Само 85 юристи кандидатстваха в „летен“ конкурс за 11 места за ДСИ
Оказа се, че през юли е обявен и изпит за синдици
Само 85 души са подали документи за участие в конкурс за 11 вакантни места за държавни съдебни изпълнители (ДСИ). Той е обявен със заповед на проф. Янаки Стоилов от 6 юли 2021 г., за която не е съобщавано на медиите (пълния ѝ текст виж тук).
Срокът за кандидатстване вече е изтекъл и 68 души са допуснати до участие, а 18 не са, но имат 7 дни, за да поправят пропуските в документите си и също може да се включат в него.
Конкурсът за 11 места за ДСИ идва по-малко от 5 месеца след като приключи предишният за 36 места. Както „Лекс“ писа, след изключително слабите резултати на писмения изпит на финала останаха 8 незаети места (повече виж тук).
Така през февруари стана известено, че без нови ДСИ остават Ботевград, Велики Преслав, Габрово, Девня, Димитровград, Кула, Левски и Омуртаг.
През юли министър Стоилов е обявил нов конкурс за тях, но и за още три града. Сред тях най-атрактивната позиция е в Пловдив, а другите две са в Етрополе и Добрич.
„Лекс“ отправи въпроси до Министерството на правосъдието какво е наложило обявяването на конкурс за ДСИ в тези три града. Попитахме и защо заповедта за насрочването на конкурс за ДСИ не е била съобщена на медиите и така не е получила широка разгласа. Показателен за това е фактът, че само 85 души са подали документи за участие. (Правилата са спазени – заповедта е публикувана на специализираната рубрика на интернет страницата на МП, има и обява във в. „24 часа“, но ведомството не е публикувало новина за обявяването на конкурса, която да е видна най-малкото на първата страница на сайта му).
За сравнение при предишния конкурс за 36 места 573 души внесоха документи в МП. Това прави близо 16 души за едно място, а в момента съотношението на желаещи към вакантни позиции е 7,7:1, което дори и да се отчете, че за разлика от предишния конкурс няма обявени места за София, които привличат най-много кандидати, пак е доста ниско.
От МП отговориха, че конкурсът за трите града не се дължи на увеличение на щата, а на наличието на вакантни места към момента на насрочването на конкурса.
„Свободната щатна бройка при Районен съд – Пловдив е налична поради напуснал държавен съдебен изпълнител. Това се е случило през през ноември 2020 г., а съответната щатна бройка не е включена в предходния конкурс, тъй като той е насрочен със Заповед № СД-03-384/15.09.2020 г., изм. със Заповед № СД-03-478/10.11.2020 г. на министъра на правосъдието. Свободната щатна бройка при Районен съд – Етрополе е налична поради пенсиониран държавен съдебен изпълнител през ноември 2020 г. и не е включена в предходния конкурс по същата причина. Свободната щатна бройка при Районен съд – Добрич е налична поради напуснал държавен съдебен изпълнител през юни 2021 г.“, обясниха от министерството.
Що се отнася до малкия брой кандидати отговорът на МП е, че „няма районен съд без подадено заявление за участие в конкурса, като навсякъде кандидатите са повече от един“.
Както е известно, предишният конкурс за ДСИ постави рекорд по най-много „скъсани“ на писмения изпит. Близо 90% от 414 юристи, които решаваха теста, не се справиха с него.
Правилото е, че трябва да изкараш поне 4,50 на писмения изпит, за да бъдеш допуснат на устния, и най-малко 4,00 на устния, за да участваш в конкурса.
Писменият изпит в предстоящия конкурс е насрочен за 3 октомври 2021 г.
След като „Лекс“ публикува информацията за конкурса за ДСИ, адвокати алармираха, че е обявен и „летен“ изпит за синдици. Заповедта за него е от 1 юли 2021 г. и е публикувана в Държавен вестник на 16 юли 2021 г.
