Под половината от кандидатите в конкурса за районните съдилища стигнаха до устния изпит

По-малко от половината кандидати, явили се на писмения изпит във външния конкурс за районните съдилища, продължават към устния изпит. Това става ясно от резултатите, които днес бяха обявени на сайта на Висшия съдебен съвет.
На провелия се на 26 март писмен изпит се явиха 423 кандидати при първоначално допуснати 517. Към устния изпит продължават 185, или малко над 43%. Пълните отличници са 19.
Освен резултатите (виж тук), на сайта на ВСС са публикувани решенията на казусите по наказателноправни науки (виж тук), по гражданскоправни науки (виж тук), както и отговорите на теста по право на ЕС и в областта на правата на човека (виж тук).
Устният изпит ще се проведе от 21 до 26 април и на 28 април по график, обявен тук.
Конкурсът за първоначално назначаване е за 45 места в 31 районни съдилища, разпределени по следния начин – четири в РС-Монтана, по три в Нова Загора и Разлог, по две във Велинград, Враца, Добрич, Котел, Кюстендил, Кърджали и Чирпан, и по едно в Ардино, Балчик, Берковица, Бяла Слатина, Исперих, Казанлък, Кубрат, Лом, Нови пазар, Омуртаг, Петрич, Плевен, Провадия, Раднево, Радомир, Разград, Свиленград, Севлиево, Стара Загора, Тетевен и Червен бряг.
60
Коментирайте


Нищо ново под слънцето- теч на казусите за някои ,после отлични оценки за мрънкане и тесла за знаещите, с няколко стотни, ама си е тесла !Ако остане някое неуредено местенце, тогава влиза план „б“

Пълна пародия !Не чакайте скоро да има правосъдие в България, превзета от корупция и купени длъжности!

Ние си драскаме тук, и нищо не променяме!Още устният изпит не е минал, а вече „тече преразпределение на местата!Жалко за подготвените , знаещите и четящите !

Колкото се промени и при изпита за първоначално назначаване на прокурори. Беше пародия, ама чакаме ПК да се самосезира.

На устния изпит човек като се притесни…и всичко забравя! Аз така бях на държавния по наказателноправни науки, изпитваше ме Стойнов, глътнах си граматиката от притеснение , уж много бях чел, и бааам -3.00!

Жалене му е…цаката

Само масови жалби могат да доведат до някаква промяна някога!

Ще проследя устния изпит , уж трябва да има звукозапис !Ще обжалвам конкурса, ако ме прецакат !Писна ми !На връзкарите не задават въпроси, сакън да не се изложат , а другите ни разхождат по конспекта!Аз нямам против да ни изпитват онлайн!

Не си търсете оправдание. Връзкари винаги е имало и ще има, но това са съвсем малко хора. Високите оценки са на помощните, съвсем нормално е това. Някои от тях се явяват за н- ти път. Не е лесно, но не губете кураж.

Интересни са отличниците които се явяват за първи път.

И не участват на други конкурси.

Кат сте тъпииии кой ви е виновен?

Или участват имат тройки или четворки

Ще ги видим и младшите съдии, че както и Русчев е в една от комисиите /като резервен член/ ще валят масово двойки:))).

Устният изпит да тече онлайн , да се показват въпросите , които се теглят и да слушаме колко знания ще леят някои …Ясно ще лъсне истината !Има време да се измие срама !

Има доста материал за разследващата журналистика!Устният изпит предстои -дерзайте!

Но моля ви се пак им спорни въпроси от теста по Европейско право …, за правилен е даден Б 3. Принципът за предимството на Европейското право. а – е закрепен в Договора за ЕС б – се извежда от практиката на СЕС в – е закрепен в Конституцията Сега трябва да дефинираме що е то Право на ЕС, а то е първично и вторично. Следователно първичното право на ЕС (ДЕС и ДФЕС) е с правилен отговор В. Що се отнася до вторичното право на ЕС регламенти, директиви и решения (препоръки и становища) то е двойно. 1. Когато с ДЕС или… Покажи целия коментар »

Спорни са за знаещите и четящите, за връзкарите са точните отговори и конкретно посочената практика !Пълен абсурд!До кога Темида ще е сляпа!Ако устният изпит се проведе пред открита аудитория и от комисия, която не се оповестява предварително ,ще видите колко от отличниците ще се явят!

Самия изпит да се предава онлайн.

Нищо спорно няма във въпроса, отворете учебник по ПЕС и ще прочетете в прав текст, че принципът за предимството не е изрично поставен сред основните принципи, но се извежда точно от практиката на Съда на Европейския съюз. Който е толкова „знаещ и четящ“ няма как да сбърка нещо, което се учи едва ли не на първата лекция във втори курс. Иначе най-лесно е да се развиват теории и да се търси под вола теле.

Пълни глупости пишете!
Когато сте отдали по Договорите изключителна компетентност на ЕС, като е за пример с митата, всички актове на ЕС по темата са над националното право, по силата на Договорите!
Аман от немислещи!
Четене с разбиране въобще не Ви се отдава.

