха били избегнати. Напротив – те ще се мултиплицират – доколкото настоящият съдебен акт, в несъмнено противоречие с националната правна традиция, аргументира един малко коментиран и мълчаливо отхвърлен правен институт – а именно условията, при които е правомерен отказът на по-долната инстанция да изпълни задължителните указания на по-горната инстанция“, пише в определението на спецсъда.
Ако утре апелативните съдии не отменят определението на Хинов, в събота Иванчева, Петрова и Дюлгеров ще се приберат в домовете си, поне докато втората инстанция не вземе окончателно решение.
13
Коментирайте
„Хваната на калъп“ означава „хваната в момент, в който извършва определени действия“, така да се каже. А в случая имаме „хваната с намерени в автомобила определени придобивки“, и с напредването на делото се вижда, че тя не ги е поискала и взела. Обратното продължават да твърдят само тези върлите привърженици на корумпираната власт.
Абсолютно! Кой нормален човек ще вземе подкуп и ще го държи в колата си, докато си пие спокойно кафето.
Нещата са много по-нависоко. Някой дърпа яко конците, защото. Иванчева застраши интереси за милиарди. Адмирации за съдия Иво Хинов, който е напълно безпристрастен и явно неподкупен. Ето така се работи за прозрачност на съдебната система, а не само на голи приказки.
Нещата са на високо, но от страна на тези, които яхнаха случая за целите на политическа дестаболизация и институционална война. При кметуването на двете много от големите фирми платиха и строиха, така че тя е застрашила само бюджета на района, за който твърди, че й пука. Даже конкурса за храна в градините не проведоха, та се наложи директорите да го проведат сами. Пълно безхаберие и корупция, но за техен късмет повечето им жертви са мухльовци.
Нито един строител, или какъвто и да е друг, не е споменал двете да са поискали да получат каквото и да било. НИТО ЕДИН!
За сетен път се убеждавам, че АСНС е за закриване. Нищо друго не прави, освен разходи.
Разходи и „услуги“ на властимащите! 🙁
Прокуратурата както винаги се престарава, но не на място.
Дълги алеи и прозрачни небеса
горещи облаци парят търсещи крила.
Дълги алеи лабиринти от цветя,
цветът различен е между радост и тъга.
Припев:
Уморени крила небето не достигат,
те угасват над бяла дъга.
Уморени крила под слънцето заспиват,
а дъгата топи се в мъгла.
Дълги алеи, носталгична тишина,
тя носи мириса на откъснати цветя.
Дълги алеи шепнат спомени безброй,
светът различен е след всеки нов порой.
The world is a dangerous place, not because of those who do evil, but because of those who look on and do nothing.
Albert Einstein (1879 – 1955) Physicist & Nobel Laureate
Поздравления за мотивите на съдия Хинов!
Адмирации, че се противопостави на формалното подчинение пред актовете на втората инстанция.
Гледайте накрая, когато Хинов им лепне по 15 години, как ще го изкарат слуга на мафията и него. За Иванчева ина по 2 статии дневно в медиите на Прокопиев, пп 3 интервюта седмично, хваната на калъп се опитват да я изкарат невинна и жертва,а жертвите й да ги омаскарят.