След настояване на САК адвокатската стая в градския съд вече работи и следобед
Председателят на Софийският градски съд Алексей Трифонов издаде нова заповед и адвокатската стая вече ще работи и следобед (пълния текст на заповедта виж тук). Това става след като от Софийския адвокатски съвет го сезираха за затрудненията, които причинява предишното му разпореждане тя да е отворена само от 9 до 12 ч.
Както е известно, заради повишената заболеваемост от COVID-19 на 4 ноември 2021 г. председателят на СГС въведе промени в организацията на работата на съда. Трифонов разпореди до 30 ноември 2021 г. службите „Съдебно деловодство“ да работят с граждани и адвокати само от 9 до 12 ч., с някои изключения.
Тази нова организация на работата обаче предизвика големи затруднения в работата на адвокатите. До Софийската адвокатска колегия са постъпили множество сигнали, че новите мерки, съчетани с липсата на възможност за отдалечени справки заради проблемите с Единния портал за електронно правосъдие, ограничават възможността за пълноценна защита на страните по делата.
Според адвокатите ограниченията не водят до обезпечаване на здравословна среда на работа за посещаващите съда, защото едновременното намаляване както на работното време, така и на броя на хората, които могат да са в едно помещение, води до струпване на много хора пред помещенията, съпроводено с продължително изчакване. „Това удължава неимоверно много необходимото време за извършване на справки по делата и наред с това повишава риска за здравето и живота на чакащите пред помещенията адвокати“, сигнализираха от САК председателя на градския съд.
Към това се добавя и многократното прекъсване за дезинфекция, което още повече скъсява времето за справки и някои адвокати така и не успяват да влязат и да си свършат работата и се налага да идват отново на следващия ден (пълния текст на писмото на председателя на колегията Стефан Марчев виж тук)
След сезиране за всички тези проблеми Алексей Трифонов издаде нова заповед, според която адвокатската стая вече ще работи не само от 9 до 12 ч., но и от 14 до 17 ч.
„Председателят на СГС се ангажира през цялото работно време на деловодствата на СГС, служителите да предоставят справки по телефон, включително изрази готовност за откриване на допълнителни телефонни линии за справки, за изпращане на книжа по дела на посочени от адвокати електронни адреси, за да се ограничи необходимостта от физически справки в сградата на съда и деловодствата и да се облекчи работата на адвокатите“, информират от Софийския адвокатски съвет.
24
Коментирайте
Олеква ли ви?
Голям успех.
Това е пример за добра институционална комуникация между съд и адвокатски съвет. Когато се работи в общ интерес на правосъдието, резултатът е винаги налице. Поздравления за съвета и за адекватната и бърза реакция на ръководството на СГС. Така се прави.
То хубаво, но аз няма да се възползвам от отварянето на стаята- ще подновя адвокатската си дейност само когато ВСС отстрани проблема в ЕИСС и един съобщен на страните съдебен акт няма да може да бъде “поправян“ след това, като под “поправка“ нямам предвид остраняването на ЯФГ.
Подкрепям ви напълно.
Абе тупан! Адвокатите нямат достъп до ЕИСС( не се прави на знаещ). Адвокатите работят само с ЕПЕП. Тупан!
До “Анонимен 13 ноември 2021 18:42“ “ Тупан“ е майка Ви, тъй като не Ви е дала елементарно възпитание, но съгласно СК е била длъжна да го направи. Думите “отказ от правосъдие“ говорят ли Ви нещо или казвате- Вие не сте правоспособен юрист и не знаете тяхното юридическо съдържание…
Апатридът вместо да издава глупави заповеди е време да даде обяснения защо СГС е единственият съд в БГ, който не изпълнява законовите си задължения да дигитализира съдебните дела, сиреч – да ги сканира. Дори и в СРС делата вече се сканират, а те са 3 пъти повече от тези в СГС. Ако делата на СГС бяха сканирани, то няма да има нужда адвокати и страни да се разкарват и да четат делата в прословутата адв. стая, а ще могат да ги четат от всъщи чрез ЕПЕП, който поне тази възможност предоставя. Останалите проблеми на ЕПЕП /за липсата на възможност чрез… Покажи целия коментар »
СГС не си прави оглушки, а се чуди как да изпълни нелекия проблем да се сканират +20те хиляди документа постъпващи за 1 ден в съда… Нека не забравяме, че СРС делата са 1-ва инстанция, докато в СГС, като най-големия окръжен съд в страната се пращат въззивни производства и КОНПИ, и търговски дела, и други с обем по 80-90 тома!? Как очаквате с нескопосаната и прибързана промяна в ГПК заради ЕИСС с магическата пръчка да се осъществи за 1 лято и да се сканира ВИСЧКО по делата?! Каква техника трябва да е налична да се сканират скции, фотоалбуми и разпечатки във… Покажи целия коментар »
А защо всичко споменато не би подготвено и свършено в 5-годишния период от приемането на изменията в ЗСВ, а впоследствие и в ГПК и НПК, и тяхното влизане в сила. Защо Льохата и ВСС спаха толкова време и след това изненадани попитаха Кой ни …. в гащите. И защо всички останали съдилища, вкл. и най-големия СРС, го свършиха, но не и СГС. Хайде стига залъгалки и приказки за деца под шипковия храст. И стига лъжи и глупости – във всички въззивни съдилища се сканира само въззивната част от делото, а не цялото дело. При това законовото задължение за дигитализиране важи… Покажи целия коментар »
Изглежда добро решението
Много полезна инициатива.
Да се надяваме, че няма да създаде много проблеми.
Определено добро решение
Ще видим какво ще излезе от цялата тая работа накрая и дали е за добро
Добро решение, но проблемте с Единния портал оказват влияние.
Те са за цялата съдебна система.
Да се надяваме, че работата ще се улесни, а няма да стане по-зле
Единния портал е важно да се оправи незабавно
Не мисля, че ще стане скоро.
Не, то и без Ковид пак не може да работи само от 9 до 12.
Браво!
Много добро решение.
Няма такова нещо „адвокатска стая“ . Според ПАС се нарича стая за четене на дела. Делата там могат да се четат и от неадвокати-страните лично, юрисконсулти, управители на ТД и тн.