Подкупите в агенцията за българите в чужбина били плащани и в биткойни
Тримата задържани за корупция остават в ареста. Прокуратурата: Има сигнал от президентството за ДАБЧ, но разследването не е по него
Има сигнал от президентството за ДАБЧ, но разследването не е по него
От президентството са изпратили сигнал до прокуратурата за нарушения при даването на българско гражданство, но арестите и разследването в Държавната агенция за българите в чужбина не са по него. Това става ясно от прессъобщение на прокуратурата.
Всъщност сигналът е изпратен първоначално до администрацията на президента от бившата шефка на дирекция „Българско гражданство“ в Министерството на правосъдието Катя Матева. Това е станало на 9 март 2017 г. След това той е бил препратен от главния секретар на Румен Радев с писмо до главния прокурор Сотир Цацаров на 20 март.
В него се излагат твърдения за закононарушения в министерството и ДАБЧ, свързани с процедурите по предоставяне на българско гражданство. „Изложени са и множество твърдения за „репресивна политика“ на служебен министър на правосъдието, както и на министъра – негов предшественик, по отношение на служителите в дирекция „Българско гражданство“, съобщиха от прокуратурата. Освен това в сигнала уволнената Матева настоявала за „ревизия“ на работата на министъра на правосъдието за периода юни 2016 г. – януари 2017 г. т.е. на Екатерина Захариева, която сега е външен министър. Бившата шефка на дирекция „Българско гражданство“ подала същите сигнали и до премиера Бойко Борисов и до ДАНС.
На 31 март 2017 г. прокурор от ВКП възложил на ДАНС пълна проверка по сигнала. „В хода ѝ са изисквани документи и са снемани обяснения от бивши министри и зам.- министри на правосъдието, от бивш председател на ДАБЧ и от множество други длъжностни лица“, обясниха от прокуратурата. Междувременно Матева изпратила още един сигнал – тя се оплакала от натиск и „осъществяване на незаконосъобразни действия, свързани със служебното ѝ правоотношение, от страна на заместник на министър-председателя“.
И този сигнал е проверен от ДАНС. Проверката приключила със заключение за липса на данни за извършени престъпления и на 25 октомври 2017 г. прокуратурата е отказала да образува разследване.
„Материалите по тази прокурорска преписка, включително сигналът – повод за започване на проверката нямат отношение и не са послужили за започване на разследването по досъдебното производство, по което понастоящем е обвиняем председателят на ДАБЧ“, заявяват от прокуратурата.
Шефът на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) Петър Харалампиев и задържаните с него още двама за корупция, останаха в ареста.
Това определи днес Специализираният наказателен съд, след като прецени, че на този етап са събрани достатъчно доказателства срещу тримата, а на свобода могат и да повлияят на свидетели.
Арестувани с Харалампиев са още главният секретар на агенцията Красимир Томов и сърбинът Марко Стойов. Според прокуратурата Харалампиев е лидер на престъпна група, която е получавала подкупи и е търгувала с влияние, като от държавното обвинение обявиха вчера, че акцията в ДАБЧ е без аналог в новата ни история.
Защитник на Харалампиев е бившият градски прокурор на София Николай Кокинов, който днес опонира на бившите си колеги, че акцията наистина няма аналог, но защото срещу клиента му нямало никакви доказателства и у него не са открити пари. Едно обвиненията срещу шефа на агенцията е и за получен подкуп от 5000 евро.
Според адвокатите на обвиняемите, единствените намерени пари са били у основния свидетел на прокуратурата – заместник-председателя на ДАБЧ Димитър Владимиров. За него вчера от прокуратурата казаха, че бил най-мразеният човек в агенцията, защото отказал да се включи в схемата и в разговори участниците казвали, че трябва да бъде заобикалян.
Днес стана ясно, че друг свидетел на обвинението е Димитър Стойчев, който е женен за украинската певица Катерина Бужинска-Стойчева. Според обвинението именно той е дал 5000 евро на Харалампиев.
В тази връзка защитата се позова днес на публикация от профила на Стойчев във „Фейсбук“, от която ставало ясно, че на датите, за които обвинението твърди, че той е дал пари на Харалампиев, Стойчев бил на гръцки остров. В същото време, от профила на Харалампиев пък се виждало, че той е бил на концерт в Сърбия, когато според прокуратурата би трябвало да е получил подкупа.
Схемата, за която от прокуратурата разказаха, включва плащания за издаване на удостоверения за български произход на чужди граждани, като на-често хора с действителни български корени е трябвало да си платят, за да не бъдат бавени документите им.
Наблюдаващият прокурор Ангел Кънев каза днес, че част от подкупите били плащани с биткойни, но тепърва с експертизи ще се установява пътят на парите. Кънев добави, че в материалите по делото има много протоколи за намерени значителни суми.
Определението на съда за оставянето в ареста на тримата обвиняеми не е окончателно и те могат да го обжалват пред Апелативния специализиран наказателен съд.
4
Коментирайте
Може да са му направили постановка, за да го натопят.
Николай Кокинов ще се озори със защитата. А и свидетелите ще пропеят, за да сключат споразумение.
Въобще не трябва да излизат от ареста.
Странно, Димитър Владимиров не се включвал в схемата, а пък само у него има намерени пари.