Декларация на Върховния съд във Варшава
Реформите в Полша погазват Конституцията на страната
Реформите в правораздавателната система на Полша погазват основни принципи, като разделението на властите и Конституцията на страната. Това заяви в декларация Върховният съд на Полша.
Промените, които изпълнителната власт прави, предвиждат намаляване на мандата на действащия председател на Върховния съд и преназначаване на съдиите в него. Освен това с тях се регламентира, че министърът на правосъдието ще назначава председателите на съдилища. Парламентът пък получава правото да избира 15 от 25-имата членове на Висшия съвет по правосъдието. Досега тези 15 членове на съвета бяха избирани от съдиите.
В продължение на две години Европейската комисия се опитва под формата на диалог да убеди управляващите във Варшава да се откажат тези промени в съдебната система. Това обаче така и не се случи и в края на 2017 г. комисията обяви, че е стигнала до извода, че има сериозен риск от нарушаване на върховенството на закона в Полша и предлага на Съвета на ЕС да приеме решение според чл. 7 от Договора за Европейския съюз. Т.е. страната да бъде лишена от право на глас в институциите на съюза. Процедурата е безпрецедентна и резултатът от нея на практика ще е „замразяване“ на членството на Полша в ЕС.
Последва и огласяване на предложението на еврокомисаря по правосъдието Веря Юрова за обвързване на финансирането от еврофонодвете с върховенството на закона, на което властите във Варшава остро се противопоставиха.
Заради твърдото намерение на управляващите в Полша да проведат реформите в съдебната система, въпреки предупрежденията, че ще погазят съдийската независимост (включително и от Венецианската комисия) Общото събрание на Върховния съд на Пошла излезе с декларация в шест точки (тя беше огласена от Съюза на съдиите в България). Ето какво заявиха полските върховни съдии:
- Приетите и от двете камари на Парламента и подписани от президента на Република Полша нови закони, отнасящи се до Върховния съд и Националния съвет на съдебната власт и обикновените съдилища са изготвени в нарушение на основните правни норми, без адекватни консултации, при незачитане на оповестени научни становища и позиции на юридически и академични организации. Редица от техните разпоредби са в противоречие с установените стандарти на Конституцията на република Полша, в разрез с принципа за разделение на властите, независимостта на съдилищата и съдиите, както и тяхната несменяемост.
- Продължаващият до края на април 2020 г. конституционно установен шестгодишен мандат на Председателя на Върховния съд не може да бъде скъсен по силата на обикновен закон.
- Незаконното и необосновано отстраняване на повече от половината от опитните съдии на Върховния съд по никакъв начин няма да допринесе за по-доброто функциониране на съдебната система.
- Демонстративните прояви на неуважение и активните действия по очерняне на съдии от страна на висшите представители на законодателната и изпълнителната власт целят единствено да принизят авторитета на полската държава, неразделна част от която е и съдебната власт.
- Изразяваме признателността си към всички съдии, личности и институции, които чрез думи или действия подкрепиха усилията за запазване на независимостта на полските съдилища и съдии.
- Призоваваме към толерантност по отношение на решението на всеки съдия, който по силата на новия полски закон е принуден да остане на заемания от него пост, да се оттегли или да кандидатства пред изпълнителната власт за удължаване на срока за изпълняване на службата си като съдия.
Коментирайте