Обявиха външен конкурс за 28 места в районните прокуратури
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ПК на ВСС) обяви външен конкурс за 28 места в районните прокуратури.
Осем от тях са в РП-Бургас, четири в РП-Благоевград, по три са в Софийската районна прокуратура и в Смолян, по две са местата в Кюстендил, Монтана, Костинброд и по едно в Пазарджик, Велико Търново, Враца и Търговище.
В 14-дневен срок от датата на обнародването на решението за обявяването на конкурса, кандидатите трябва да подадат заявление за участие, към което се прилага автобиография, нотариално заверени копия от дипломата за завършено юридическо образование и от удостоверението за придобита юридическа правоспособност, документ, че не страдат от психическо заболяване, декларация за българско гражданство, копие от трудова/осигурителна книжка, попълнен въпросник за притежаваните нравствени качества и мотивационно писмо. Кандидатите може да посочат няколко районни прокуратури, в които желаят да работят като ги подредят според предпочитанията си.
Документите може да се подадат по няколко начина – лично или чрез упълномощен представител; на имейла на ВСС като трябва да са подписани с квалифициран електронен подпис; по пощата.
Конкурсът се провежда на два етапа – писмен и устен изпит. Кандидатите, получили оценка поне „4.50“ от писмения изпит, ще бъдат допускани до устния.
61
Коментирайте
В Швеция има около 1150 прокурори, заедно с администрацията прокуратурата на Швеция е от 1800 човека. В Швеция са регистрирани почти милион и половина престъпления https://www.statista.com/statistics/533770/sweden-number-of-committed-crimes/
Хайде сега-сами намерете колко е регистрираната престъпност в България. Драстично по-ниска, или не вярвате на статистиката, а?
Около 2500 -общо прокурори и следователи, сравни с 1150 прокурори в Швеция, и милион и половина престъпления там.
Ако статистиката е вярна нищо не налага в България да има повече прокурори , отколкото в Швеция.
Изумително-администрацията ,подпомагаща прокурорите в Швеция е двойно по-малка, от бройката на прокурорите-около 700 човека общо. А в България-администрацията е двойно по-голяма от броя прокурори.
Та, изводът от Швеция:
-Много голямо число регистрирана престъпност, тоест тежка натовареност на прокурорите-имат много, ама наистина много работа.
-Малко на брой прокурори, двойно по-малко отколкото в България.
-Администрацията, подпомагаща прокуратурата-600 човека. В България-около 5000 администрация.
Тя затова Швеция е богата държава-защото се пестят парите на данъкоплатеца-с по-малко прокурори, и значително по-малка администрация се върши повече работа.
В България-прокурорите са двойно повече ,в сравнение с шведските, а регистрираната престъпност е драстично по-ниска от Швеция.
Разковничето на дълбоките ви размисли се крие в малката подробност, че в нормалните държави прокурорите се занимават само и единствено с престъпни деяния, а у нас е тъкмо обратното. По-голямата част (да речем 80%) от работата на прокуратурата (и особено районните прокуратури) касае словоизлияния на жалбари, кьорфишеци на МВР и прочее подобни, които в белия свят въобще не стигат до прокурора, за да не ангажират ненужно времето му и да не препятстват същинската му работа.
Прокуратурата е част от престъпността* . Не конкурси, които само ще засилят капацитета на прокуратурата в престъпната и дейност, а Конституционни промени, които да позволят реформа по грузински модел-пълно закриване, и рестарт с нови хора, в редуциран състав, лустрация по Чешки модел. *Примери -осемте джуджета. Студентите могат да учат особената част от НК от престъпната дейност в прокуратурата-подкук, изнудване, рекет, заплахи кражба на злато, отказ да бъде разследвано. -Продадените казуси на прокурорския конкурс през 2006 и през 2015г. Тези продадени казуси са вечен позор в прокуратурата. Ама какъв конкурс провеждат сега, като видяхме,че през 2015 играчите си носиха разпечатани казуси.… Покажи целия коментар »
Съдихме се с една Прокуратура 7 години – цуни-гуни, маймуни.
Все повече искам краткост в сроковете.
