Следователят от НСлС Румен Георгиев се пенсионира
Бившият член на Висшия съдебен съвет (ВСС) и настоящ следовател в Националната следствена служба (НСлС) Румен Георгиев се пенсионира. Заявлението му да бъде освободен от съдебната система поради навършването на 65 години на 9 ноември ще бъде разгледано следващата седмица от Комисията за атестирането и конкурсите към Прокурорската колегия, установи проверка на „Лекс“.
Почти цялата професионална кариера на Румен Георгиев е преминала в следствието. След като завършва специалност „Право“ в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, през 1982 г. той започва работа като следовател в отдел „Следствен“ в София. В периода 1987-1990 г. е началник на отделение там, а след това последователно е старши и главен следовател в отдел „Информация и анализ“ на Главно следствено управление.
От май 1992 г. до май 2004 г. е зам.-шеф на НСлС, която по едно време беше преименувана на Специализирана следствена служба. Следват две години като ръководител на отдел, а от 2006 г. до 2012 г. отново е заместник-директор.
Два пъти Румен Георгиев е бил член на Висшия съдебен съвет от квотата на следствието. Първият път е в периода 1998-2003 г., а вторият – от 2012 г. до 2017 г. След това отново се връща в НСлС.
Дълги години той беше и председател на Камарата на следователите.
Любопитна подробност в биографията на Георгиев е, че през юни 1984 г. е бил награден от Тодор Живков с орден „За военна доблест и заслуга“ II степен за това, че заедно с негов колега са открили „причинителя на пожара в сградата на Софийския районен съд и Софийската районна прокуратура“, възникнал на 23 януари 1983 г. А през 1986 г. е награден от вътрешния министър с „предсрочно повишаване в звание“ за „проявено професионално майсторство и постигнати резултати в ръководството и организацията на агентурно-оперативната и следствена дейност по разкриването и разобличаването на опасен криминален престъпник, извършил поредица жестоки убийства на територията на столицата“.
19
Коментирайте
Тежка е следователската работа.
Дълга, дебела, мазна лайняна линия след „професионалния път“. Де да беше само едно Голямо Нищо! Ма мирише. Кат на адаша Андреев.
Изискано. Кафено.
Желая му спокойни старини!
Честито му
Ами успех и честито!
Де да бяха повечето членове на Висшия съдебен съвет като него.
Освен да му пожелаем да прекара дълъг и спокоен живот с внуците и хората, които обича.
Става все по-трудно да се достигнат тези години. Браво на човека и щаствил живот.
Време е да се отдаде на заслужена почивка.
Работата на тези хора никак не е лека.
Заслужена ли?!
Честито на човека. Заслужил си е пенсия.
Изключителен професионалист!
Желая му успех за в бъдеще.
Хора, в безумна страна живеем бе. Как ще те карат да работиш до 65 години? От 55 натам си нетрудоспособен и може и да имаш умения да работиш, но не всеки ги има. Не може под общ знаменател да се заставят хората на 65 да се пенсионират. И в резултат на това да не вземат пенсия, защото ще умрат на 70 примерно.
Говори ми. На 60 ако почине половинката ти и ти си в шок, то как се очаква да отидеш на работа и да блъскаш тепърва още 5 години до 65? Това е безобразие. Пълно!
По-лошото е, че няма кой и никой не повдига тая тема. За мен е безобразно да се карат възрастните хора над 60 години да работят. Това е издевателство!
Да де, защото тежат. Те се приемат за тежест от държавата.
По- долен боклук от този изрод надали МВР е виждало някога На невинността на следствените си изгради кариерата. Мен лично ме подведе по член, който отпадна моментално в дори тогавашния предубеден и некомпетентен градски съд 1984-та