Отбор от СУ спечели първото национално състезание за решаване на наказателноправни казуси
Финалното класиране
- отбор „Alma Mater“ (Софийски университет „Св. Климент Охридски“).
- отбор „Dominus litis“ (Софийски университет „Св. Климент Охридски“).
- отбор „Семейство“ (Университет за национално и световно стопанство).
- отбор „Логос“ (Нов български университет).
- отбир „Астреа“ (Университет за национално и световно стопанство).
- отбор на Русенски университет „Ангел Кънчев“.
- отбор „Правов ред“ (Академия на МВР).
- отбор „Сигурност“ (Академия на МВР).
- отбор на Варненския свободен университет.
- отбор „Dominus“ (Нов български университет).
Отбор Alma mater на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ спечели първото национално състезание за решаване на наказателноправни казуси.
То се проведе от петък до неделя в столичната Съдебна палата, а студентите бяха оценявани от едни от най-добрите наказателни съдии и прокурори у нас.
Организатор на надпреварата е Юридическият факултет на СУ, а в нея бяха поканени да се включат всички юридически факултети в страната. Така участваха студенти от III до V курс от УНСС, Нов български университет, Варненския свободен университет, Русенския университет „Ангел Кънчев“, Академията на МВР и Софийския университет, които сформираха общо десет отбора.
Състезанието е под формата на симулиран наказателен процес, при който студентите представят обвинение (в ролята на прокурори) или защита (адвокати) по реален казус. То протече в три етапа на елиминационен принцип. След първия останаха четири отбора. Така един срещу друг в полуфиналите се изправиха Alma mater от СУ срещу „Логос“ на Нов български университет и Dominus litis от СУ срещу „Семейство“ на Университета за национално и световно стопанство.
Финалът беше в неделя между двата отбора на Софийския университет и един срещу друг в ролята на обвинители и защитници застанаха Alma mater и Dominus litis, а победата беше за прокурорите от Alma mater. Екипът на обвинението беше с капитан Християн Иванов и членове на отбора Янка Косарова, Калина Трифонова, Ангелос Триандос и Мирела Александрова.
На финала студентите пребориха сили като обвинители и защитници по едно дело, което привлече голям медиен интерес и наскоро приключи с окончателно решение на Върховния касационен съд. Става дума за процеса срещу Патрик Първев и Александър Донов, които бяха осъдени на шест години затвор за причиняване на тежка телесна повреда на тригодишно момченце, което майка му им беше поверила да гледат.
В ролята на съд, т.е. жури, по време на състезанието влязоха само действащи магистрати – сред тях бяха зам.- главният прокурор Ася Петрова, съдиите от Върховния касационен съд Галина Захарова и Галина Тонева, съдиите от Софийския градски съд Анелия Щерева, Руси Алексиев и Виолета Магдалинчева, Десислава Петрова от Софийската градска прокуратура и др. За да бъдат максимално близко до реалната среда, състезанието се проведе в Съдебната палата.
7
Коментирайте
Няма нищо случайно. Винаги ще ги лансират. Все пак са от ‘СУ’.
Поздравления!
Прекрасни млади хора. Наказателноправните казуси по някога затрудняват дори магистратите.
Ti pyk se izkaza. Koi to4no se e zatrudnil.
Извинете, просто не се изразих добре. Става въпрос за противоречивата практика, която обикновено води до тълкувателни дела.
Браво! За сетен път се убеждавам, че в СУ образованието е на много високо ниво.
Разбрах, че отборите от СУ са решавали единия от казусите малко преди състезанието. Дали е случайно? Жалко, ако е било нечестно.