Приеха правила за проверка на имуществото и конфликт на интереси на нотариуси и съдебни изпълнители
Правителството прие правила, по които ще бъдат проверявани за конфликт на интереси нотариусите, частните и държавни съдебни изпълнители и съдиите по вписванията, както и чиновници, кметове, членове на политически кабинети и др. Те са уредени в Наредба за организацията и реда за извършване на проверка на декларациите и за установяване на конфликт на интереси.
Проверката на имуществените им декларации ще се извършва при подаден срещу тях сигнал за корупция или конфликт на интереси, както и когато бъдат открити такива данни при образувано дисциплинарно производство или друга проверка.
В звена от държавни и общински администрации, при които има завишен корупционен риск, декларациите на чиновниците ще бъдат проверявани и превантивно. В коя администрация пък има завишен корупционен риск, ще определя Антикорупционната комисия.
Проверката на декларациите ще се извършва от инспекторатите по Закона за администрацията, а в структурите, в които няма инспекторати – от комисии, съобщиха от правителствената информационна служба. Срокът за проверките е едномесечен.
При нотариусите и частните съдебни изпълнители се предвижда ръководствата на двете камари да изберат комисии, които да проверят декларациите. Както и да определят правилата, по които ще работят те и и да ги публикуват на сайтовете на двете гилдии.
С изключение на службите за сигурност, всички други институции, пред които се подават декларации, ще ги водят в публичен регистър, като спазват Закона за защита на личните данни и Общия регламент за защита на данните (GDPR). Достъп до информацията в декларациите, която не е публична, ще имат само проверяващите и служителите, които съхраняват документите.
С наредбата се урежда и производството за установяване или липсата на конфликт на интереси. Проверките ще се извършват от комисии, за да се гарантират правата на служителя, срещу когото е образувано производството.
За нотариусите и ЧСИ наредбата предвижда след проверката с мотивиран писмен акт за наличие или нe конфликт на интереси да се произнасят съответно Съветът на Камарата на частните съдебни изпълнители и Съветът на нотариусите. Той трябва да бъде постановен до два месеца от образуване на производството, като при случаи от фактическа и правна сложност може да бъде продължен еднократно с 30 дни.
4
Коментирайте
Въпросът е сигнала за корупция дали ще се подава анонимно, или ще се запазва конфедициалността на подателя му.
Много добре е, че декларациите ще се публикуват на сайтовете.
Това дава възможност за прозрачност, както и за своевременни сигнали за корупция.
Смятам, че един месец е много малък срок, за да се пеоверят стриктно всички декларации.