Нотариусите твърдо против и държавата да прави регистър на пълномощните
Нотариалната камара остро възразява срещу създаването на национален регистър на пълномощните в Министерството на правосъдието.
Както „Лекс“ писа, преди седмица бяха огласени промени в Закона за нотариусите и нотариалната дейност, с които се регламентира, че този регистър е информационна система към Министерството на правосъдието и съдържа база данни – част от служебния архив на нотариуса. Кой ще има достъп до нея и каква информация ще се въвежда ще бъде определено с наредба, която министърът трябва да издаде до два месеца от влизането на промяната в сила. Самият регистър е предвидено да заработи от 2021 г.
Създаването му беше заложено в приета през 2015 г. „Пътна карта за изпълнение на Стратегията за развитие на електронното управление в Република България за периода 2016-2020 г.“.
От Нотариалната камара заявяват, че от 2016 г. досега многократно са участвали в срещи и са изпращали становища и сигнали, в които остро са се възпротивявали на готвените промени. „Те са в разрез с фактическото положение – към Нотариалната камара вече съществува информационна система на пълномощните, която функционира безупречно при извънредно високи нива на дигитална сигурност и защита“, заявяват нотариусите.
И подчертават, че създаденият от тях регистър „Единство“, в който се въвеждат и данните за пълномощните, е „доказал и продължава да оправдава доверието на гражданите и бизнеса в България, осигурявайки безотказно високи нива на правна сигурност при извършване на нотариалните удостоверявания“.
Според камарата дублирането на регистъра е ненужно и нецелесъобразно. „Ще внесе излишни затруднения на администрацията, предпоставяйки неоправдано разходване на финансов държавен ресурс, като ще понижи значително критериите и високите стандарти на сигурност в гражданския оборот, постигнати от Нотариалната камара през последните 10 години“, заявяват от гилдията.
22
Коментирайте
MAFIA88 thx for sharing my idea MAFIA88th visit my web site Mafia88
JOKER123 GAMING thx for sharing my idea JOKER123 visit my web site ทางเข้าjoker
Взехте им хляба на хората!
Ей, тия нотариуси все по-ненужни стават.
Ха … Изначално регистъра не следваше да е в частни ръце! Някой ще ми помогне ли каква е материално – правната последица от регистрирането или не на пълномощно в регистъра? В кой нормативен акт го пише?
Нотариалната реформа е най-кърджалийското посегателство над нас – разбира се със ЧСИ реформата. Вчера ходих при един нотариус – взе ми 108 лева с ДДС за нотариална покана – която по принцип е излишна – да връчи уж. Щял да си назначи призовкар след Нова година. Да не говорим какви измами връткат и ще връткат. Поименно ли – ми няма нужда поименно. Пищенето е от това – че са свикнали на хранилка – а кризата – която идва ще засегне именно този бранш също. И при адвокатите е така. Иначе като стане въпрос за работа е толкова протяжно. Не знам… Покажи целия коментар »
Излъгали са те. 1 страница нотариална покана струва 20 плюс 3 плюс 3, цялата сума по 20 прозента ДДС-31,20. Защо си дал 108? Теи селе си уважаваш ли, или се мразиш? съвет-подай сигжнал до миинистъра . нотариална покана не струва 108 лв, освен, ако не е много, ама много страници.
Айде, няма нужда държавата да се грижи за тези данни. Да не стане като с НАП.
Държавата не може да приватизира всичко. А и не виждам защо след като едно нещо работи, трябва да се променя.
това е приватизация на частна услуга.
Хм, т.нар. държава иска да действа като интернет монополистите – да има всички данни за гражданите, да ги профилира, да използва тези данни срещу тях, да ги обменя с който му трябват, например МВР.
Точно затова трябва да се регламентира кой ще има достъп до пълномощните и с каква цел. Иначе престъпленията по служба са нарисувани.
Чисто и просто – искат да усвоят едни пари и се чудят как, но по-важно им е да имат контрол кой какво прави, защото все някога ще им потрябва.
как точно съхраняването на пълномощните на две места ще спре злоупотребите?
Според мен новият регистър ще оскъпи услугите на нотариусите, които ще бъдат принудени да инвестират още повече в сигурност при трансфера на данни. И от сега мога да кажа, че държавата няма да пази тези данни адекватно, също като НАП.
Пълна глупост, която не знам как влезе във въпросната стратегия и всички им казват, че е глупост, но се държи на нея, за да се отчита дейност, че е направено нещо за гражданите, а истината е, че се крадва нещо работещо, направено от нотариусите.
Нотариусите имат професионална застраховка, а министерството няма и при инциденти и гафове не носи никаква отговорност.
Не мога да разбера защо е цялата работа, сигурно както винаги става въпрос за пари, но правосъдното министерство може да ги вземе и без да прави глупости.
МП са творили и ще продължават да творят глупости. Особено когато става въпрос за пари.
За повече инфо-следете сайта на МП и най-вече секция“обществени поръчки“.
Правилно, не може да се вярва на държавата да пази данни.
JACK88 thx for sharing my idea JACK88s visit my web siteJACK88S