Променят ЗИНЗС след като задържан не беше пуснат да погребе майка си
Изменения в Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС), които да гарантират, че повече няма да се повторят скандалните случаи, при които затворник и арестант не бяха пуснати на погребения на техни близки, е изготвило Министерството на правосъдието (пълния текст на проекта виж тук).
Законопроектът, който беше публикуван за обществено обсъждане, предвижда: „При изключителни причини от личен и семеен характер, обвиняемите и подсъдимите с мярка за неотклонение задържане под стража да могат да бъдат конвоирани на територията на страната, когато това е постановено от орган на съдебната власт“. А конвоирането ще се извършва от главна дирекция „Охрана“ (ГДО).
Както е известно, през 2019 г., Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) осъди България да плати на затворника Валтер Вецев 1500 евро обезщетение, защото не беше пуснат на погребението на брат си (повече виж тук).
Държавата плати парите, които трябваше да компенсират Вецев за погазването на правото му на неприкосновеност на личния и семеен живот, но не направи нищо, за да изпълни по същество решението на съда в Страсбург.
Така се стигна до друг случай – когато въпреки разпореждането на съда, задържан не беше пуснат да погребе майка си. За случая съобщи съдията от Софийския градски съд Мирослава Тодорова, чието разпореждане беше пренебрегнато от ГДО и затворническата администрация.
Заради упорството си да не изпълни нареждането на съда шефът на регионалната дирекция „Охрана“ – София Александър Манчев беше глобен с 2000 лева.
МП заявява, че с предложените от него промени в ЗИНЗС се създава правна уредба за изпълнение на решението по делото „Вецев срещу България“. „Причина за нарушението в този случай е и обстоятелството, че българското законодателство позволява прекъсване на изтърпяването на наказание или отпуск единствено на лишени от свобода, а конвоирането на лица с мярка за неотклонение е възможно само до органите на съдебната власт или местата за задържане“, обясняват от ведомството.
За да се стигне до тук съдия Тодорова писа две отворени писма до двама министри на правосъдието – Десислава Ахладова и Янаки Стоилов (повече за писмата на съдията виж тук и тук).
17
Коментирайте
Направо е ужасно
Какво да ви кажа. В крайна сметка трябва да сме първо хора
Тъжно е. Тъжно е
Така и трябва
Защо не дадоха на глобения да напише проекта? Щеше да е добра форма на наказание.
A къде пише, че не са?
Добра форма
През колко казуса и дела трябва да се мине, за да се случи нещо толкова елементарно и задължително.
През много
Всеки път като чета за този човек, и ми става много мъчно. Тия от ГДИН не глоба, ами да ги пратят да полежат малко при него. Изроди
Демерджиев да не се гласи да остане министър. Кирчо трябва да внимава, че с такъв министър, който гради репутация на чужд гръб, няма да прокопса
Спокойно. Кирчо ще бъде открехнат 🙂
Цялата тази история показва как можеш да изгубиш елементарната си човещина. Да не пуснеш човека да погребе майка си или брат си. За какво морално падение става дума? Това не е липса на законова уредба, а липса на морал
Браво на съдия Тодорова! Точно така се прави. Без да се отказваш и при двама министри.
Те свършиха работата и настоящият се направи на интересен и трупа дивиденти с чужда работа, но той с това е известен, ние в Пловдив си знаем
То в момента няма много смисъл от законопроекти. Не че не е важно, но дали новият министър ще се занимава с това въобще не е ясно. Да не говорим какви спешни неща чакат държавата. За съжаление тези избори станаха като пандемия за здравето ни. Липсата на парламент вече половин година е фатална. Защото няма какво да се лъжем последните два парламента не са имане на законодателна власт.
Добре е да се очовечим малко