Окончателно: Без такси за подаване на финансовите отчети от 2022 г.
Чрез закона за търговския регистър бяха въведени и мерки за защита на българските производители на храни
От 2022 г. няма да се плащат такси за подаване на годишните финансови отчети (ГФО), консолидираните финансови отчети и годишните доклади за дейността. Това прие днес единодушно Народното събрание.
В момента подаването на отчетите в Агенцията по вписванията струва на фирмите 40 лв., ако е на гише и 20 лв., ако бъде направено по електронен път.
Народното събрание днес гласува окончателно изменения в Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. Както „Лекс“ писа, тяхното обсъждане върви с бързи темпове, въпреки ограничената дейност на парламента по време на извънредното положение и факта, че е предвидено промените да влязат в сила от 1 януари 2022 г.
Причината е гласувана днес окончателно от депутатите разпоредба, която ще влезе в сила още с публикуването на измененията в Държавен вестник. Във финалната си редакция тя гласи: „За производствата по обявяване на заявени пред търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел годишни финансови отчети и годишни доклади за дейността, които не са приключили до влизането в сила на този закон, обстоятелството, че актовете по чл. 38, ал. 1 от Закона за счетоводството са приети от общото събрание на съдружниците или акционерите или от съответния орган, се удостоверява само с декларацията по чл. 13, ал. 4“.
Както става ясно, тя се отнася до вече подадените в Агенцията по вписванията ГФО. И на практика освобождава длъжностните лица по регистрацията от задължението да проверяват, придружаващите ги протоколи и покани от Общи събрания, на които са били приети отчетите. Длъжностните лица по регистрацията само ще преглеждат декларацията за вярност на заявените обстоятелства.
Както „Лекс“ писа, от 14 март 2020 г са в сила промени в Наредба № 1 от 2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. С тях отпадна задължението за малките и средните фирми да доказват приемането на ГФО с различни документи, а е достатъчно да подадат проста декларация, чийто образец е регламентиран в наредбата.
От левицата се противопоставиха на придружаването на ГФО само от декларация за вярност. „Считаме, че охранителното производство тук е накърнено“, заяви Тодор Байчев. Но министърът на правосъдието Данаил Кирилов му отговори, че с декларация се обявяват и данъчните задължения и посочи: „Няма смисъл да утежняваме производството пред Агенцията по вписване и да искаме тази свръхформа за едно действие, което е само обявяване“.
С промените в Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел се правят и серия от изменения, които подготвят отпадането от 2022 г. изискването ГФО да се подават на три места – в Агенцията по вписванията, Националната агенция за приходите и Националния статистически институт. От 1 януари 2022 г. търговците, фондациите и сдруженията ще ги изпращат само в Агенцията по вписванията.
С преходните и заключителни разпоредби на закона за търговския регистър депутатите приеха и нова разпоредба в закона за извънредното положение, с която дават право на Министерския съвет да въведе мерки в подкрепа на българските производители на храни, включително и да въведе временна забрана за внос на някои продукти.
Както „Лекс“ писа, тези законови изменения идват след като правителството задължи търговските вериги да предлагат продукция на местни производители.
В закона за извънредното положение обаче е предвидена и възможността за налагане на временна забрана на вноса на „определени храни от държави, които не са членове на Европейския съюз, при спазване на международните договори, по които Република България е страна“.
В него освен това се посочва, че под търговска верига се има предвид такава „верига от магазини са магазини за самообслужване за продажба на дребно на храни и нехранителни стоки“, която има 10 и повече обекта на територията на страната.
В закона са регламентирани и санкциите за търговските вериги, които не изпълнят мерките на Министерския съвет. Той предвижда имуществена санкция в размер от 15 000 лв. до 25 000 лв., а при повторно нарушение – от 30 000 лв. до 50 000 лв. Депутатите гласуваха още, че „повторно нарушение е нарушение, извършено в тримесечен срок от влизането в сила на наказателното постановление, с което е наложено наказание за същото по вид нарушение в същия търговски обект“.
19
Коментирайте
Напълно подкрепям временната забрана за внос на някои продукти.
Да, това ще стимулира българските производители. А не после само да ревем, че икономиката ни затъва.
Живи и здрави след тази пандемия, ще видим дали това наистина ще се случи след две години.
Да, у нас стана като в казармата. Всяка заповед е предпоследна.
Абе, каква е тази практика на този парламент да прави промени в закони през други закони? Редно ли е?
Чак от 2022 ли, счетоводителите ще има да почакат
до тогава – я камилата, я камиларя…
Нали знаеш приказката – трай бабо за хубост. Ще устискат и те, и фирмите
Това с веригите не го разбрах много. Единствено има смисъл да се насърчи по-широко предлагане на плодове и зеленчуци, но останалото и сега е преимуществено българско.
Това с веригите никога няма да стане. На хората продукцята сега ще им отиде на кино, заради затворените пазари и понеже ги хвана срам какво причиняват, си мислят, че ще могат да задължат веригите да вземат марулите и краставиците, които сега не могат да се продават на пазара. Е няма как да стане толкова бързо. Фирмите си имат достачици, догвоори и какво сега да ги зае.ат ли, защото на някой идиот му щукнало да затоври пазарите, вместо да осигури нормално пазаруване там
А това със затварянето на магазините за цветя точно на Цветница бе пълна гавра. После икономиката ни се сривала. Какво да правят тези нещастни хорица, които са набутали пари за стока, а не могат да я продадат.
По принцип протоколите от общите събрания и особено поканите за свикването им са абсолютно излишни и не допринасят с нищо за прозрачността в управлението.
Затова често се фалшифицират, не нарочно, а от немай къде.
2022!!! Я камилата, я камиларя? Те един закон го променят два пъти за една седмица, вие се надявате нещо да оцелее след 2 години…
Браво, заради невъзможността на АВ да обработва тоновете документи ни отърваха всички от глупости.
Законодателна техника на високо ниво 😉 с ПЗР на ЗТРРЮЛНЦ приемаме правила за търговските вериги по време на извънредно положение. Добрееее, а не можеше ли и законът за отбраната да мине в ПЗР? Да уточня – това е подигравка, а не предложение, да не се обърка някой от мнозинството в НС
БКП винаги се изказват колкото да има вятър, тъпо и неконструктивно, това е то предизборна кампания
Е поне една добра новина, макар и за далечното бъдеще… Толкова не ми се вярва, че си мисля, че докато стане време и ще го променят. Не че съм за 20 лв., но одобрявам всяко отпадане на такси и таксички
Много добри имществени санкции. Българинът се разбира, само когато го удариш по джоба.