Дори и за 1 година е дълго като срок, ама имам и дела по 20 години. Много ми е и на мен, то не че магистрала Хемус нещо, ама.
Сега с тази задължителна медиация, ако я пробутат, не 7 , а 8 години ще продължава. Първо ще искат да излезете на медиация с прокуратурата, това са няколко заседания, процесуалния представител на прокуратурата след всяко заседание ще иска да се консултира дали да се споразумява или не с началници в съответната прокуратура-няма да има право сам да решава, и като не се разберете, след примерно няколко месеца-едва тогава ще отпочва съдебната процедура. В добавка-забелязах-който съди прокуратурата НАП му спретва данъчна ревизия, естествено-съвпадение-хич няма връзка с това,че гражданин е надигнал глава и съди прокуратурата, шъ знаете. А данъчна ревизия на физическо… Покажи целия коментар »
Ама това е изумително-брутален демографски спад, и нови инсталирания?!
Прокурори-на челно място сме по брой, ама стига още инсталирания, не сме държава от бандити. За сравнение- като в провинцията ви потрябва лекар-цели области са без уролог или травматолог.
Следващия път, като ви потрябва уролог -ще вървите при прокурора да ви прегледа.
Реално това са местата на пенсионирани хора, подали оставки, преместени, а не нови бройки.
Редно е да няма нови инсталирания, а това да доведе до намаляване на бройката прокурори, без да се стига до съкращения. Не може да продължава това-да сме на челно място по брой прокурори, не сме държава на бандити.
Напротив. Начело сме по престъпници, за това трябват и полицаи и прокурори. Знаете ли в Швеция какъв е процента на извършените престъпления и дали ги занимават прокурорите с един краден салам..
Знам колко е престъпността в Швеция-за миналата година са регистрирани… 1 480 000 престъпления(един милион, четиристотин и 80 хиляди!) https://www.statista.com/statistics/533770/sweden-number-of-committed-crimes/
Това е десетократно повече от България-поне според официалната статистика.
Според гугъл-в прокуратурата на Швеция работят около 1800 човека-администрация и прокурори-общо, а прокурорите са под 1200.
Извод-натовареността на прокурор в Швеция е 20 пъти по-висока-поради ниската бройка прокурори, и десетократно по-висока РЕГИСТРИРАНА престъпност, поне според статистиката.
То и за съдиите е същото.
Аз започвам да съжалявам, че кандидатствах и вложих толкова усилия, за да изклася. Мисля да изкарам 15 години и да подам оставка, ще се отдам на преподавателска работа. В началото мислех, че ще е интересно, да, интересна е работата, специално прокурорската, но вече 4 години съм в системата и нещо взе да ми омръзва, освен възнаграждението :). Ще видя, ще изкарам още няколко години и ще хвърля оставка. Просто – тази професия не е за хора, които търсят публичност и известност, ако искате да сте кабинетни хора, с твърда месечна заплата и никой да не ви знае и притеснява –… Покажи целия коментар »
Просто Законът така ви е ограничил, че да не виждате нищо друго освен делата и кабинета си.
Абе не е точно тъй, както го описваш….По презумпция е така, законът наистина не допуска магистратите да бъдат забърквани в публични изяви и най-вече – ПОЛИТИЧЕСКИ! Затова и за да гарантира тяхната независимост, увеличава им заплатите, за да не бъдат зависими финансово и да не търсят облаги (подкупи), ограничава им полето за изява, за да не бъдат използвани „За собствени“ цели на някой нелоялен акционер и т. н. и всичко това, за да решават в духа на правото и справедливостта делата, които им се разпределят. НО НЕ ВИНАГИ Е ТАКА! ИМА СЪДИИ, ПРОКУРОРИ И СЛЕДОВАТЕЛИ, КОИТО ГЪРМЯТ ПО ВСЯКА ЕДНА… Покажи целия коментар »
Стани подавач в мол-интересна, динамична работа, контакти с хора и тн.!
А едно време прокурорите се назначаваха от Главния прокурор, а съдиите от Председател на Върховния съд. Не съществуваше ВСС, всичко беше еднолично по духа на социализма, нормално. Истината беше, че дори и главният прокурор или председателя на ВС да те назначи за прокурор, съответно за съдия, то ако Организационният комитет на БКП не се съгласи с назначението – забрави. Сега е по-добре.
