Ремонтите в София, при които участъците често изобщо не са обезопасени или пък дълго след приключването им, следите от разкопаването остават, доведоха до нови осъдителни решения срещу Столичната община.

Само за ден Софийският градски съд (СГС) осъди общината да плати обезщетения за над 60 000 лева на двама столичани, които са пострадали при инциденти, свързани именно с ремонти в столицата.

В единия случай мъж счупил лявата си ръка, след като слязъл от автомобила на сина си в локалното платно на бул. „Цар Борис III“ до ул. „Каварна“. Инцидентът се е случил на 17 декември 2019 г., когато двамата отивали на пазара „Красно село“. Мъжът изминал само метър по тротоара, когато се спънал в стърчаща пластмасова тръба и паднал.

Ръката му била наместена и гипсирана в болница, но дълго време изпитвал болки и не можел да се обслужва, a възстановяването продължило 3 месеца. Според назначения от съда експерт, счупването е зараснало неправилно и движението на ръката на мъжа е ограничено с 20% и предвид възрастта му – 68 години, тези поражения ще останат до живот. Лекарят е обяснил още, че е нормално пострадалият да изпитва болки и до днес при студено време или продължителна работа с лявата ръка.

По искане на общината съдът е изслушал и съдебно-техническа експертиза, като от заключението на назначения за вещо лице инженер-геодезист става ясно, че и към момента на огледа тротоарът в района е разрушен, а на мястото на инцидента липсвали 5 плочки. Конкретната причина за падането на мъжа била стърчащата пластмасова тръба, която се оказала „спомен“ от временен светофар. Експертът обяснява, че на нейно място е имало метален стълб, на който е била изградена светофарна уредба по време на ремонта на булеварда, за да бъде организирано движението на кръстовището. След края на ремонта, светофарът бил премахнат, но останала стърчащата тръба.

Според съдия Гергана Христова-Коюмджиева справедливото обезщетение за пострадалия е 20 000 лева, като пояснява, че общината отговаря за увреждането му, но не и за настъпилите усложнения при лечението.

Съдът отхвърля възражението на общината, че мъжът също има вина за инцидента, тъй като се движел невнимателно и без нужната житейска предпазливост.

„По делото не са ангажирани никакви доказателства, установяващи поведение от страна на ищеца, с което да е допринесъл за настъпване на вредите – същият, слизайки от автомобила, е стъпил на тротоара, който е предназначен за безопасно и удобно придвижване на пешеходци, поради което съдът намира възражението за неоснователно“, се казва в решението, което може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.

В другия случай СГС осъжда общината да плати обезщетение от 40 000 лева за неимуществени вреди на жена, която е счупила ръката си при опит да преодолее половинметрова дупка, за да влезе в магазин в центъра на София.

Инцидентът е станал на 21 декември 2018 г. на ъгъла на бул. „Евлоги Георгиев“ и ул. „Граф Игнатиев“. Пострадалата и нейна приятелка се разхождали в центъра на града и искали да влязат в магазин за бижута на „Граф Игнатиев“, където по това време се извършваше цялостен ремонт. Точно пред магазина имало голяма необезопасена дупка, дълбока около 50 см и широка около 30 см. Жената опитала да я прескочи, но плочката върху която стъпила, била отлепена. При стъпването върху нея жената паднала тежко и изпитала много силна болка в лявата ръка и лявото коляно. Първоначално в болницата ѝ сложили само превръзка, но след като болките не минали, жената отишла на обстоен преглед, който показал раздробено счупване на раменната кост и навяхване на коляното. Последвала операция с поставяне на винтове и гипсиране, като общото възстановяване продължило 3 месеца, но и при нея движенията с ръката няма да се възстановят напълно.

В решението на съдия Нели Маринова се казва, че задължение на общината е да поддържа общинските пътища, включително и тротоарите. Тя посочва, че поддръжката им означава да са изправни, с маркировка, осигуряващи безопасно, сигурно и удобно придвижване през цялата година.

„Затова, каквато и организация да създава общината като собственик на пътя/улицата и лице, на което законът е възложил ремонтът и поддържането на общинските пътища, ако не е постигнат този резултат, е налице бездействие, което е противоправно, и при настъпване на вреди тя носи отговорност“, се казва в решението. В конкретния случай съдът отбелязва, че с бездействието си общината е станала причина за инцидента с жената. И по това дело СГС отхвърля възражението на местната власт за съпричиняване.

