Окончателно в ГПК: Процесуалните действия с обиди и заплахи са нередовни
На първо четене бяха приети 10-годишна абсолютна давност за задълженията на физически лица и нова процедура за доброволно изпълнение
Процесуалните действия, които съдържат заплахи, обидни или нецензурни думи или квалификации, се считат за нередовни. Това записа окончателно в Гражданския процесуален кодекс (ГПК) Народното събрание.
В ГПК беше създаден нов чл. 100а „Съдържание“, който гласи:
ал. 1. Процесуалните действия не може да съдържат заплахи, обидни или нецензурни думи или квалификации. В този случай те се считат за нередовни.
ал. 2 Алинея 2 не се прилага, когато използваните посочените заплахи, обидни или нецензурни думи или квалификации се отнасят до обстоятелствата, на които се основава искането.
Приемането на новата разпоредба мина без дебат. Предложението за въвеждане на възможност за противодействие на лошия език, който немалко граждани използват пред съда, беше на група депутати от БСП начело с Крум Зарков. То беше подкрепено от всички политически сили.
Единствено по време на дискусията в правната комисия миналата седмица имаше спорове дали съдиите ще трябва първо да дават указания на страната да преустанови използването на недопустим език и едва тогава действията, извършени по този начин, да се приемат за нередовни.
Като се прие, че за да няма съмнение, че не е спазен един от общите принципи на гражданския процес – за дължимост на защита и съдействие (чл. 2 ГПК), се прие подходът с указанията. Така след като получи искова молба или каквото и да е волеизявление на страна, което съдържа недопустим език, съдът ще ѝ дава указания да го извърши отново, но без тях. Ако тя отново употреби въпросните изрази, исковата молба ще се връща, а действието ще се счита за нередовно.
На първо четене беше прието и предложението за промени в Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) да се въведе 10-годишна абсолютна давност, с изтичането на която да се погасяват всички вземания срещу физически лица, независимо от прекъсването ѝ (пълния текст на законопроекта виж тук). Давността няма да се прилага, когато задължението е отсрочено или разсрочено, или произтича от непозволено увреждане, или неоснователно обогатяване. От нея няма да се възползват едноличните търговци. Тепърва обаче тази идея ще бъде обсъждана от работна група с широко представителство, която да я обмисли внимателно (повече за възраженията срещу нея виж тук).
Изненадващо отхвърленото от правната комисия преди седмица предложение на депутати от Обединени патриоти в ГПК да се въведе процедура за доброволно събиране на вземания от държавните и частните съдебни изпълнители (пълния текст на законопроекта виж тук) днес беше прието на първо четене от Народното събрание.
„За“ гласуваха 82 депутати (ГЕРБ и ОП), а против 62 – всички от БСП, един от ДПС и 9 от „Воля“, а един от „Воля“ беше „въздържал се“.
Законопроектът предвижда процедурата по доброволно събиране на вземането да започва по искане на кредитора, а при успех – той да поема разноските за провеждането ѝ. При това събиране на задължения съдебните изпълнители няма да могат да използват принуда. Те трябва да изпратят покана за доброволно изпълнение до длъжника. А от нея той да научава кой твърди, че му дължи и колко и че има 14 дни да плати, ако признава задължението. В нея е предвидено да има и предупреждение, че при неизпълнение кредиторът може да упражни правата си по съдебен ред. Ако длъжникът не плати до два месеца, процедурата се прекратява. Това ще става и ако той оспори писмено вземането
Преди седмица в праната комисия бяха отправени много критики към предложението (какви бяха те можете да си припомните тук).
Днес в пленарната зала един от вносителите на проекта – Христиан Митев, апелира за подкрепа към колегите си. Той обясни, че подобни процедури има в много европейски държави като Франция, Белгия, Литва и Словения. И освен това чрез процедурата за доброволно изпълнение ще се спестят пари на гражданите и бизнеса, а съдебната система ще се разтовари от заповедни производства.
Филип Попов от БСП обаче го обвини в лобизъм. „Съдебният изпълнител изпълнява решения на съда, затова се казва съдебен изпълнител, а не съдебен посредник. Неговите властнически правомощия се базират само на изпълнителния титул. Съдебният изпълнител не е комисионер, брокер, нотариус, адвокат или търгове. При доброволното изпълнение няма нужда от посредник“, заяви той. И посочи, че сега всеки кредитор може да изпрати покана до длъжника си с обратна разписка по пощата или нотариална покана.
Митев пък му отговори, че никой не кара кредитора да ходи при ЧСИ или ДСИ, а просто му се дава още една възможност. „Лобизмът е изцяло в полза на гражданите и бизнеса, както и на съдилищата“, заяви той и изтъкна, че при успех на процедурата, такса на съдебния изпълнител се дължи само от кредитора.
