Даниела Марчева предлага
Председателят на Комисията за атестирането и конкурсите да е член на ВСС, а не съдия
Председателят на една от най-важните комисии към Висшия съдебен съвет (ВСС) – тази за атестирането и конкурсите, да бъде член на съвета, а не човек от професионалната квота. Идеята е на Даниела Марчева и затова тя е предложила промяна в Правилата за работа на Съдийската колегия, която ще бъде обсъдена на утрешното заседание.
В чл. 16, ал. 1 от правилата е записано: „Всяка комисия избира председател между членовете си. Изборен член на ВСС може да бъде избран за председател само на една постоянна комисия“.
Комисията за атестирането и конкурсите (КАК) към СК на ВСС се състои от 17 членове – кадровиците са шестима, а съдиите – 11. КАК е единствената, чиито председател е човек от професионалната квота и това е съдия Бонка Дечева от Гражданската колегия на ВКС. Заместник-председател на комисията е Красимир Шекерджиев.
Идеята магистрат, а не член на ВСС да оглавява тази комисия беше на предходния състав на кадровия орган. Тогава КАК се ръководеше от Вероника Имова като съдия от ВКС, а заместник-председател беше Юлия Ковачева от съвета. Тази традиция беше спазена от сегашния състав на ВСС.
Пред „Лекс“ Даниела Маречва обясни исканата промяна с получаващия се по думите й дисонанс, липсвало и чувството на отговорност, когато комисия не се оглавява от член на съвета. Това е така, по думите ѝ, защото всеки кадровик носи отговорност за това, което е изложил в концепцията си, а съветът, като колективен орган, трябва да има общи политики.
„Колегата си върши перфектно работата, но тя не участва в други комисии. Например, ние в комисията по натовареност следим свободните щатни бройки. Комисията за атестирането и конкурсите обаче обявява на конкурс свободни места в органи на съдебната власт, които не са натоварени. И ние сме изправени пред огромен проблем, защото всяко свободно нещо веднага се обявява на конкурс и няма откъде да вземем бройки, които да трансформираме и да осигурим допълнителен щат за Софийския градски съд“, обясни пред „Лекс“ Даниела Марчева.
Членове на ВСС участват и в двете комисии – за натовареност и атестиране. На въпрос, те не могат ли да реагират своевременно, Марчева поясни, че в КАК решенията се взимат с мнозинство и така отново се стига до обявяване на конкурси, без да се държи сметка доколко натоварен е съответният орган. На уточняващо питане, че дори и да се смени председателят, мнозинството няма ли да остане, членът на ВСС каза, че идеята за промяна на правилата е важна, защото председателят на съответната комисия определя дневния ред на заседанието и линията на взимане на решение се предопределя от него.
Освен това, каза Марчева, е „важно за цялостната организация на работа и за това, което се движи като визия, което трябва да върши комисията“, председателят на КАК да бъде член на съвета.
„В случая не съм си харесала аз това място, знаете, че не може да си председател на две комисии извънредно. Но в КАК има трима колеги, които не са председатели на нито една комисия“, каза още Марчева. Става дума за кадровиците Красимир Шекерджиев, Вероника Имова и Драгомир Кояджиков.
Марчева заключи, че иска да повдигне въпроса, защото ВСС трябва да държи сметка за тези неща.
4
Коментирайте
Кадровиците май се обиждат, че не са мнозинство.
ВСС да си държи сметка. Това им е работата. И все пак аргументите на г-жа Марчева ми се виждат неоснователни.
Точно така. Това е лично отношение.
От колко време не могат да решат проблема с натовареността в СГС? Сега си мият ръцете с КАК. Само оправдания! Колегите с право ще преустановят работа.