Преди време излезе списък с над 60 действащи магистрати, които са били агенти на ДС и ярки членове на БКП преди 89-та година, и същите тези се борят за право и справедливост?! Какъв парадокс!
Едно време съдиите ги назначаваше лично Тодор Живков-справка чл 61 ЗУС-държавния съвет назначаваше съдиите, а шеф на Държавния съвет-кой беше, а.
До 1989г всички бъдещи съдии бяха одобрявани от военния отдел на ЦК на БКП, преди подписа на другаря Живков. И поради неслучилата се лустрация най-верните на партията запазиха местата си, а днес определят кой ще е следващата бодра смяна.
Необходим ли е юридически стаж за участие?
над 3 години.
Здравейте, имате ли представа дали трябва да е трудов или юридически стаж, защото в 164 ЗСВ, не е специфизирано?
Трябва да е юридически, т.е. – да се изисква юридическо образование за длъжността, която заемете, а и там ясно е записано – разследващ полицай, разследващ митнически инспектор, юрисконсулт, адвокат. Не мисля, че за други професии ще ви позволят, тъй като, ако заемате длъжност, за която се изисква „бакалавърска“ степен, НЯМА да ви признаят за юридически стаж, дори и да е сходна с правната област, освен за разследващ полицай и инспектор. Но пък може да пробвате:)), накрая ще Видите.
А къде се става юрист с бакалавърска степен? Чл. 164, ал. 1 ЗСВ: „За съдия в районен съд и прокурор в районна прокуратура се назначава лице, което има най-малко три години стаж. За съдия в районен съд и прокурор в районна прокуратура се назначава младши съдия, съответно младши прокурор, който има най-малко две години и девет месеца стаж. На длъжност следовател в окръжен следствен отдел може да се назначи и лице, което има най-малко две години и девет месеца стаж като младши следовател. До придобиването на изискуемия стаж по ал. 2 възнаграждението му е приравнено на това на съдия в… Покажи целия коментар »
Юристи бакалаври няма. Специалност “право” се завършва в Университет и всички са магистри. Тук се размишлява върху топлата вода. Глупаво.
Именно. Няма юристи блакалаври у нас.
Иначе законът казва какъв да е стажът и ако юрист се кандидатира за пост в системата е редно да знае поне къде го пише и да си направи справката там.
Юридически трябва да е
Здравейте, а имате ли представа колегите, които не разполагат с осигурителна книжка поради факта, че са започнали свободна практика като адвокати, след като вече не се издаваха такива книжки, по какъв начин следва да докажат натрупания юридически стаж? Благодаря!
Питайте във съответната адвокатска колегия!
Нали имате акт за встъпване в АК? Можете да поискате да Ви издадат и удостоверение.
Искате справка от НОИ, ако осигуровките са след 2016 г.
По-голяма тъпотия е когато сте спечелили място в определена прокуратура и след като минат 2 години младшите ви дундуркания, се окаже, че няма свободно място да ви назначат за редови магистрати в съответната прокуратура и тогава ви предлагат НОВО място в ДРУГ район. Българските излагации нямат край.
Радвайте се колега,че все пак Ви предлагат място, па макар и в друг район. За някои неща трябва търпение.
Никой не е длъжен да ти гарантира място в същия район. Като не ти се работи в друг – има свободен пазар. Пробвай се.
Между другото в Кърджали бяха казали и то преди време, че имат недостиг на магистрати, както на съдии, така и на прокурори, за следователи не казаха. Председателят на Окръжния съд даже беше казал, че младите хора виждат съда в Кърджали като трамплин за влизане в съдебната зала, защото е по-лесно да почнеш от Кърджали, отколкото да почнеш от София. Изкарат 3 години в Кърджлийския съд и подават документи за преместване или командироване, и така съдът пак влиза в един омагьосан кръг, същото казаха и за кърджалийската прокуратура. Затова трябва ВСС да въведе правила за уседналост.
