До 13 ноември няма да се чака за авансово плащане за правна помощ
От днес до 13 ноември адвокатите ще могат да получават авансово до половината от заплащането си за правна помощ и без да са минали 6 месеца от началото на делото.
Тази възможност уреждат публикуваните днес и влизащи в сила незабавно изменения в Наредбата за заплащане на правната помощ (пълния им текст виж тук).
Общото правило е, че тя се плаща след приключване на делото, като и преди измененията имаше изключение, при което адвокатът може да си получи част от парите, ако процесът продължава вече 6 месеца.
Сега в наредбата ще действа следното правило: „По време на извънредно положение по чл. 84, т. 12 от Конституцията на Република България и до 6 месеца след отмяната му адвокатът може да направи искане за авансово плащане до размера по ал. 2 и преди изтичането на 6 месеца от назначаването му за процесуален представител. В този случай от окончателно определения размер на възнаграждението се прихваща изплатеното авансово възнаграждение“.
Т.е. то ще важи до 13 ноември, когато ще изтекат 6 месеца от отмяната на извънредното положение.
Промените предвижда, че за да получи това авансово плащане, адвокатът е достатъчно да подаде отчет по образец (утвърден от Националното бюро за правна помощ), към който се прилагат актът за допускане на правна помощ от съответния орган, извършващ процесуалните действия, уведомително писмо, издадено от адвокатския съвет, акт за назначаване като процесуален представител, както и удостоверение от органа по чл. 25, ал. 1 от ЗПП или протокол от съответното съдебно заседание.
13
Коментирайте
Много добре. В тази ситуация с пандемията е редно да бъдем по- коректни и да сме отворени за компромиси.
Чудесна новина!
Много положителни изменения. Браво.
Най- накрая. Това чакане беше напълно излишно.
А хонорарите за правна помощ ще бъдат ли актуализирани покрай новите минимални хонорари за адвокатите?
Има логика, но едва ли ще се случи, защото парите ги плаща държавата, а не клиента.
Да, а държавата обикновено няма пари за такива неща. Виж, ако е от джоба на клиента- може.
Е, просто ще я караме както преди 1989г., когато казвахме: „Те се правят, че ни плащат, а ние се правим, че работим“. В Закона за адвокатурата изрично е казано, че служебния адвокат има същите задължения като упълномощените адвокати. Обаче не е казано, че има същите права, включително правото на адекватно възнаграждение.
Има много адвокати, които разчитат на тези пари, колкото и да са мижави.
не стига, че хонорарите за правна помощ са смешни, ами и парите се бавят по независещи от адвокатите, съда и обвиняемите причини.
Крайно време беше да се обърне внимание и на правната помощ покрай извънредното положение и факта, че се гледаха много малко дела, а другите се пренасрочиха за дълго напред.
Най-после нещо разумно и справедливо.
Това предложение беше направено от екипа на адвокат Стефан Марчев на 9 април и подкрепено от Елена Чернева и Наталия Илиева от НБПП. Министърът на Правосъдието го внесе в МС. Нека от дадем всекиму заслуженото, защото когато се работи умно и принципно нещата се получават. Нека благодарим на колегите за идеята и усилията.