27
Коментирайте
След 10 години неплащане на задължения ще си късметлия ако успееш да вземеш добра кредитна карта. По един или друг начин, банките со получават парите. Като не могат да ги вземат от теб, ще ги вземат от кредитния ти рейтинг 😉
А добре, много ми е интересно новата разпоредба за 10-годишната давност как ще се прилага спрямо заварени случаи. Например имам задължение от 11 години изискуемо, ще важи ли законът за мен или само за тези, за които давността изтича след влизане в сила на закона? Новото изменение ще разясни ли кога завършва фактически състав на давността – когато изтече срокът или когато длъжникът се позове на промяната? Ако давността е изтекла преди влизане в сила на закона, но длъжникът се позове на давността след влизане в сила ще се прилага ли новият срок? А иначе за да настъпи правна промяна… Покажи целия коментар »
После се чудете защо ЧСИ имат по 10 апартаменти и яхти,като им давате власт
А каква е санкцията,, ако съдия има каруцарски език към страните? Няма да давам нови примери, как съдии навикват адвокати, но преди 20 години, по време на стажа съдия изкрещя на страната по НДЧХ- „абе вие нормален ли сте“, защото човекът чуваше зле и помоли да бъде повторен въпрос. И това пред присъстващите в залата съдебни кандидати.
Такъв език въпросния съдия дали би си позволил към физически по-силен човек на пазара, примерно?
Отплесваш се встрани, колега. Каруцарският език е нещо лошо, безспорно укоримо, но за това си има морални и етични норми. Тук покрай маската „ние, герберастите, държим на морала“ се прекарва едно лобистко решение, в полза на чси и то чрез закрепване в основен процесуален кодекс- ГПК. Всичко за каруцарския език е плява, под която да се пренесе лобизма контрабанда и хората да не му обърнат внимание.
И АЗ ТОВА ПИТАМ ТИЯ СЪДИИ КОЙ ЩЕ ГИ ДИСЦИПЛИНИРА С ТОЯ КАРУЦАРСКИ ЕЗИК
Готино лобистко текстче, ще го цитирам- „Законопроектът предвижда ‘процедурата по доброволно събиране на вземането да започва по искане на кредитора, а при успех – той да поема разноските за провеждането ѝ. При това събиране на задължения съдебните изпълнители няма да могат да използват принуда. Те трябва да изпратят покана за доброволно изпълнение до длъжника. А от нея той да научава кой твърди, че му дължи и колко и че има 14 дни да плати, ако признава задължението. В нея е предвидено да има и предупреждение, че при неизпълнение кредиторът може да упражни правата си по съдебен ред. Ако длъжникът не… Покажи целия коментар »
Лобистите се видяха кои са- адвокатите на колекторите и БСП.
Какви ЧСИ-та, какви милиони за конкурси, толкова сме дребни и жалки, а в това да се мразим, завиждаме и пречим взаимно сме царе. Всеки народ заслужава съдбата си, както и юристите си
Тази поправка е една голяма глупост. Не виждам как ще печелят от нея ЧСИ-тата, защото кой ще е този луд, който ще им плаща такси за връчване на покани, от които не се очаква да последва плащане. Това е процедура за „доброволно“ събиране т.е. никой никого не кара да го прилага. Тази комуникация колекторите сами си я правят успешно и изобщо не им е нужен ЧСИ. Това е „пунта мара“ – само предизборна пропаганда на патриотите.
Съдът е институция, която трябва да пази авторитета си. Каруцарският език там е недопустим.
Де да знам. Особено като виждаме как са навиквани страни и адвокати в зали и деловодства. Или съдът може да навиква, а страните трябва да търпят като пионерчета?
Браво! Изключително позитивна промяна.
Дано има ефект и ругатните изчезнат веднъж за винаги
А дано. Ама като зная манталитета на Ганьо…
В белите държави е така
Ние обаче за съжаление не спадаме към тези такива.
Супер е, че са приели такова нещо. Няма значение дали е бесепар или депесар или гербераст с предложението в самото му начало./
Правото не е най-точното нещо на света и не винаги дава нужното количество справедливост, а и се меша в един момент с мурала. Обаче не трябва да се забравя, че тази институция трябва да се уважава и дори да не го правиш, то не бива да показваш емоцията си, като ругаеш в съдебната зала!
Подкрепям решението. Добро е. Успех и дано се ограничи вулгарния език!
То ограничаването на лошия език трябва да почне при депутатите първо.
Говорят махленски и това им е нивото. Приказват си както ние си приказваме, когато седнем да пием бира.
Е, какво искаш след като там са сбирщайн от кол и въже. А и на много от тях интелектът им клони към „минус безкрайност“.
Какво да се дебатира бе. Когато проектозакона е качествен и цели нещо смислено е нормално да не се дебатира
Да и в случая е за нещо дребнаво. Да видим как ще дебатират бщджетите за годината или как се дебатира национализирането на лотария.
Еми какъв дебат да има. ПРавилно е.
Ей, не се научихте. Толкова години минаха и не проумяхте, че законите се пишат по целесъобразност. Наивниците, които плащат, да си плащат. Ние тарикатите си натискахме парцалите 10 години и сега ще излезем на светло, целите в бяло и готови за нови кредити. Чисти и изпрани, при това съвсем законно. Ха да видим сега, оттук насетне дали някой ще плати нещо на кредиторите си.