Прокуратурата иска съдът да забрани на Иванчева да напуска страната, макар още да е в ареста
Прокуратурата поиска от Специализирания наказателен съд да наложи забрана за напускане на страната на бившата кметица на „Младост“ Десислава Иванчева и на заместничката ѝ Биляна Петрова.
Двете са подсъдими за подкуп заедно с бившия кмет на „Младост“ Петко Дюлгеров, но и до момента са в ареста и няма как да напуснат страната. Спецсъдът е насрочил за утре заседание по делото, на което ще разгледа само искането на прокуратурата.
Искането на Специализираната прокуратура идва преди да се е произнесъл окончателно Апелативният специализиран наказателен съд по мерките за неотклонение на двете подсъдими.
В петък съдия Иво Хинов от спецсъда пусна Иванчева и Петрова под „домашен арест“ и постанови незабавно изпълнение, което означаваше, че двете трябваше да се приберат в домовете си. Прокуратурата веднага подаде протест в апелативния спецсъд и наред с това поиска да бъде спряно предварителното изпълнение, докато въззивната инстанция се произнесе по протеста. Апелативният спецсъд уважи искането за спиране на изпълнението и двете подсъдими останаха задържани в очакване на окончателното определение на съда.
Иванчева и Петрова бяха освободени заради влошеното им здравословно състояние, но прокуратурата твърди, че при бившата кметица няма обостряне на здравословни проблеми, а състоянието на Петрова дори се подобрило. Според държавното обвинение, ако не са в ареста, двете могат да се укрият или да извършат престъпление.
Всъщност, дори и да бъде потвърдено определението на спецсъда, Иванчева и Петрова не би трябвало да могат да напускат домовете си и да се укрият или да извършат престъпление. Домашният арест е втората най-тежка мярка за неотклонение и би трябвало да се контролира стриктно от МВР. Това обаче от години не се случва и вече имаше публично известен случай с избягалия гастарбайтер Фарук Бекташ, който е подсъдим за убийство на семейство на пътя и беше под „домашен арест“. Очаква се домашните арестанти да бъдат контролирани с електронни гривни, които обаче още не са въведени.
Междувременно от държавното обвинение съобщиха, че са подали протест и срещу освобождаването на Петко Дюлгеров под „домашен арест“. Той беше освободен в края на октомври от съдия Хинов, който отново нареди незабавно изпълнение. Прокуратурата незабавно е подала протест, но на 5 ноември съдът е решил да отложи изпращането му в апелативния спецсъд. Това е станало на 16 ноември, когато бяха изменени и мерките за неотклонение на Иванчева и Петрова.
Дюлгеров обаче ще изчака окончателното определение на апелативния спецсъд вкъщи, защото за него не беше направено искане за спиране на незабавното изпълнение. Той беше задържан с Иванчева и Петрова на 17 април и още тогава призна пред разследващите, че намерените у него 14 000 евро са част от подкуп от 70 000 евро, който бизнесменът Александър Ваклин е дал на кметицата.
6
Коментирайте
Все още си мисля, че арестът им беше пълна постановка. Просто Иванчева засегна интереси на строителни предприемачи, където играят много пари.
Аз може да не съм прав, но ми се струва, че спецпрокуратурата не блести с особен интелект.
Малко прекаляват, зорлем ги правят жертви.
Докато въведат електронните гривни, делото ще е приключило отдавна.
Естествено, че трябва да им се забрани да излизат от страната. Иначе после ще ги издирват по топлите страни.
Съсипаха ги тези жени.