Обявиха класирането в конкурса за младши съдии
408 кандидати за младши прокурори продължават към устния изпит
Вече е ясно класирането на изпита за младши съдии. На първо място е Яна Борисова, а на второ Ванина Младенова. Те и двете са пълни отличнички от изпита. Следват Гюлсевер Сали, Петя Попова, Георги Стоев, Биляна Симчева и Теодора Иванова (всички класирани виж тук).
Те са седмината, които запълват свободните места в Софийския градски съд, които единствени бяха обвени на конкурс тази година.
Както „Лекс“ писа, тази година конкуренцията беше огромна. За 7 вакантни позиции се бореха 356, т.е. по 50 души за място. Така и под чертата останаха хора с пълни шестици на писмения или устния изпит.
Едва един от всеки четирима от кандидатите за младши съдии успя да премине успешно през писмения изпит и беше допуснат до устния. Резултатите показаха, че само 88 от общо явилите се на писмения изпит 356 души са получили оценка поне „4.50“ на казуса и теста и те продължиха към втория етап от конкурса – устния изпит.
Решението тази година конкурсът за младши съдии да е само за 7 места беше мотивирано от Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет с одобрения радикален модел 4 за реформа на съдебната карта. Една от идеите му е да се намали броят на районните съдии и заради това мнозинството в колегията реши, че сега не трябва да се обявява конкурс за повече магистрати, въпреки неяснотата дали въобще ще се реализира избраният модел. По този начин СК на ВСС отхвърли и предложението на Комисията за атестирането и конкурсите да се обяви конкурс за 22 места за младши съдии в окръжните съдилища в Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Враца, Добрич, Кюстендил, Пловдив, Сливен, Окръжен съд-София, Стара Загора, Хасково и СГС.
408 кандидати за младши прокурори продължават към устния изпит
Междувременно ВСС обяви, че 408 кандидати за младши прокурори са допуснати до устен изпит (резултатите от писмения изпит виж тук).
Тази втора фаза на конкурса ще се проведе от 26 до 29 май и от 1 до 4 юни в сградата на Националния институт на правосъдието (НИП).
Вече са публикувани и решението на казуса по наказателноправни науки (виж тук), както и отговорите на теста по право на ЕС и в областта на правата на човека (виж тук).
От ВСС напомнят, че на устния изпит няма да се допускат хора с видими симптоми на остри респираторни болести – повишена температура над 38 градуса, кашлица, затруднено дишане и др., както такива, които отказват да извършат дезинфекция и да поставят предпазна маска.
29
Коментирайте
Кой па че изкара над 6.00 на тоя казус? Е, аз поне имам пак над 5.50. Не, че има някакво значение, де. Накрая пак резерва и Шекерджиев ще го слушам да вика как съм в топ 2% на юристите в България.
Разбира се, че няма значение. В България завършват по 10,000+ юристи всяка година в продължение на 25 години. За контраст, в инжинерните специалности влизат 60 и завършват 20. В други влизат 20 и завършват 8. Така че да, с или без теб няма значение. Като се замисля и от останалите сторици хиляди юристчета май няма голяма нужда..
Е за какво им е да завършват като там могат да си намерят работа още на 19?
Защото хората, които завършват смислени специалности не се задоволяват с резултата „намиране на работа“. Хората от тези специалности са често амбициозни и решителни и искат да повишат квалификацията си, независимо, че и на 19 могат да си намерят хубава работа (която често е по-добре платена и по-перспективна от юридическата, която юристите се хващат когато са на 37г.). И разбира се, защото е смислено да си в топ 2% на инжинерите/ИТ специалистите/мениджърите/предприемачите в България. За разлика, отново, от топ 2% на юристите в беге. От другата страна имаме хайваните, които се явяват на всевъзможни юридически изпити и конкурси само за да… Покажи целия коментар »
От една страна съм съгласен. Но не съм съгласен специално за ИТ специалистите.. Не мисля, че това някой го смята престижно, а по-скоро добре платено. Не виждам как може да си завършил туризъм, PR, HR, дори право и да станеш програмист с 6 месечен курс и след 1 година стаж да взима доста голяма заплата и същевременно да се занимаващ да учиш. Нормално хората да не искат да се занимават с университети, а просто да изберат работа и едно висшУ в НБУ примерно. И повярвай ми познавам доста хора, които са без образование, прекъснали 2-ри курс и т.н. и са… Покажи целия коментар »
Въобще не става дума за престиж. Този термин е от на баба ми времето и той, точно като това време, е мъртъв и го няма. От 30 години в университет се влиза за повишаване на квалификацията и уменията, колкото, разбира се, родните пародии са способни да ги осигурят. В чужбина наблюдавам същата тенденция. Дори и в топ 5 университет да се учи е вече въпрос на възможности и къртовки труд, и добра реализация след завършването, отколкото на някаква си умряла концепция за престиж. 8000лв. е средна към ниска заплата за доста професии и браншове. А колкото до топ специалистите, независимо… Покажи целия коментар »
Така е. Абсолютно съгласен съм за реализация. Както се изрази за университети, се изисква точно къртовски труд. Неслучайно много завършват, малко от тях се реализират добре, а голяма част въобще не работят, нещо свързано с право, а се насочват към друго.
Но за мен пак професията остава престижна, а реализираш ли се добре – първо си добре платен (зависи от нисшата може и много добре платен); второ свободата, която адвокатурата ти позволява, малко други професии ти дават.
Както и де, всеки сам си избира и се оправя. 🙂
П.П.
Важното е човек да е щастлив с това, което работи. Можем да засегнем и други сфери като медицината (което е в пъти по-важно от всякакви инженерни специалности, право, бинез и т.н., но там е просто трагедия.
Хубав ден!
Абе колко взимат тия в сгс? Изглвжда интересът към позицията е доста голям
Как ли се чувства човекът на 8-мо място
Както и този на 9то и 10 то.
Миналата година първата класирана в конкурса за първоначално на съдии се отказа. Същата се отказа и от младшите преди това, някъде към двадесето място беше.
Явно девойката им направи дроп дъ майк
Оценките са наистина добри. Но следва да се има предвид, че изпитът е доста тежък, не може да има каквото и да е сравнение с адвокатския. Повечето хора на изпита за магистрати се явяват за n-ти път и са чели страшно много. Успех им желая.
Само че въпросният модел 4 е напълно неразбираем за мен. Районните съдилища са доста натоварени, особено тези в големите областни градове и в частност СРС, където нещата са скандални и съдиите са буквално заринати от дела.
Подкрепям ги за решението да се захванат с това. Успех!
Добро представяне на повечето. Браво!
Добри резултати
Честито
Този радикален модел 4 за реформа на съдебната карта въобще не ми допада.
Особено да се намали броят на районните съдии. А СРС все още няма решение на кадровия проблем.
Не ще и да има.
И на мен
Успех в бъдещето им поприще.
Успех да. Но да видим какво ще се случва.
Браво! Много високи оценка като цяло.
Като се сетя колко души отпаднаха след писмения…
Ми не се сещай бе!
И пълни шестици от държавния изпит. Похвално.
Добро представяне, вярно си е.
Конкурси – „Мижи да те лажем!“Сещате се за гнилите ябълки! САЩ и Англия да се поразровят и да се провежда конкурс с два писмени изпита. Устният изпит се използва за „некадърното човече“. То влезели в колектива, той ще го покрива, а ти чакай правосъдие!