Напротив, не трябва да въвежда допълнителни утежняващи и ограничаващи правила, а трябва да развърже ръцете на местният Ръководител/ председател да провежда конкурси сам и да си избира сам кандидатите. Така ще могат да кандидатстват повече местни кандидати и те ще си стоя в родното място, а няма да търчат насам, натам. Така система ще се успокои леко по- леко, а не да се върти в омагьосан кръг като перпетомобиле. В местен конкурс ще си търсят местни хора, а не такива , които са за малко. Каква уседналост за млади хора без стаж, това е заробване съвременно робство. Къде на друго… Покажи целия коментар »
Ако се явят примерно 800 човека – 400 ще се борят за СРП, 300 за РП – Бургас, за останалите места – по 2-3-ма човека, а пък за Смолян може да има и само един човек…
Най-много места са в са в РП-Бургас.
Натовареността там е доста голяма.
Съветвам по-младите колеги, които ще се явяват да не скачат директно за СРП, а да пробват за някое по-малко населено място. СРП е твърде висока летва откъм натоварване и състезаване за млад човек. Там влизат само на тати и мама „бъдещото магистратче“. Отидете в провинцията, изкарайте 2-3 години и после подайте молбата да ви командироват в СРП, с удоволствие ще го направят, тъй като имат нужда от прокурори.
Напротив. Не си лъжете акъла.
Всеки да си подрежда желанията по съответния ред, както той ги иска и му е удобно. Другото няма значение. Важно е да изредите всички места, които са свободни, за да имате шанс да влезете в системата. Освен ако сте сигурни, че на определено място никога няма да искате да работите. Само тогава не го пишете. Въобще не се хващайте на приказки къде какво било. Никъде не е кой-знае колко натоварено в прокуратурите. България е с най-голям брой прокурори в Европа на глава от населението. Всяко оплакване от много работа е чиста лиготия.
Напротив. Не си лъжете акъла. Всеки да си подрежда желанията по съответния ред, както той ги иска и му е удобно. Другото няма значение. Важно е да изредите всички места, които са свободни, за да имате шанс да влезете в системата. Освен ако сте сигурни, че на определено място никога няма да искате да работите. Само тогава не го пишете. Въобще не се хващайте на приказки къде какво било. Никъде не е кой-знае колко натоварено в прокуратурите. България е с най-голям брой прокурори в Европа на глава от населението. Всяко оплакване от много работа е чиста лиготия. Пуснах същия пост… Покажи целия коментар »
Успех им желая.
Страхотно. Желая на всички много късмет
Определено натовареността ще е скандална
Дано конкурса е честен
Е, надали ще мине без някой връзкар.
Който има интерес да се впусне
Късмет желая
Успех на всички
Аз работих 5 години като разследващ митнически инспектор. Спечелих конкурс за РП – Монтана, но после ме командироваха в СРП и тука си останах, понеже имаха нужда от обвинители! Натовареността е жестока! По-добре отидете в провинцията, там не е толкова страшно.
Но парите не са ли по-добри?
Тоест да бягат от предизвикателства?
Ами да, с 200 лв. повече получаваме от провинциалните колеги. Това не е нещо особено.
А, бе в тая криза! Всеки лев е ценен!
Спрете да ги наричате провинциални колеги
Нали не мислиш наистина, че така ще откажеш конкурентите си?
Смешно е.
Никоя прокуратура не е свръх натоварена. Спрокурори най-много в цяла Европа на главаот населението подобни твърдения са несериозни.
Ако ти е много била работата си имал възможност да седиш в „провинцията“ или да се върнеш следкомандировка. Насила никого не командироват. Или в окото ми плува корабче?
Успех на всички, които ще се впуснат
О, супер, аз съм за Смолян! За там няма много голям наплив:)
Ами иди.
Как па съм го изпуснал. Ма нали не четем сайта след край на конкурса за младши. Малко трябва да по отпусна след тези глупости. Нищо, и без това само ми губят времето. Не стига, че им одим на сила, но и не ме взимат тия скотове. Поне ще мога да си чета за славния Райх на спокойствие, вместо да чета правни простотии. Сега чета дивизионната история на 132 пехотна и е супер!