Насрочването на изпита без широка разгласа, подобно на този за ДСИ, е довело до това, че има рекордно малко кандидати. Ако през 2017 г. желаещите да станат синдици са били 207, сега заедно с тези с нередовни документи, те са общо 33 (24 допуснати и 9 недопуснати). За изпита през 2019 г. пък допуснатите кандидати са били 124.
В тази връзка и юристите от фейсбук страницата поставят въпроса „Нормално ли е да се насрочват летни конкурси в разгара на летния сезон, по време на традиционни дълги отпуски, със срок за подаване на документи от 16.07. – 30.07.2021 г.?“ И за сравнение напомнят, че съдилищата са във ваканция от 15 юли до 1 септември.
24
Коментирайте
Позволявам си да се включа поради някои от комнтарите по-долу. Да твърдиш, че конкурса е обявен лятото защото е нагласен, е меко казано абсурдно. Човек, който има професионална амбиция не чака подходящ климат за конкурс. Ако ти е важно – ще учиш и на Нова Година. Ако ли не – почивай си, лежи си и не коментирай от леглото или от плажа.
Ама „отпуски били“,?! – а за конкурс в работно време ли се учи?! Явно сме се съркали тотално.
Ти сериозно ли? Не виждаш ли разликата в кандидатите? Сигурно вече на хората не им е било важно? ДЕСЕТИЛЕТИЯ наред всички тези изпити се провеждат в академично (учебно време). Сега се изцвъкат точно лятото, между избори, без масово уведомление. И резултатът е такъв – масово няма подадени документи.
А за ЧСИ кога? Защо си траят??
Предния път си избраха герберите техни хора, плюс двама-трима депесари … никой случаен не влезе. Сега е ред на Янаки да се опита поне да изравни резултата и да вкара малко бесепари 🙂
Редно беше новината за обявяването на конкурса да е видна на първата страница на сайта им.
Явно пак ще уреждат техни хора и нямат интерес да се обяви на всеослушание.
Пълен срам е подобно нещо. Такива конкурси се правят с публичност, а не между избори, в летен отпускарски сезон, и без разгласявяне.
Не виждам защо заповедта за насрочването на конкурс за ДСИ не беше съобщена на медиите.
хахаха, предишният гербаджийски конкурс беше пълно фиаско, нагласени въпроси, нагласени хора, та какво се пенявите
Амииии пенявя се, лично аз, защото за първи път ми се случва да не се разбере масово за такъв конкурс. Как си го обясняваш. Иначе напълно съгласен с коментара за ГРОБконкурса
Едва сега и аз разбрах, че е бил обявен такъв конкурс. Жалко….
Първо бяха калинките, след тях дойдоха пчеличките, ще видим сега чий ред е… Настроение: емиграционно.
Да си ДСИ е сладка работа и действително наличието на толкова малко кандидати и то в градове, в които юристите умират от глад е доста странно и показателно. Лошо, Седларов!
Спокойно, така като гледам, ще има още един конкурс.
Навярно да! Много малко са кандидатите.
Така така, най-интересно е какво е станало в Пловдив за чий човек е пуснато това. Пък и Етрополе не е толкова далече от София. Интересно, интересно
По тези конкурси обикновено въпросите са нагласени и предварително се знае кой ще спечели.
Не е нужно да ги дават отговорите предварително – никъде не си пишеш имената на картата с отговорите, няма номер, няма подпис. После само се подменя от комисията с безгрешна. Един член от комисията само ти трябва, за да свърши тая работа. Другите се правят, че не знаят! Дали е съвпадение, че имаше един и същи човек в комисията за ДСИ и съдии по вписванията.
Ако не си бяха траяли в МП, нямаше да има толкова малко кандидати
Интересно защо го направиха. Трябваше да се съобщи на медиите.
Еее как така?!?! Янаки Стоилов бил „перфектен“ за министър…. Всички са един дол дренки….
Защо не го сравните с предния.
И какво да го сравнявам? Всички са пълен леш!
В началото на Август имаше конкурс за Съдия по вписванията, за който имаше срок от 7 дни за подаване документи от датата на публикуване!