Предлагат промени в ЗУТ
Столичната община спира „прикриването“ на жилищни сгради като общежития и ателиета
Промени в Закона за устройството на територията (ЗУТ), с които да се ограничат възможностите за заобикалянето на изискванията за изграждане на жилищни сгради, като се представят като общежития, апартхотели или сгради с ателиета обяви, че ще предложи Столичната община.
Засега от местната власт не огласяват конкретни текстове, тъй като предстои предложенията да бъдат прецизирани от работна група в Министерството на регионалното развитие. Но обясниха, че идеята е да се затвори вратичка в ЗУТ, която позволява на имоти, които не са отредени за жилищно строителство, на практика да се правят блокове. Така не се спазват изискванията за отстояние, разположение на апартаментите, осигуряване на повече места за паркиране. От общината посочиха, че от години ателиета, стаи в общежития и апартаменти в хотели на практика се продават като жилищни имоти. Собствениците им обаче нямат право да се регистрират там, а такса смет се изчислява като за нежилищни имоти.
„Злоупотребата с тази законова възможност води до проблеми с паркирането и създава проблеми на собствениците. Те не могат да се регистрират по постоянен адрес и това създава проблеми при кандидатстване за детска градина и училище“, посочи кметът Йорданка Фандъкова. Тя каза, че бъде внесен и друг пакет от промени, който да предвижда по-големи отстояния при изграждането на сгради в жилищните комплекси, за да „има повече въздух“ и зелени площи. „Заедно с екип от Университета по архитектура, строителство и геодезия вече работим по анализ на плановете и наредбите“, каза главният архитект на София Здравко Здравков.
Според огласеното от Столичната община едно от предложенията е ателиетата въобще да отпаднат от ЗУТ, като според Здравко Здравков те са остаряло понятие и от тях вече няма нужда. Когато жилища официално се водят ателиета, строителните предприемачи не спазват изискванията за брой места за паркиране – по едно на апартамент, както и за разположение на имотите.
Според Здравков ако промените в ЗУТ бъдат приети, те няма да засегнат хората, които вече са си купили ателие. Нямало да повлияят и на бъдещи препродажби на вече съществуващи обекти с такъв статут.
Столичната община предлага също да се забрани продажбата на самостоятелни обекти в общежития и апартхотели. Според кмета и главния архитект на София с тази забрана предприемачите вече няма да имат интерес да маскират жилищни сгради като общежития и апартаментни хотели.
Здравко Здравков даде пример със сгради в Студентски град, които се строят със статут на общежития или пък се реновират като такива, а в последствие в тях се продават апартаменти. Проблемът е, че по закон на 15 обитатели трябва да бъде направено едно място за паркиране. Така строителните фирми си спестяват разходите за гаражи, а собствениците след това оставят колите си на улицата. Затова от екипът на Фандъкова предлага промяна – за 3 стаи да се осигурява едно място за паркиране.
Друг проблем, на който са се натъкнали от общината и на който предлагат разрешение с промени в закона, е свързан с т. нар. системи за паркиране, които се монтират в сградите. Това е цяло съоръжение – многоетажен паркинг с платформа. Главният архитект на София каза, че има много случаи, при които тези системи се монтират при изграждането на сградата, за да се спазят изискванията за места за паркиране, но след въвеждането ѝ в експлоатация се демонтират и се поставят в следващия обект. „Това също е начин да се заобикалят правилата и затова настояваме тези системи за бъдат регистрирани и да подлежат на ежегоден технически контрол. По този начин ще се повиши и безопасността при ползването на съоръженията“, обясни Йорданка Фандъкова.
20
Коментирайте
„По-добре късно, отколкото никога“ е подходящият коментар тук. Ако успеят да го направят, както са го замислили, ще са топ.
Ако успеят да го направят, значи кукловодите им, т.нар. олигархия, вече са се договорили. На усмихнатото лице на корупцията вяра да нямате!
Проблемът с местата за паркиране трябва най накрая да се реши. Поради факта, че няма достатъчно такива, шофьорите паркират по тротоарите.
В резултат на което пешеходците прескачат като скакалци от улиците между минаващите коли към тротоарите.
Тротоари няма, улиците са надупчени, канализацията запушена. Тези неща кога?
Даже сгради, дето уж имат съответен брой паркоместа, всъщност те са едно зад друго и трябва да купиш/наемеш две или са с толкова малки отстояния, че само миниколички могат да ги ползват. Строителната мафия няма респект от закона.
Абсолютно приемливи промени в Закона за устройството на територията.
Е, на кого не му се иска да купи ателие на префераченциални цени.
Че те вече префасонираха ателиетата на апартаменти, не остана нищо за забрана.
Идеи много, реализации – нъц. Не вярвам на кухи заявки.
Ха, тъкмо днес попаднах на обява за апартамент в жилищна кооперация на последен етаж, описан като склад, 100 квадрата с тераси.
Склададжия да си в днешно време!
Късно е, либе, за китка. Много закъсняло решение, чиста проформа.
Похвално като заявка, ама много такива бяха охладени в отлежаващи проекти в някои министерства, работни групички и пр.
Проблемът е за съседите и за сметките после. Иначе, като има търсене, ще има и предлагане от строителите.
А нещо за готовите предвижда ли?
Твърдят, че нямало да бъдат засегнати. Който… строил, строл, кака се ожени
Ами поне недовършените да спрат…
Наште хора си направиха сградите с ателиета, продадоха си ги на яките цени, сега вече това безобразие може да спре 😉
Да спрат прикриването на некадърници като общински експерти. Тогава ще стане чуден тоя град.