Правната комисия ще изслушва тримата големи в съдебната власт на всеки три месеца
Парламентарната правна комисия ще изслушва председателите на двете върховни съдилища и главния прокурор най-малко веднъж на всеки три месеца. Такова правило записаха в правилника за дейността си депутатите.
Освен това в него беше предвидено, че чрез преходните и заключителните разпоредби на един закон не може да се изменя друг, ако промяната противоречи на принципите, обхвата и мотивите на първоначалния проект.
Първоначалното предложение на депутати от „Демократична България“ за изслушване в правната комисия се отнасяше само до обвинител № 1. То предвиждаше: „Комисията по правни въпроси най-малко веднъж на всеки три месеца изслушва главния прокурор във връзка с прилагането на закона и дейността на прокуратурата и разследващите органи, включително законодателни промени, ресурсна осигуреност, затруднения, свързани с осъществяване функциите на тези органи, резултати в борбата с престъпността , в т.ч. корупцията, взаимодействие с разследващите органи. Главният прокурор е длъжен да се яви пред комисията“.
По предложение на Хамид Хамид от ДПС обаче бяха добавени и председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд. „Главният прокурор ще дойде, но вие няма да криете Лозан Панов от Народното събрание“, заяви Хамид.
Така с гласовете на ГЕРБ, ДПС и БСП се прие, че ще бъдат изслушвани и тримата големи.
„Спасявате Гешев като рохко яйце“, заяви Стела Николова от ДБ. Председателят на парламентарната група на формацията Христо Иванов допълни, че е порочно да се приравняват тримата големи. „Това е юридически фолклор, който отразява една порочна ситуация“, каза той. И обясни, че главният прокурор осъществява държавна политика и затова е логично да бъде много по-близо до парламента и да се отчита пред него и такова е и виждането на Венецианската комисия.
Иванов се обърна към лидерката на БСП Корнелия Нинова с думите: „Видя се мнозинството на главния прокурор“.
„Г-н Иванов, вие не бяхте депутат в предишния парламент, тогава създадохме процедурата изслушване на главния прокурор и я реализирахме. Когато дойде г-н Гешев да си представи доклада, от тази трибуна, ние гласувахме против доклада и от тук в очите му му поискахме оставката веднага“, пък отговори Нинова и заяви, че партията ѝ иска оставката на Иван Гешев.
„Да викнем и Арменския поп. Съдът е арбитър. Не е страна. А прокуратурата е страна“, обяви Николай Хаджигенов от „Изправи се! Мутри вън!“ и попита какъв въпрос биха могли въобще да зададат депутатите на един председател на върховен съд.
Междувременно НС наложи и мораториум върху част от действията на правителството в оставка – отдаване на концесия, емитиране на дълг, назначения в администрацията, регулаторите и в държавните дружества. Според специалисти по конституционно право подобно решение е противоречи на основния закон, тъй като няма как да се отнемат конституционни правомощия с акт на Народното събрание. От ГЕРБ обявиха, че ще сезират Конституционния съд, но пряк практически ефект от това надали ще има, тъй като до произнасянето му би трябвало да има ново правителство – редовно или служебно.
14
Коментирайте
В коя европейска държава има безочлива и нагла хунта като доскорошната у нас, която си е избрала „законова бухалка“ в лицето на главния прокурор, който пази „нашите“ мафиоти и „опрасква“ по поръчка другите?
Ако има някой наистина независим, който да го разследва, съвсем скоро каскета ще бъде ежедневно изслушван от бай Ставри.
3- ма големи и един с малък
Хахаха, Лозан Панов най-много, ама най-много три пъти да отиде. Той е пътник, мандатът му свърша, така че голяма работа, че го викат.
Недопустимо е прокуратурата да се меси в работата на съда.
Интересно какви резултати в борбата с престъпността ще обяви Гешев?
Няколко селски апаши, уловени с портмонето на пенсионер сигурно. А иначе се борел с битовата престъпност.
Колко пилци са откраднали в поредното село, което е посетил 🙂
Ей, много големи пъзльовци били тия от ГЕРБ и БСП, а ДПС както винаги е в пълен синхрон с главния прокурор. С голи гърди ще го бранят
Браво. Много положителни промени.
Всичко е само проформа.
И какво като най-малко веднъж на всеки три месеца се изслушва главния прокурор. Той си лъже най-нагло.
Не само ще лъже, не само ще шикалкави, но и нищо няма да му се разбере – толкова объркано говори, че трябва да предполагаш какво ти казва. Отдавам това на слабата правна подготовка.
В коя европейска демокрация има такива изслушвания?