Софийският университет с награда за „Най-добра преговорна стратегия“
Софийският университет спечели наградата за „Най-добра преговорна стратегия“ на състезанието по международна търговска медиация и преговори на Международната адвокатска асоциация и Виенския център по международен търговски арбитраж – IBA-VIAC Consensual Dispute Resolution Competition. В отбора са студентите Кристина Горчева (първи курс „Международни отношения“) и Даяна Зашева (пети курс „Право“) с треньори юристът Ина Петкова и адвокат Дима Александрова.
В състезанието участват общо 33 отбора от цял свят, като 22 са в категорията преговарящи и 11 в категорията медиатори, като за първа година то се проведе онлайн.
Надпреварата представлява симулация на медиационна сесия, в която българските студенти заемат ролята на страни по търговски спор. Преговарят със свои колеги, медиирани от студент-медиатор под погледа на трима международни съдии. Българският отбор се изправи в директни сесии с четири отбора – на Федералния университет Парнамбуко (Бразилия), на Карловия университет (Чехия), на Федералния университет на Рио Гранде до Сул (Бразилия) и на Ягалонския университет (Полша).
Състезанието е естествено продължение на състезанието по международен търговски арбитраж Willem Vis, тъй като се преговаря по същия казус. Темата тази година е производството на ваксини срещу COVID-19, патенти и лицензи за базовите продукти за тях. Основната цел на двата студентски формата е да се съпостави една състезателна процедура като арбитража с процедурата по медиация, в която се търсят взаимоприемливи решения от полза и за двете страни по спора.
Наградата е от категорията специални награди и се предоставя за способности в стратегията на преговарянето. Двете студентки се отличиха с умелото си използване на преговорни техники, свободен изказ на английски език и стратегическо използване на информация, достояние само на тяхната страна от началото на преговорния процес.
Успехът засилва за пореден път мястото на България и Софийския университет на подобни форуми. Постижението е потвърждение на успехите от тази година, когато отборът на СУ в почти същия състав завоюва втора награда на най-голямото в света състезание по международна търговска медиация – това на международната търговска камара в Париж. Наградата е и продължение на добрата традиция на България на конкретно този Виенски форум, след победата на Софийския университет от 2016 г. на същото състезание.
Отборът благодари на деканското ръководство Юридическия факултет при СУ „ Св. Климент Охридски“. Начинанието е подкрепено от Висшия адвокатски съвет.
18
Коментирайте
Момичетата имат свободен изказ на английски език. За разлика от някои наши видни политици.
Ето такива новини обичам да чета.
СУ е най-добрият университет у нас. Браво на децата
Так е. Излизат много кадърни кадри от там.
E, явно СУ още държи ниво, което е окуражаващо. Поздравления за младежите.
Toй и кандидатът на чалгаря за правосъден министър явно има знания, ама не опира само до това.
От всяко дърво политик не става. 🙂
Всички много знаят, а някои като стигнат след години до ВСС и се оказва, че не могат 2 и 2 да съберат.
Моля ви без подобни обобщения. Има много добри съдии, които не стават за администратори и обратното – посредствени съдии, които се справят много добре с управленски въпроси. Просто всеки трябва да си намери пътя. Проблемът е, че при нас все някой се бута да върши това, от което не разбира и не го бива
Да можеш да събереш 2 и 2 не те прави добър администратор, нали? Ама айде да не задълбаваме.
Сегашният ни ВСС е пълна пародия.
Навремето такива състезания нямаше, сега такива хоризонти се отварят. Непрекъснато чета за всякакви инициативи за студентите, променят се нещата
Което е добре, а не да боксуваме на едно място.
Браво на младите хора!
Те медиацията я знаят, ама в България няма да изкласи и това е! Не му е явно в натюрела на булгар булгар
ВСС със съдии се опитват да я прокарат, но не знам следващият ВСС дали ще довърши нещата
Поздравления! Това е много голям успех.
Браво за постижението! Младите юристи на СУ за пореден път затвърждават изключително способната среда, в която се образоват студентите по право в юридически факултет… и тази среда не е само заради академичното присъствие на невероятните преподаватели, но и заради най-можещите сред българските студенти.
Комплименти на отбора!