Служебните министри са подали 20 сигнала в прокуратурата
От началото на работата на първото служебно правителство на президента Румен Радев, министрите са подали 20 сигнала в прокуратурата, по които до момента са образувани две разследвания, съобщиха от държавното обвинение.
„По голяма част от сигналите, изпратени за разследване на органите на МВР-ГДНП и СДВР, са дадени конкретни указания, които до момента не са изпълнени и материалите не са върнати на компетентните прокуратури“, обясниха от прокуратурата.
Досъдебните производства са за неупражнен контрол при ремонта на 414 язовира и за декларирани неверни данни при участие в конкурс за независим член на Съвета на директорите на болница „Александровска”. На Европейската прокуратурата са били изпратени три от сигналите, които касаят нарушения по оперативни програми на Европейския съюз.
Няколко сигнала в прокуратурата е подал здравният министър Стойчо Кацаров. Сред проверяваните казуси е и този за изграждането на детска болница, като в него са споменати незаконни действия и на бивши министри.
Министърът на културата Велислав Минеков е подал сигнал в Специализираната прокуратура за извършени престъпления при ремонта на „Ларгото“, но по него още се работи.
На полицията е възложена проверка и по одитен доклад за дейността на „Напоителни системи“. Прокуратурата проверява и сигнал на министрите на финансите и на регионалното развитие за нарушения по 14 договора за поддръжка и ремонт на пътища.
Правосъдният министър Янаки Стоилов е подал два сигнала в прокуратурата, като единият е бил за приватизацията на „Видахим“ АД, но държавното обвинение не образувало досъдебно производство, тъй като не са били открити данни за престъпление. Прокуратурата не пояснява за какво е другият сигнал от Стоилов, като посочва само, че става дума за досъдебно производство, по което има задържан.
Министърът на земеделието Христо Бозуков е подал сигнал за дейността на Южноцентрално държавно предприятие-Смолян. Шефът на предприятието Ботьо Арабаджиев беше сменен през лятото, като решението след това беше потвърдено и от съда. Прокуратурата обаче е отказала да започне разследване по друг сигнал на Бозуков, който е за дейността на Българската агенция по безопасност на храните, свързана с обезвреждане на животински отпадъци.
Градската прокуратура пък се е самосезирала по медийни публикации и е започнала разследване по одитен доклад на Сметната палата за държавното дружество „Автомагистрали“. От държавното обвинение поясниха, че са получени огромен обем материали и предстои да бъдат разпитани над 800 свидетели.
15
Коментирайте
Успех им желая в бъдещо управление
За едни ПОРЪЧКОратура, за други ПРИКРИВАтура. Оставка на мутрата с каскета!
Аз много се надявам да останат на работа и след избоирите
Надявам се да бъдат уважени повечето от тях де
Активни са, но колко от тях са адекватни
Много работливи бе.
Егате
И защо прокуратурата е отказала да започне разследване по друг сигнал на Бозуков?
Отново двойния аршин.
Е, може ли да упражнят незаконн действия точно при изграждането на детска болница?
Може. И то точно министрите. Това беше кабинетът на Борисов.
Нима незаконните действия са по-приемливи, когато не касаят деца и болници?
Въобще не ме учудва, че има конкретни указания, които до момента не са изпълнени.
Прокуратурата да си ги разследва сама! Има това право.
И ако няма престъпления – да го обяви публично. За да е ясно, че е политически PR.
Интересно е и колко сигнала срещу служебни министри са подадени в прокуратурата?