Обявите за продажба на домашно вино и ракия вече са забранени
Със съдебно разпореждане ще се блокират сайтовете, на които са публикувани
Вече е в сила забрана да се публикуват обяви и съобщения за продажба на домашно вино и ракия. Тя е регламентирана в Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС) и действа от 1 януари, съобщи „Дневник“.
Забраната обхваща и не само печатните обяви, но и тези в интернет. Тя не се отнася до т. нар. електронни магазини и до алкохола с бандерол.
В ЗАДС (в новите алинеи от 6 до 17 на чл. 99) подробно е разписано какви са последиците от нарушаването ѝ.
Първо сайтовете се задължават да контролират подобни обяви и ако все пак такава е публикувана, да я премахват в срок от 3 дни. Като за целта те дори могат да забранят или да ограничат достъпа на телефонни номера, IP адреси и електронна поща.
Когато информацията не е свалена в тридневен срок от нейното публикуване, директорът на агенция „Митници“ или оправомощено от него лице издава решение за временно спиране (блокиране) на достъпа до съответните интернет страници.
То се публикува на сайта на агенцията на датата на издаването му и с това, собственикът на сайта се счита за уведомен.
От този момент за тях започва да тече 7-дневен срок, в който трябва да премахнат обявата за продажба на домашен алкохол. Ако това не се случи, шефът на митниците отправя искане до председателя на Софийския районен съд да постанови всички доставчици да блокират достъпа до сайта, на който е публикувано съобщението. Шефът на СРС се произнася до 72 часа и определя за колко време да се блокира достъпът до сайта нарушител. Като по закон забраната за достъп до интернет страницата може да е за срок от 7 дни до един месец.
Разпореждането на съда се публикува на сайта на агенция „Митници“. Като интернет доставчиците са длъжни да го изпълнят до 24 часа.
„За удостоверяване изпълнението на разпореждането на съда, при спиране (блокиране) на достъпа до интернет страниците лицата изготвят дигитална снимка (скрийншот) на екранната форма, запазена във формат PDF или в друг подобен файлов формат, гарантиращ невъзможната му манипулация“, предвижда законът. Тя се пази една година.
Освен това в закона (чл. 120, ал. 5) е предвидена и глоба за всеки, който наруши забраната за публикуване на обяви за продажба на домашен алкохол. За физически лица тя е от 500 до 1000 лв., като при повторно нарушения скача на от 1000 до 2000 лв. Имуществената санкция за юридическите лица и едноличните търговци е от 2000 до 5000 лв., като при следващо нарушение размерът е от 5000 до 10 000 лв.
13
Коментирайте
Друго си е да рекламираш хазарт, алкохол с бандерол/и двете забранени от закона/ и вредни храни…
/и двете забранени от закона/
Кой закон? Не ми е известно да са приели закон за главочите.. 🙂
Друуго си е да рекламираш хазарт, алкохол с бандерол и вредни храни ….
Идвайте ще черпя! После Вие ще ми се отблагодарявате по друг начин! Нали така не е забранено!?
Поредната крачка към унищожаването на дребния производител
Поредната крачка към ограничаване на пиянството и селянията 🙂
Правилно. Те по интернет взеха вече всичко да продават.
Крайно време беше да им секнат кранчето.
Абсолютно правилно решение. Аз не зная въобще как някой може да си купи алкохол от непознат човек.
И тези бабки, където продават шишенца по подлезите…Разбирам, че искат да си докарат някой и друг лев, но съдържанието на бутилките е с абсолютно неясен произход.
е то твоя произход е много ясен
Ама аз не съм се изтипосал да се предлагам за продан.
Продавам пластмасово шише от 1 литър на цена 0т 4 лв. За да не се смачка мога да го напълня безплатно с вино например, което и без това ми е в повече и няма да изпия. тел. : ********* хи-хи-хи