Прокуратурата е открила 119 незаконни общински наредби
Върховната административна прокуратура (ВАП) е открила 119 незаконни общински наредби по отношение на текстовете за местните такси за битови отпадъци.
Проверката е продължила почти година и е започнала след сигнал на омбудсмана Диана Ковачева. Тя е била информирана от ВАП за резултатите, според които разпоредби от подзаконовите нормативни актове противоречат на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ), на Закона за нормативните актове (ЗНА), на Закона а устройството на територията (ЗУТ) и др.
Миналата година омбудсманът сезира прокуратурата след извършена проверка на общинските наредби на Видин, Несебър и Долна Митрополия във връзка с декларациите за освобождаване от таксата за битови отпадъци, когато имотът не се ползва. В тези общини декларациите се приемат до 31 октомври, а в Стамболийски – срокът е бил до 30 ноември на предходната година. По закон обаче подаването на такива декларации е до края на годината.
Повод за проверката и сезирането на ВАП бяха жалби на потърпевши собственици на имоти от Видин, които сигнализираха, че не им приемат декларациите след 31 октомври с аргумента, че са извършени промени в нормативната уредба, макар те да са в нарушение на действащия закон.
В сигнала си до прокуратурата омбудсманът посочи, че и в наредбите на общините в Пазарджик, Стамболийски и Бобов дол са включени допълнителни условия за освобождаването от такса за сметосъбиране и сметоизвозване.
Прокуратурата информира, че проверките им са обхванали всичките наредби от общинските съвети в страната. Установени са 119 наредби, противоречащи на разпоредби от нормативни актове от по-висока степан. Подадени са общо 44 протеста до административните съдилища, а от тях към момента са 12 уважени на първа инстанция, пишат от ВАП и прилагат списък на общините, в които са разкрили незаконосъобразни разпоредби (виж тук).
„Установени бяха разпоредби от общински наредби, в които за подаването на декларации за освобождаване от заплащане на такса за услугата по събиране и извозване на такса битови отпадъци поради неползване на имот, се въвежда по-кратък срок от законоустановения в действащата към момента разпоредба на чл. 71 от Закона за местните данъци и такси“, информират от ВАП.
От писмото на прокуратурата става ясно още, че някои общински съвети са въвели допълнително условие за освобождаване от таксата, като тази възможност е предвидена само за имоти, които не са декларирани за основно жилище, а подобно изискване в ЗМДТ няма.
От прокуратурата посочват още, че са констатирали и нарушения на разпоредби по ЗУТ – при разкопаване на улици, тротоари и вътрешно-квартални пространства, освен разрешения за строеж, са изисквани нарочно допълнителни разрешения, за които са събирани отделни такси.
„Такива решения на общинските съвети не намират основание в ЗМДТ и в ЗУТ. Правомощията на общинския съвет относно местните такси и цени на услуги се базират на ЗМДТ, респективно на други специални закони и е недопустимо да се проявяват чрез въвеждане на ново бреме“, заявяват от ВАП и допълват, че при проверките са открити и общински наредби, с които се регламентират състави на административни нарушения, за които са въведени санкции, различни от уредените в закона.
21
Коментирайте
Не подценявайте административното право и надзора за законност! Явно не сте попадали в някой административен произвол на местни и централни власти. И да, някой трябва да ръчка държавните и местни органи да си вършат работата!
Що за заглавие, Lex? Прокуратурата може да твърди, че 119 наредби са незаконни, но съдът ще се произнесе, ако бъде сезиран от същата тая Прокуратура кое е законно и кое не. Или вече Прокуратурата решава?
То това изобщо не е важно и е чешене на езика. Последиците са издаване на нови наредби на мястото на отменените. Те пък отново са незаконосъобразни. Трябва да има предварителен контрол, както и текущ. От последващ контрол файда няма.
И какво се очаква да последва? Едно голямо нищо
За кой ли път! Само се вдига шум.
Не виждам смисъл от цялото мероприятие
Пълни глупости
ВАП е излишна и е време да бъде елиминирана. И какво като е открила?! Нищо не може да направи, освен да сръчка Съда, или да налага проверки. Нищо друго.
Никава полза няма от тях, така е.
Нищо не е открила смешна та ни прокуратура, а и в случая няма никакви законови провомощия извън наказателното производство, което много скоро КС ще го каже в прав текст на каскет компанията!
И аз това се чудя. Защо се занимават с глупости
То пък каскет компанията като го разбере…
Явно сте проспали лекциите по административно право и процес!
Това е типично правомощие на прокуратурата у нас, и няма значение дали Гешев, Пешев или Ушев е начело на същата.
Затова са предвидени протести срещу административни актове!
От ГЕРБ така действат. Вземете един град Доспат. Кметът там – Радев е човек на ГЕРБ и си строи незаконно постройки за собствена изгода! Застроил незаконно целият язовир Доспат и няма кой да реагира?! Той държи всички там. Размина се с някаква глоба от 100 лв.
Те цяла магистрала правят незаконно.
Но да се замислим и колко време щеше да се строи магистралата между Ботевград и Шумен ако се занимаваха да правят законно всичко. Да вземат терени, собствениците да ходят да обжалват с месеци и години и какво ли още не.
Наистина така правят. Това са главатари на местно ниво с протекции от баш главатаря на държавата Бойко.
Общо взето кметовете и общините си правят каквото си искат.
Така е за съжаление. И няма кой да ги спре.
Само той да беше. Ама прикриватурата си затваря очите.
На държавен изпит ме изпитваха върху въпроса за “Прокурорския надзор в административното право”. Заслужена 4-ка си получих. И за капак после ме взеха за хоноруван асистент по административно право:))))…