Стажантската програма „Фулбрайт“ в СРС организира конкурс за посещение на съда в Люксембург
Кандидатите трябва да направят разработка за практиката на СЕС и ЕСПЧ
Стажантската програма на Софийския районен съд, с подкрепата на комисия „Фулбрайт“ и със сътрудничеството на отдела за писмени правни преводи на български език в Генералната дирекция „Многоезичие“ на Съда на Европейския съюз организира конкурс за разработка на тема „Значение на практиката на СЕС и ЕСПЧ за развитието на националната правна система“.
Победителите ще посетят съда в Люксембург и ще се запознаят с неговото функциониране, както и с професията на юрист-
лингвистите. Идеята се осъществява със съдействието на Незабравка Възелова, юрист-лингвист в този отдел, също преминала през Стажантската програма „Фулбрайт“ към СРС.
В конкурса могат да участват стажанти, участвали в програмата „Фулбрайт“ на СРС в периода 2017-2022 г. Кандидатите трябва да представят актуална автобиография, в която да посочат нивото на владеене на езици, съгласно Общата европейска референтна рамка за езиците (ОЕРР), но е препоръчително да могат да използват свободно английски език. Владеенето на други езици, особено френски и немски, е предимство.
Освен това те трябва да представят есе на посочената тема, което трябва да бъде в обем до 12 страници на български език и до три страници резюме на английски език.
Срокът за подаване на есето и документите е до 20 ноември т.г.
От кандидатите ще бъдат излъчени осем победители, като оценката ще бъде формирана от представеното есе и от представянето на стажантите в рамките на програмата за периода 2017-2022 г.
Както вече стана ясно, победителите ще посетят съда в Люксембург като е планирано това да стане от 11 до 15 март 2023 г.
Стажантите ще бъдат придружени от двама ръководители.
Програмата осигурява финансиране на нощувките и закуските, а стажантите ще трябва да покрият разходите за самолетните билети и лични такива.
В СЕС победителите ще имат възможност да разговарят с българските съдии в Люксембург, да присъстват на съдебно заседание, да посетят сградите на съда, библиотеката и др., предвидена е среща с
представители на отдела за писмени преводи на български език към Съда на ЕС и представяне на работата на юрист-лингвистите и на възможностите за платен стаж в този отдел и в останалите служби на СЕС.
Иначе през новата учебна година рекорден брой кандидати – 103-ма, от общо 136 бяха избрани за стажанти.
Отделно бяха връчени удостоверения на студентите, изкарали успешно стажантския цикъл 2021-2022 г. Инес Бакърджиева и Едуард Драганов бяха наградени за отлично представяне в програмата, а Анна-Мария Събева – за изключително отговорно и постоянно отношение към решаването на възложените ѝ казуси и отличните познания в областта на правосъдната дейност, както и за разработването на самостоятелна научна студия. Събева получава награда, която ѝ дава право на едногодишен стаж при съдия от Върховния касационен съд.
А до 1 декември се събират номинации за най-добре представилите се стажанти за учебната 2021-2022 г. като победителите ще имат възможност да отидат на стаж в САЩ.
На церемонията по повод 13-тата годишнина от учредяването на стажантската програма на СРС на 20 октомври присъства съдия Джейн Триш Милазо от Федералния окръжен съд за Източен окръг на Луизиана, САЩ.
Тя обяви, че за първи път е в България, но е работила с двама наши стажанти и предстои с други двама. „Стажантите ще могат да наблюдават различните процеси в моя съд, когато е възможно. Опитвам се да предоставя възможност да видят от първа ръка правосъдната система в САЩ“, каза съдия Милазо.
Съдия Морийн Дафи Луис от Окръжния съд в Лос Анджелис, щата Калифорния разказа, че работи в най-големия съд в света и в него съдиите разглеждат разнообразни дела – от такива между холивудски звезди, през наказателни, до свързани със строителство. Всеки съдия има средно по 650 дела, което налага да се търсят и алтернативни начини за разрешаване на споровете. Един от тях е медиацията, която по думите на съдия Луис е много полезна за бързото приключване на споровете, особено за бизнеса, за да продължи да се развива. Тя призова стажантите да се възползват от предоставяните от програмата възможности, а след това да върнат наученото в процеса на осъществяване на справедливо правосъдие.
19
Коментирайте
Това е изключителен шанс. Дано се запишат повече хора.
Ето такива новини обичам да чета.
Успех, прекрасни млади хора!
Къде са сега форумните путлерасти да насосят САЩ, ЕС, „Америка за България“ и всички НПО-та?
Всеки съдия имал средно по 650 дела. А нашите тук живот си живеят
Именно за това трябва да се използва медиацията като алтернатива.
Късмет и успех
Там е истината, хора. Отивайте и не го мислете
Чудесна новина.
Учащите се ми е инетересно какво мислят някой от родителите им, които примерно са фенове на Путлер. Дали рият с копито, че не ги пращат на стажантска програма в Москва?
В интерес на истината в Русия също има какво да се научи.
Най-вече как да станеш олигарх и как да нападаш сувуренни държави и анексираш територии в пълно противоречие с правото.
Голям шанс за всеки отишъл. Там се кове демокрацията.
Естествено, че е добре свободното владеене на английски език. Ще могат да завържат много ценни контакти по този начин
Това е много положително.
Надявам се, че ще има интерес. Това е безценен опит.
Определено трябва да се запише, който може
Страхотно. Чудесно ще е за младите
“Георги Близнашки е почетен деятел на Европейската комисия, бил съм евродепутат и член на Конституционната комисия в Европейския парламент, мога много да ви говоря за ЕС, който в момента се превърна в едно огледало на тъпотата, както и Съда им. Не може да се сравнява с ЕС отпреди 10 или 20 години.”