Съдийската колегия с остра декларация срещу телевизията на „Атака“
Използваният от ТВ "Алфа" език на омразата с обидни квалификации към български съдия е особено тревожен и погазва независимостта на съда и разделението на властите, се казва в позицията
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет излезе с остра декларация по повод излъчени кадри от телевизията на „Атака“ срещу магистрата от Софийския районен съд Николай Василев.
„Съдийската колегия остро осъжда като недобросъвестен, преднамерен, недопустим и тенденциозен многократно излъчения на 6 и на 7 октомври 2018 г. манипулативен стоп-кадър със снимка на Николай Василев – съдия от Софийския районен съд, и надпис „Корумпираният съдия от Софийския районен съд Николай Василев пусна на свобода престъпника от Судан“, се казва в декларацията.
В нея съдебните кадровици посочват, че действията на телевизия „Алфа“ по недопустим начин засягат личното достойнство, уронват авторитета и накърняват професионалната компетентност на българския съдия.
Колегията приема излъченото като „провокативно, несъобразено с етичните стандарти и критериите за обективна журналистика, компрометиращо държавността и нарушаващо конституционно установения баланс между съдебна, изпълнителна и законодателна власт“.
„Особено тревожен е използваният език на омразата с обидни квалификации към българския съдия, и към чуждия гражданин – страна в административно наказателно дело № 16730/2018 по Указа за борба с дребното хулиганство. Тази позиция на ТВ „Алфа“ демонстрира грубо незачитане на конституционно прогласения правов ред и демократични ценности, като погазва независимостта на съда и разделението на властите в Република България“, се казва още в декларацията.
Както „Лекс“ писа, преди два дни ръководството на СРС излезе с позиция, с която защити съдия Николай Василев, а вчера от Съюза на съдиите също разпространиха писмо, с което изразиха подкрепата си за колегите си от районния съд и призовават и ВСС да реагира.
Публикуваме пълния текст на декларацията на Съдийската колегия на ВСС.
ДЕКЛАРАЦИЯ
от Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет изразява своята тревога и възмущение от поредния опит за накърняване на съдебната власт и дискредитиране на общественото доверие в нея. Конкретен повод е излъчен видеоматериал в ефира, публикуван и на интернет сайта на телевизия „Алфа“.
Съдийската колегия остро осъжда като недобросъвестен, преднамерен, недопустим и тенденциозен многократно излъчения на 06.10.2018 г. и на 07.10.2018 г. манипулативен стоп-кадър със снимка на Николай Василев – съдия от Софийския районен съд, и надпис „КОРУМПИРАНИЯТ СЪДИЯ ОТ СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД НИКОЛАЙ ВАСИЛЕВ ПУСНА НА СВОБОДА ПРЕСТЪПНИКА ОТ СУДАН“. Посоченият кадър е публикуван на 06.10.2018 г. в 22:13 ч. на интернет сайта на ТВ „Алфа“, като е наличен и към момента в категория „Репортажи/Изказване“. Видеоматериалът е с продължителност 01:22 мин. – ситуирана на черен фон снимка с посочения надпис и инструментално озвучаване, и прави тенденциозно внушение, без да предоставя никакви аргументи и доказателства. Същият надпис е излъчван многократно в програмата на ТВ „Алфа“ по време на новинарските емисии и актуални предавания.
Действията на телевизия „Алфа“ по недопустим начин засягат личното достойнство, уронват авторитета и накърняват професионалната компетентност на българския съдия.
Съдийската колегия на ВСС приема излъченото съдържанието като провокативно, несъобразено с етичните стандарти и критериите за обективна журналистика, компрометиращо държавността и нарушаващо конституционно установения баланс между съдебна, изпълнителна и законодателна власт. Особено тревожен е използваният език на омразата с обидни квалификации към българския съдия, и към чуждия гражданин – страна в административно наказателно дело № 16730/2018 по Указа за борба с дребното хулиганство. Тази позиция на ТВ „Алфа“ демонстрира грубо незачитане на конституционно прогласения правов ред и демократични ценности, като погазва независимостта на съда и разделението на властите в Република България.
Членовете на Съдийската колегия на ВСС изразяваме готовност при налични фактически данни и доказателства за злоупотреба със служебно положение и корупционни практики в съдебната система, предоставени от граждани, медии и представители на политическата власт, да упражним правомощията си по Закона за съдебната власт и да сезираме незабавно компетентните органи, но няма да допуснем обругаване срещу български магистрати, основаващи се на голословни твърдения.
8
Коментирайте
Това е КОЛЕГИЯ! И такава трябва да е България! От колко време тръбя, че медии НЯМАТ ПРАВО да коментират магистратски актове- прокурорски, съдийски. Има тълкуване в правото, има вътрешно убеждение, има ДЪРЖАВНО РЕГУЛИРАНА ПРОФЕСИЯ!
ВИСШИЯТ СЪДЕБЕН СЪВЕТ СЛЕДВА ДА ВЗЕМЕ ПРИНЦИПНО РЕШЕНИЕ ЗА ВСИЧКИ МАГИСТРАТИ.
Я по полека.Съдии когато се гаврят с хората ВСС мълчи.Тях кой да ги защити.Всеки има право на мнение.Когато се въведе медиацията, тогава и съда ще отпадне.За Което Се Следва Извинение,Не Се Следва Обезщетение.
В интерес на истината Межди Дандур се е държал невъзпитано и е обиждал съпругата на Волен Сидеров. Но за такова нещо все пак не може да го осъдят.
Ако съм на мястото на Николай Василев, ще съдя телевизията до дупка. Призванието на медиите е да информират най вече вярно и да са безпристрастни, а не да изопачават нещата през свой ъгъл.
Не съм очаквала друго становище от Съдийската колегия на ВСС. Естествено, че ще защити съдията. Излъченото съдържание е меко казано провокативно. То е обвинение в престъпление.
Обществена тайна е, че Сидеров си е лабилен. Преди време в самолет на “Луфтханза“ хвърлял храна в коридора и обиждал персонала, наричайки членовете му “нацисти“ и “антисемити“. После пилотът приземил самолета не на предвидената писта с ръкав до самата сграда, а на странична позиция. Но този път прекали.
Недопустимо е медия да се гаври с магистрат. В друга държава може би биха спрели излъчването й.
СЕМ е длъжен да наложи имещуствена санкция, съгласно Закона за радиото и телевизията, ако се докаже нарушение. Сметната палата преди около 5-6 години глоби СЕМ за неналожени наказания при явни и доказани нарушения на електронни медии.
Отделно съдията си има своите права- 5 години са добър срок .
А на тези, дето недоволстват от съда- лицевите опори помагат и освобождават напрежението.