„Столичната община дължи обезщетение за причинените имуществени и неимуществени вреди, доколкото чрез своите служители има нормативното задължение да поддържа пешеходните тротоари в подходящо за ползване от гражданите състояние, а при възникнали препятствия, да ги сигнализира своевременно, което в случая не е направено. Тротоарът, по който се е движила ищцата, е собственост на ответника, стопанисва се от него и той следва да следи за неговото състояние. В случая инцидентът – падането на ищцата е причинен от ответника чрез бездействие на негови служители”, пише СГС.

Решението му също може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.

20
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Срам
Срам
05 ноември 2021 17:40
Гост

То хубаво са осъдили общината, но тоя пари пак от нашия джоб излизат и никой не го еня.

Анонимен
Анонимен
05 ноември 2021 20:07
Гост

Какви пари излизат от твоя джоб, един данък ако плащаш и толкова .. какво си платил? Те всички много плащат, за това сме на това дередже. Точно тези които се оплакват не си плащат данъците и други задължения

Анонимен
Анонимен
05 ноември 2021 12:23
Гост

Не съм и очаквал друго от общината

Михаил
Михаил
05 ноември 2021 12:38
Гост

И от Фандъкова също. Как можаха да я изберат отново за кмет.

наблюдател
наблюдател
05 ноември 2021 14:05
Гост

Защото повечето софиянци гласуваха със задник, а не с глава.

Лазар
Лазар
05 ноември 2021 14:23
Гост

А и може би фалшифицираха резултатите.

Меринчев
Меринчев
05 ноември 2021 12:22
Гост

София стана мазало. По-добре е човек да се пренесе по селата някъде. Не може да си се трошат и инвалидизират хората заради некачествни ремонтни дейности и общината просто да им мята едни пари за обезщетения и да си продължава по старому.

Ласло
Ласло
05 ноември 2021 14:23
Гост

Так е, но в провинцията няма работа.

Саливерстров
Саливерстров
05 ноември 2021 12:21
Гост

А дали тия в СОС ще вземат да си мръднат пръстите и да вземат решения за десетките семейства, които живеят в общински имоти и са подали преди вече 2 години молби за купуване на жилищата? Защото хората седят и се чудят какво се случва. А гласуване няма! Или поне не и за обикновените хора. Има гласувания за апетитни имоти, от които да лапкат рушвети.

Мишо
Мишо
05 ноември 2021 12:41
Гост

Десета година чакам да ми позволят да купя общинско жилище. Ефектът от молбите и жалбите ми е нулев.

Анонимен
Анонимен
05 ноември 2021 20:03
Гост

Ми купете си жилище, което не е общинско като имате парите, защо чакате общинско жилище

EnEPe
EnEPe
05 ноември 2021 12:20
Гост

Какво да ви кажа. За мен столична община се управлява крайно нелепо

Анонимен
Анонимен
05 ноември 2021 12:19
Гост

Те дори не се явяват на дела тия бе. Не им пука

123
123
05 ноември 2021 12:18
Гост

Значи като данъкоплатци плащаме на „наши“ фирми, които крадат парите ни, а после се бъркаме и за обезщетения заради калпавата им работа…

Наблюдател
Наблюдател
05 ноември 2021 12:14
Гост

Лошо впечатление прави голямата разлика в обезщетенията на пострадалите в двата случая. Всеки се гледа индивидуално, но в случая имаме еднакво пострадали на практика при еднакви обстоятелства, а обезщетения са драстично различни.

Анонимен
Анонимен
05 ноември 2021 12:18
Гост

Обстоятелствата си приличат, но травмите са различни

4567
4567
05 ноември 2021 12:14
Гост

Интересно колко дела има срещу общината за причинени от некачествени ремонти травми. Според мен са много и вместо да завиши изискванията към фирмите и да купува качествени материали, общината ще плаща на пострадалите

Ужас
Ужас
05 ноември 2021 11:30
Гост

Аз пък продължавам да се възмущавам за ремонта по трасето на трамвай 5. Цяло лято нищо не правиха, само заградиха и затрудниха движението, съсипаха малкия бизнес в района и съответно постоянно удължават крайния срок. Аман вече от Фандъкова и компания

Кристина
Кристина
05 ноември 2021 11:20
Гост

Навсякъде в София има „спомени“ от ремонти. Не знам с какви фирми работи Фандъкова, но си оставят ръцете. И докато не се подбере екип, който да работи качествено, ще е така. И това се случва в европейска столица

Тихомир Василев
Тихомир Василев
05 ноември 2021 11:19
Гост

По повод първия казус, не съм съгласен с извода на съда, че общината не носи вина за последващите страдания на мъжа със счупена ръка. Напротив, ако си бяха свършили работата, нямаше да има както инцидент, така и продължително лечение, болки и страдания.