Престъпленията на пътя, трафикът на хора и каналджийството – първите теми на Съвета за криминологични изследвания
Транспортните престъпления, трафикът на хора и каналджийството ще са основните теми, с които ще се занимава Съветът за криминологични изследвания през 2023 г.
Темите са били подбрани на първото заседание на съвета, което се проведе днес, съобщиха от Министерството на правосъдието.
Участниците в съвета – представители на Върховния касационен съд, прокуратурата, МВР, криминологията, статистиката, адвокатурата и др., предварително са предложили няколко теми за изследвания, които да бъдат възложени на специални екипи. След дискусия днес членовете на съвета са постигнали консенсус да се спрат на най-актуалните проблеми в момента, а именно:
- Тенденции и превенция на трафика на хора;
- Тенденции и превенция на престъпленията по автомобилния транспорт (чл. 343-343г от Наказателния кодекс), в което да се проследи и отражението на честите промени в законодателството върху тази престъпност;
- Тенденции и превенция на престъпленията по чл. 279, 280, 281 от Наказателния кодекс (незаконното преминаване и превеждане през границата, както и незаконното подпомагане на чужденци да пребивават и преминават в страната в нарушение на закона).
На следващото си заседание през декември Съветът за криминологични изследвания ще уточни и конкретните екипи и методиката за провеждане на изследванията.
„Този Съвет ще проработи, ако всички се ангажираме с него отвъд формалностите и формализма“, обърна се към членовете му министърът на правосъдието Крум Зарков, който е и негов председател.
Съветът за криминологични изследвания беше създаден след години прекъсване като експертно консултативно звено за изучаване на проблемите на престъпността, причините, които я обуславят и разработване на мерки за тяхното предотвратяване и ограничаване, както и като знак за държавната загриженост за проблемите, пораждащи престъпност (виж още тук).
18
Коментирайте
Едно ще ви кажа в частност за престъпленията по пътищата. Седнага Камелия почти на 50 с грозна пластична операция на носа да обяснява в сутрешен блок следното. „Преди години се събирали по градовете по 20-30 хиляди души на концерти и да слушат Радка пиратка. Там имало много майки с деца. Сега лириката и поезията в новите чалга песни била изчезнала“ Да де сладур, ама ти нямаш отношение и не носиш вина, както и колежките ти с късите поли за престъпленията по пътищата. Обаче точно глупавата ви музика тип „Аз искам още още“ възпита хиляди кретени. Сега децата на тия майки… Покажи целия коментар »
Аз не харесвам класическа музика, обаче имам клиенти които обичат класическа музика, значи – все тая.
Няма нежен гладиатор, мечът е безразличен.
Това е едно на ръка. Но разпространението на наркотици под път и над път трябва да се спре.
Радка пиратка е изключително съдържателна и възпитателна песен за децата.
Истинатс е, че без държавна воля да се спре тази гадост по пътищата на България, нещата няма да се оправят.
То остана ли нещо от жалката ни държавица!
Събирайте се, събирайте. Ние нямаме редовно правителство, ама вие се събирайте. Все едно редовното правителство ще седне да се съобразява с ваще измислици.
И защо е измислица? Айде обяснете, моля, какъв е проблемът с идеята, защото аз мога да ви гарантирам, че това е първото смислено нещо по линия на наказателната политика, откакто беше написана последната концепция.
От 1989 година до рук са се провели една камара кръгли маси. И сме на тоя хал. Бедни и озлобени
За това хората изгубиха вяра и в правителства и в правосъдие.
Всички тези проблеми събрани в едно изречение доказват, че стрната ни е разграден двор.
До там ни докараха герберастите.
Ами дано почне да има някакъв ефект от тези срещи. Защото явно проблемие в страната са много
Бе тия не гледат ли световно първенство, бе?
Не. Има и хора, които не си губят времето да гледат ритнитопковци. Милионери ритат топка. Глупости.
Защо, бе, сериозния? Ти колко смислени неща си направил, че не гледаш „мач“.
Я какви сладури са се изтъпанчили. Евала
Дано Съветът за криминологични изследвания да си свърши добре работата.