Прокурорът вече няма да чете дори заключителната част на обвинителния акт при началото на всяко наказателно дело в съда. Вместо това, съдебното следствие ще започва с доклад, в който се посочват основанията за образуване на делото и предявените граждански искове.

Такава промяна в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) е внесъл председателят на правната комисия Данаил Кирилов. Предложението му е направено между първо и второ четене на два проекта за изменения на Наказателния кодекс. Първият е на правителството и с него, освен че се предлага кражбата на кола да се наказва с от 1 до 10 години затвор, както и конфискация на пряката и непряката облага, придобити от престъпление, се правят и изменения в НПК. Най-дискутираното от тях е възможността близък на задържания да не бъде уведомяван за ареста му до 48 часа. Вторият проект за промени в НК, който ще бъде разгледан заедно с този на правителството, предвижда завишени санкции за незаконно производство на акцизни стоки. Двата законопроекта бяха обединени в един и ще бъдат обсъдени едновременно на второ четене от депутатите.

Така Данаил Кирилов е направил и свои предложения за промени в НПК (пълния текст на предложението му виж тук).

Само година след като чл. 276 НПК беше изменен така, че вече да не предвижда, че в съдебната зала се изчита целият обвинителен акт, а само заключителната му част, Кирилов предлага тази процедура въобще да отпадне. Вместо това ще се представя доклад, „в който се посочват основанията за образуване на съдебното производство и предявените граждански искове“.

Проектът предвижда, че все пак прокурорът, частният тъжител и гражданският ищец ще имат възможност да „изложат обстоятелствата, включени в обвинението и предявените искове“. Но няма да са длъжни да го правят.

Към предложението на председателя на правната комисия не са изложени мотиви за това изменение в чл. 276 НПК. Най-драстичният пример за безкрайно четене на обвинителен акт, което на практика отлага с месеци същинското начало на процеса, е делото за източването на КТБ. То започна в спецсъда на 9 май с безпрецедентно четене на 5000 страници диспозитив на обвинителния акт, който иначе е над 11 000 страници. Вече са проведени над 20 заседания, но засега не е прочетена и 1/3 от диспозитива. Приблизителни изчисления показваха, че за изчитането на обвиненията ще са нужни около 80 заседания или поне още около година.

Засега в предложенията няма преходна разпоредба за заварените случаи и така новото правило би трябвало да се прилага само за делата, по които още не е започнало съдебното следствие.

Освен промяната в чл. 276 НПК Данаил Кирилов предлага и серия от изменения в кодекса заради проблеми в практиката, свързани с разпоредби, с които преди година беше създаден механизъм за преодоляване на конкуренцията между наказателната и административно-наказателната отговорност.

Променят се два текста от НПК – чл. 50 и чл. 81, ал. 3, които от адвокатурата бяха атакували пред Конституционния съд, но той не се произнесе по тях, заради направени междувременно редакции. Кирилов обаче припомня, че съществува възможност тези две разпоредби отново да бъдат оспорени пред КС. Ето защо, за да се обезпечи възможността за реализиране на правата и законните интереси на пострадалите от престъпления при спазване изискванията и на правилото nе bis in idem, по смисъла на чл. 24, ал. 1, т. 6, ал. 1 от НПК, се въвежда използваният в процесуалната уредба стандарт за преодоляване на конкуренцията между административно-наказателната и наказателната отговорност“, пише той в мотивите си.

В момента има съмнение за противоречие между чл. 50 и чл. 81, ал. 3. Първата разпоредба предвижда, че когато на досъдебното производство се установи, че престъплението се преследва по тъжба на пострадалия, наказателното производство не се прекратява. А втората норма регламентира, че тъжбата трябва да бъде подадена до един месец след получаване на съобщението за прекратяването на разследването.

Затова сега Данаил Кирилов предлага в чл. 50 НПК да се запише: Когато на досъдебното производство се установи, че престъплението се преследва по тъжба на пострадалия, наказателното производство се спира, като прокурорът уведомява пострадалия за правото му да подаде тъжба по реда на чл. 81, ако не са налице основанията по чл. 49.“. А  чл. 81, ал. 3 да придобие следната редакция: „Тъжбата трябва да бъде подадена в шестмесечен срок от деня, когато пострадалият е узнал за извършване на престъплението, или от деня, в който пострадалият е получил съобщение за спиране на наказателното производство на основание чл. 25, ал. 1, т. 6“.

Друго предложение на председателя на правната комисия е за промяна в чл. 251, ал. 5 НПК, като се предвиди, че когато определението и разпореждането за спиране на наказателното производство бъдат обжалвани или протестирани, ще бъдат разглеждани от горната инстанция в закрито заседание. Като в мотивите се посочва, че това в достатъчна степен гарантира правата и законните интереси на страните.

7
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Човек
Човек
12 ноември 2018 17:36
Гост

Не мога да разбера какво ги топли роднините да не бъдат уведомявани 48 при арест? Нали адвоката на арестувания ще знае. Тъпо е да се ограничават права с неясна полза за разследването.

aaabbb
aaabbb
12 ноември 2018 17:34
Гост

и откъде се редактира коментара (виждам правописни грешки) ?

aaabbb
aaabbb
12 ноември 2018 17:32
Гост

сетила се Мара да се побара…пак се правят промени,от хора без практика в зала – ами като четат основанията,от 5000 стр. ще редуцират четенето на 3000 стр…от трън та на глог. Няма защо въобще ОА да се чете в зала – нито Конвенцията,нито съответната Директива изискват това – тярбва да се наблегне на друго – ОА да се връчва в достатъчен срок пред Разпоред.з.,напр. 1 месец, същото и за ГИ – а не в съдебна зала (за ГИ),или малко преди това. Така се дава възможност подсъдимите да имат „време и възможности“ по смисъла на К. да си подготвят защитата. Що… Покажи целия коментар »

Пак ли?
Пак ли?
12 ноември 2018 16:53
Гост

Сериозно, хора, направете го този път както трябва и спрете да пипате процесуалните закони през ден. Не се работи така.

Ново 20
Ново 20
12 ноември 2018 16:34
Гост

Извират от идеи.

Минувач
Минувач
12 ноември 2018 16:33
Гост

Дано да приемат предложението му за завишени санкции за незаконно производство на акцизни стоки.

Георги
Георги
12 ноември 2018 16:31
Гост

Поздравления за Данаил Кирилов. Поредната нужна промяна за НПК.