Правото на ЕС е ПЪРВИЧНО ДЕС и ДФЕС са МЕЖДУНАРОДНИ ДОГОВОРИ, ратифицирани по установения ред в Конституцията, И ВТОРИЧНО (регламенти, директиви, решения, становища и препоръки)
Така зададен въпросът не уточнява за кое право се пита.
Но това е висш пилотаж за връзкарите-преписвачи …

Казусите не са били трудни. Учудвам се че толкова малко хора са на устен. Явно нивото е ниско

Малко са допуснати , за да осигурят комфорт на връзкарите!

Май казусът и теста не са затруднили някои от кандидатите…

Някои от пълните шестиците доста „вонят „, но на кой му пука!Все пак парите не миришат!!

Пълните шестици помощници във ВАС, там са най-добрите кадри на вселената.

И другаде има 😉

Да , на съдебните помощници шестиците са логични!Проследете останалите !

Ествестено, че са логични!!! След съдията, най – близката по характер и задължения немагистратска длъжност е тази на помощника!

Бях на конкурс за помощник в Административен съд в областен град миналата година. За 2 места се явихме 15-тина човека, някои от които познавам и уважавам като невероятно начетени хора с дългогодишен опит точно в тази сфера.
Спечелиха го жената на един дансаджия и любовницата на един граждански съдия, които започнаха да пишат казуса на секундата и дори не отвориха закона (поне да проверят дали номера на цитирания член е правилен)
Надали някой е шокиран от историята…

Казусите не ми се видяха трудни. Вероятно при казуса по гражданско право доста кандидати не са дали правилна правна квалификация на иска и са посочили чл. 50 от ЗЗД. Но и доста с дълъг стаж юристи, включително съдии, се затрудняват да разграничат двете ипотези – по чл. 49 от ЗЗД и по чл. 50 от ЗЗД. Лошо впечатление обаче ми направи многото правописни и пунктуални грешки в текста на казуса по гражданскоправни науки – неправилна употреба на пълен и кратък член и поставяне на много запетайки, където не им е мястото, респ. липса на запетайки, където е необходимо. Това е… Покажи целия коментар »

Гражданско правният казус, според мен, беше със средна фактическа и правна сложност. Дай боже да имаме повече грамотни съдии, във всяко отношение!

Разделеното писане на „гражданскоправният“ дойде от автоматичния коректор 🙂

Щом Минговицата е в комисията, ясно. Иначе мен Анелия ме е изпитвала по Граждански процес в СУ, когато изпитът беше устен. Като цяло е разбрана, мила и вежлива, писа ми 4, ама иначе си е ходеща корупция. Вижте сина й примерно:). Но на казусите знам, че Минговицата реже.

От проф. Мингова не мога да се оплача. Запомнил съм я с добро. Ама от съпруга й, проф. Емил Мингов, беше ми по трудово, хвърчащи Кодекси на труда, крещене, обиди, абееее, семейство ХопиДепи, пхах

😆При Мингов не е нищо, друго си е да те изпитва Топалов по трудово и осигурително 😭😎и да те връща 100 пъти, щото си неподходящо облечен, или пък да те пита какво е документ😎😎😎

Асен Мингов е отличен юрист, умен и с качества. Има много некадърници, издигнали се свръзки, но той си тежи на мястото.

Надявам се на успех на децата

И това са хора, които се водят, че имат някакъв юридически стаж. Ми резултатите на младшите са по-добри. Срамота. Ще кажеш, че се явяват кандидати, завършили НСА.

Ниско ниво. Има и неграмотни

Потресаващо ниско ниво

Слаби били резултатите, ами какво сте очаквали?

Представям си каква цедка ще е на устния изпит.

Слаби резултати

Нивото пада МОГЪЩО

Ужасни резултати

Абе не е лесно да решиш един казус правилно. Може и да знаеш отговорите на въпросите, но да не можеш примерно да ги аргументираш, защото имаш беден речников запас. Както добрият математик може да решава задачите по математика, така и добрият юрист трябва да може да решава казуси.

Ирина, видя ли, пе имаше полза, че познавам оня човек

Да си връзкар не е повод за гордост.

Браво. Гордеем с вас

Някои така са се ‘сралиии, че направо ужас!

За големите заплати…се изискват и големи знания. Така че…:)))

Баси големите заплати. Международен тираджия или програмист вземат два пъти повече…

Много слаби резултати.

Явно казусите са ги затрудники.

Ако има и психотест ще останат само 2,3 – ма. За запетайката е важно мястото и. Например:-,“Да се обеси не, да се освободи“и „Да се обеси, не да се освободи“ Обаче толкова си могат.
Но и това не е основния проблем на Темида
„По-важното“ е, че когато се чува шумолене на едри банкноти, превръзката и пада и се започва едно смятане + лихвата.
Елементарна математика.

Трябва да има много строги критерии! Пак казвам- за една грешка- една единица надолу на казуса.

Не е ли малко прекалено?
Искайте звукозапис на устния !От опит го казвавам, има ефект!