Проф. Янаки Стоилов: Има опасност да попаднем в период на конституционна инфлация
Големият проблем, пред който сме изправени, е да свържем легитимността с конституционализма. Това заяви служебният министър на правосъдието проф. д-р Янаки Стоилов днес по време на дискусия, посветена на 30-те години от приемането на Конституцията, организирана от Българския институт за правни инициативи.
„В българското общество част от хората, които изразяват критично отношение към Конституцията, всъщност изразяват своето неодобрение, в много случаи основателно, към начина, по който функционира политическата система. Затова ако искаме Конституцията да се утвърждава, е необходимо да се подобри управлението. Необходимо е политическите институции да отразяват реалните очаквания на гражданите и да действат в името на обществените, а не на други интереси“, заяви Стоилов.
Според него Конституцията изпълнява своята роля и не е изчерпала своя потенциал. „Няма периоди на фактическо прекъсване на прилагането на Конституцията, въпреки че често има спорове как тя да бъде тълкувана и прилагана. Ние трябва не само да се съобразяваме с нея, а да утвърждаваме и развиваме нейния дух“, заяви той.
Проф. Стоилов отбеляза, че Конституцията ознаменува политическата и обществената промяна в България сравнително рано, но въпреки това, можем със сигурност да кажем, че тя не е преходна.
Той подчерта, че е много важно да се намери балансът между предвидимост и перспектива.
Служебният министър на правосъдието изтъкна, че през последните години сме свидетели на постоянен наплив от нескончаеми и в много случаи противоречиви законодателни промени и посочи, че проблемът не е в това, че едни промени отричат до голяма степен предишните. „Има опасност да попаднем в период на конституционна инфлация – множество различни и хаотични предложения за промени“, заяви той и допълни, че обикновено инициативи за промени в Конституцията идват от хора, които не могат да се справят с текущото управление и проблеми. „За тях Конституцията се превръща в универсално обяснение за неудачите, които изпитва българското общество“, каза той.
Правосъдният министър посочи още, че конституционният дебат в много случаи не е практически ориентиран, а почива на различни твърдения и очаквания, като не се извлича опит от предишни промени. „Въпреки че за Конституцията не се изисква оценка за въздействието в задължителния смисъл, ние се нуждаем от анализ на прилагането на нейните разпоредби и на евентуалните проблеми, които се пораждат от това действие“, обобщи той.
25
Коментирайте
Отявлен представител на вредното за страната статукво. Докато имаме системни партии, страната ще се управлява от мафията и все ще си бъдем най-бедната даржава с най-изчезващия народ.
Най-хубавото нещо, което се случи със служебното правителство е, че изчезна противната раздухвана герберастка истерия за ковид, маски и ваксини. Майната им на герберастите!
Всеки има право да променя своите схващания и да израства. Спомням си обаче през 1995-1996 г. един депутат и асистент по една основополагаща за всеки юрист дисциплина, след поредното обезсилване от КС на съответен закон за ИДЗСПЗЗ (т. нар. закон/и Орсов) като противоконституционен, заяви (цитирам по памет): „Какъв е този орган в държавата, който може да отменя актове на мнозинството в НС!?“ Това изказване, продиктувано от очевидни политически съображения, ме шокира, не защото този човек бе депутат, а защото бе преподавател. Но всеки има право да променя своите схващания и да израства.
Разбира се, на всяка манджа мерудия. От А до Я нереализирани или по-точно не баш хабилитирани мечти.
баш… стой си зад компютърчето…разбирам, че трудно се преглъща юрист и ерудит като Янаки Стоилов, обаче е такъв!
.
Теоретиците на правото като Янаки Стоилов и Дани Вълчев са приятни за слушане, за семинари и за бистрене на общочовешките и общофилософските проблеми на правото, справедливостта и живота. Юридическата практика обаче има съвсем други потребности, които не опират до общата теория и история на държавата и правото. Все пак правото не е приказки на селския мегдан.
Да. Даниел Вълчев е нищо повече от един изпечен нагаждач и подлизурко! Да видим Стоилов! До месец всичко ще е ясно! Но Стоилов ми се струва, че няма топки! Топки! Топки трябват Стоилов, ТОПКИ!
Янаки Стоилов и Лозан Панов от едната страна, Каскет Гешев и Барни Ръбъл от другата – дай боже никога повече ГЕРБ и ДПС да не припарят до власт!
Противоречивите законодателни промени у нас станаха практика.
Какво очакваш от правните корифеи на герберастите?
Наистина е необходимо да се подобри управлението.
Този човек къде беше до сега? Много добро начало.
Янаки кажи си им го. Те ще те разберат!
Голям експерт
Така е. За разлика от Барни.
Дано изберем ново правителство, което да управлява честно. Защото сменихме комунистите едно време с ГЕРБ, които са мутри.
Крайно време е да излезем от тинята.
Прав е
Янаки Стоилов министър на правосъдието ми звучи абстрактно.
Класи над Спондж Боб е!
Нали служебния кабинет имаше задължение и цел само да организира изборите бе. Какви са тия масови уволнения на шефката на НАП и на други агенции?
Никога не съм знаел, че тоя дето го даваха преди редовно по ТВ, защото беше от БСП, е имал нещо общо със съдебната система.
Има опасност и извънземните да ни напднат, но…
Аз на тоя господин, дето е забравил какво е да си политик не вярвам
Има опасност. Определено. Реална. Янаки да се превърне в Буридановото магаре на правосъдното министерство. Има належащо спешни задачи да разрешава в повече от спешен порядък за един служебен министър: 1. Политически кабинет; 2. Омитане на калинките от администрацията по образ и подобие на бившата руса министърка на Баце от Граовско, и в частност – от Кошарево; 3. Принципно решаване на огромния проблем с неорганизирането на конкурси, респективно организирането на нагласени конкурси за каквито се сетите юридически професии от това министерство; 4. Съветът по законодателство – циркова трупа; 5. Юридическото (не)образование; 6. Затворите; 7. Правната помощ ползвана за манипулиране на адвокатурата… Покажи целия коментар »