Студенти от СУ станаха първи в света по международно право
Отборът на Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ взе най-голямата награда и се нареди сред най-добрите отбори в света в най-престижното състезание по международно право – Phillip C. Jessup, съобщиха от висшето училище.
В конкуренция с повече от 750 университети от цял свят, българските студенти спечелиха наградата Richard R. Baxter за най-добра писмена защита на ответник. Освен това, отборът в състав Иван Иванов, Ива Белчева, Мирослав Йонов и Доника Ставрева, с треньори Валери Благоев и Сибел Хасан, се нареди на 4-то място в света в общото класиране за писмени защити. Мемориалът на Софийския университет ще бъде публикуван в ILSA Journal of International and Comparative Law и на сайта на състезанието.
Състезанието, кръстено на знаменития съдия към Международния съд на ООН – Филип Джесъп, възниква през 1960 г. в Харвард. През годините придобива огромна популярност и в момента в „Джесъп“ се състезават най-престижните университети в цял свят. Сред победителите са университети като Оксфорд, Кеймбридж, Сорбоната, Джорджтаун, Колумбийският университет и други. България участва в „Джесъп“ от 1984 г., а тазгодишното представяне е едно от най-успешните.
Състезанието по право за студенти представлява симулация на процес пред Международния съд на ООН. Всяка година през септември излиза казус, провокиран от актуални теми от “сивата зона“ на международното право, по които участниците спорят от позициите на ищец и ответник. Тази година казусът постави акцент върху използването на автономни оръжия без човешки контрол по време на война, държавна приемственост и наказателна отговорност на държавни ръководители за военни престъпления.
Участието на отборите се състои от два етапа – писмени защити и устни пледоарии. Писмените защити студентите предават до средата на януари, след близо 4-месечен труд, а устните пледоарии, които са същината на състезанието, стандартно се провеждат през април във Вашингтон. Въпреки че тази година устният кръг беше отменен поради пандемията на Covid-19, оценяването на писмените защити се състоя и трудът на българските студенти беше оценен от повече от 15 независими съдии, които безспорно го поставиха на първото място.
СУ вече обяви селекцията на новия отбор (какви са изискванията и как да кандидатствате, можете да научите тук).
18
Коментирайте
Много ни зарадвахте, млади колеги! Както и екипът на Лекс, винаги буден за доброто!
Поздравления и бъдете горди със знанията, с ерудицията. Малка държавица сме, но с Големи като вас, повдигаме глави и се усмихваме:)
Жалко, че няма да останат тук. Но ги разбирам. Шансовете им да успеят в тази гилдия са минимални.
Да, конкуренцията е жестока. И не е с един кон, както например неотдавнашното избиране на Главен.
Ей, как обичам да чета такива новини!
При тази конкуренция, това е много голямо постижение.
Браво! Още веднъж СУ и възпитаниците му показаха класа!
Нека научим отборът на СУ от студенти на кои юридически факултети в страната е съставен, а защо не и имената на самите студенти. Браво на децата!
Браво. Късмет в развитието
Подкрепям децата и се надявам, че ще имат успешен шанс за развитие
Браво на децата. Успех в развитието
Редовно имаме успехи с децата си по олимпиадите. Обаче е лошото, че после отиват в чужбина
Какво да правят в тази кочина тук. Дори да си знаещ и можеш, нямаш шанс, ако не те побутнат с връзки.
Подкрепям децата и обичам когато имат успехи
Поздравления. Браво. Те са гордост
Какво ли им се върти в главите? Дали да се развиват в корумпирана държава, като България или да направят реализация за добри пари в страна, която уважава законите си и хората уважават съд и адвокати и прокурори
Браво. Браво на децата. Да се развиват.
Да, вие писахте за тях преди. Браво на децата
Браво – светът чу 3 пъти името на България в позитивен контекст .Видя се,че тук има талантливи млади хора,които безкористно е неуморно се трудиха месеци ,за да постигнат този невероятен успех.В така нареченото си свободно време – докато ходят на лекции или работят – няма събота или неделя – те работеха неуморно ,без да чакат почести или благодаря .Чест им прави това,което извоюваха