Прокурорската колегия реши:
Обвинителите и следователите ще дежурят по график
Софийски съдилища гледат дела на задържани по скайп
Прокурорите и следователите също ще работят по график по време на извънредното положение. Същевременно ръководителите трябва да проведат инструктаж за спазване на личната хигиена и да организират работните места така, че да са на достатъчно разстояние едно от друго.
Това са част от мерките за начина на работа и за защита от коронавируса на обвинители, следователи и служители във връзка с извънредното положение, които днес бяха гласувани от Прокурорската колегия.
Всеки ръководител, съобразно спецификата на работа на съответната прокуратура, трябва да изготви график, по който ще работят обвинителите, следователите и служителите, който да е съобразен и с участието на обвинители в съдебните заседания по дела, които ще се гледат по изключение по време на извънредното положение. Останалите ще работят дистанционно от домовете си.
Достъпът до сградите ще се определя със заповед на шефа на съответната прокуратура.
На всеки началник се указва да въведе и строги противоепидемични мерки като например – редовно проветряване на помещенията, дезинфекция през определен период от време, работните места да бъдат така разположени, че да са на достатъчно разстояние едно от друго, да се проведе инструктаж за спазване на личната хигиена.
Всички административни услуги трябва да бъдат на принципа „на едно гише“, като то трябва да бъде максимално близо до входа на сградата и непрекъснато да бъде обезпечено с необходимите предпазни средства срещу разпространението на коронавируса.
Призоваването по преписки и по досъдебни производства ще се извършва по телефона или по електронен път, същото важи и за справките. Документи ще се подават само по мейлите или по пощата. Работата на деловодствата с граждани да бъде максимално ограничена.
Информацията за предприетите мерки, както и възможностите за контакт трябва да бъде публикувани на сайтовете на прокуратурите.
Мерките влизат в сила от днес.
Софийски съдилища гледат дела на задържани по скайп
Съдилищата от Софийския апелативен район да разглеждат делата по молби на задържани да бъдат освободени, по скайп, видеоконферентни връзки или по друг начин. Тази препоръка е отправила председателката на Софийския апелативен съд Даниела Дончева, стига да има техническа възможност за това. Заповедта на Дончева е от вчера с цел намаляване на риска от разпространението на COVID-19 и е до всички председатели от района на САС.
В Софийския градски и Софийския районен съд вече е създадена организация за дистанционно разглеждане на мерките за неотклонение, както и по делата по Закона за здравето, съобщиха от СГС. Това става чрез скайп като за целта двете съдилища са осъществили необходимата координация с Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ към Министерството на правосъдието, Центъра за психично здраве „Проф. Н. Шипковенски“, ЦПЗ-София и Държавната психиатрична болница „Св. Иван Рилски“.
„Целта на предприетите мерки е осигуряване в максимална степен защитата на здравето и живота на всички участващи в съдебните производства лица – включително съдии, съдебни служители, граждани и адвокати“, обясниха от СГС.
Там е определена една зала, в която има осигурена интернет връзка и само за вчерашния ден са разгледани седем мерки за неотклонение като задържаните са присъствали виртуално – чрез скайп. В залата са съдията, прокурорът, адвокатът и секретарят.
Наред с това дежурните деловодители на СГС предоставят на входа на Съдебната палата документи по спешните дела, определени от ВСС, каквито например са обезпечителните заповеди. Регистратурата в съда продължава да работи и да приема писма и пратки от всички куриерски фирми в страната, както и да обработва постъпилите чрез електронна поща и факс книжа.
Дела, извън списъка, определен от СК на ВСС, не се разглеждат, нито пък справки на място може да се правят.
17
Коментирайте
И въпреки тези мерки, когато успеш да проникнеш в супер маркет и се окаже, че хляба е препипан от 5 човека преди теб без ръкавици…
Или в петъка, когато в супермаркетите беше претъпкано. Иди, че се пази после.
Добри мерки вземат. Навсякъде е така, така че не те са някакво изключение.
Призоваването по преписки и по досъдебни производства ще се извършва по телефона или по електронен път, същото важи и за справките.
Разгеле. Толкова ли бе трудно и преди това да се случи?
Да не ви отчайвам ама кацат самолет след самолет на летище София. Дали някой следи какво правят там ?
Дано всичко ни се размине скоро. Трябва да ни се размине скоро!
Няма такива изгледи.
Модернизация и дигитализация. Защо трябва да изпадаме в ситуация на Пандемия, че да се сети някой, че така е далеч по-лесно ?
Защото преди ги мързеше да си мръднат пръста. Я, сега как се получи.
Съвсем в реда на нещата. Само в НАП не работят на смени, а ходят всички на куп
Е да де. те не се ли къпят. Личната хигиена да спазвали. Ама моля ви се. ами нормално е да си мият ръцете. Какво да правят иначе.
Изключително важно е да се вземат противоепидемични мерки. Вече се плаша от развоя на събитията.
Време беше да се въведе електронното призоваване. Жалко, че поводът е такъв.
А защо трябва да се чака да се случи такъв момент, че да се дигитализираме.
Разумно. Навсякъде вече е така.
Иначе се бием в гърдите, че сме европейци, ама кога ли ще ги настигнем хората по отношение на технологиите.
Тук не се спазват забрани. Да работят докато могат. После може да се наложи да излизаме с клетвен лист по улиците.