Нови индекси на актовете на съдиите ще помагат при атестациите и конкурсите
До 21 юни комисията по натовареност към СК на ВСС очаква становища от магистратите за новите правила
Нови правила за определяне и поставяне на индекси на съдебните актове за резултатите от инстанционната проверка е разработила комисията по натовареност към Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (пълния текст на правилата виж тук).
Целта е те да помогнат за поставянето на безпристрастна и професионална оценка на качеството на работата на съдиите, която да послужи за обективни атестации и да подпомогне дейността на съвета в кариерното развитие на магистратите – при участието им в конкурсите за преместване и повишаване, при избор на председатели на съдилища, в дисциплинарните производства и за целите на статистиката, уточняват от комисията по натовареност.
Индексите отразяват резултатите от инстанционната въззивна и касационна проверка на съдебните актове по всички видове дела – граждански, търговски, фирмени, наказателни, административни, както и резултатите от производството по възобновяване по наказателни дела и се отчитат след окончателно приключване на инстанционния контрол на съответния съдебен акт.
Когато по едно дело има няколко акта, които са били предмет на проверка, всеки от тях получава отделен индекс, предвиждат новите правила.
Индексът се поставя от магистрат или служител, определен от председателя и в зависимост от вътрешната организация на дейността на съответния съд. След като означението бъде поставено, то се предоставя за сведение и съгласуване на съдията-докладчик. Ако той не е съгласен с него, има право да възрази. В този случай, гласят правилата, „председателят на съда трябва да определи съответния на резултата от инстанционния контрол и съобразно настоящите правила индекс, включително и след обсъждане или съгласуване със съдебния състав, осъществил инстанционната проверка“.
Комисията по натовареност е изпратила проекта на правилата до всички председатели на съдилища, които да ги предоставят на съдиите като очаква до 21 юни тяхното становище.
В писмо до колегите си по този повод председателят на комисията Даниела Марчева отбелязва, че като член и на Комисията за атестирането и конкурсите е убедена, че липсва каквато и да е обективност и обоснованост при определяне на оценката от атестацията в по-голямата част от случаите.
„В аналогични случаи се прилагат различни критерии, често повлияни от едни или други субективни фактори. Това е силно обезверяващо и подкопава чувството за независимост. Този проблем се възпроизвежда и при конкурсните процедури.
Затова първата стъпка в посока създаване на ясни и предвидими правила за кариерното развитие на съдиите минава през точната и всеобхватна оценка на резултата от ежедневния съдийски труд. Ако бъдат определени коефициенти с относителна тежест за всеки един индекс, това ще създаде универсален обективен измерител за качеството на положения труд от всеки съдия“, изтъква още Марчева.
Тя отбелязва, че един от най-дискусионните въпроси в комисията е бил предоставянето на възможността за възражение от страна на съдията-докладчик срещу поставения индекс, както и кой ще разрешава спора. По този повод Марчева се надява във ВСС да се получат достатъчно мнения и предложения от съдии, за да се стигне до консенсусно решение.
След приемането на правилата, което се очаква да стане на 30 юни, ще може да се мисли и за следващата стъпка, а именно промяна на правилата за атестиране, провеждането на конкурсите в посока обективност, предвидимост и най-вече прозрачност и справедливост, посочва още Даниела Марчева.
23
Коментирайте
Предлагам на героите на труда ВСС, да разработят проект за създаването на изкуствен интелект, който да им върши работата. Тогава нещата ще се наредят.
Борко, на теб ти трябва повече, момче. Особено да следи правописа ти, да не говорим за гениалните ти мисли.
Ванче, индекси има много отдавна, обаче филолозите във ВСС ги мързи да атестират.
Много ми е интересно при един административен съд, пълен с калинки на ГЕРБ, който постановява окончателни актове, каква обективност, какви 5 лева в произнасянето по делата по същество?!
Добре е, че са предвидили предоставянето на възможността за възражение от страна на съдията-докладчик срещу поставения индекс.
Ама дали ще се вземе впредвид това възражение?
Е па ще се вземе, то и сега се взема – нали не падате от небето тези от вас, които работят в системата… Възражението е срещу неправилно определен от председателя на съда индекс, а не срещу самото отменително решение. Случва се по погрешка да ти поставят индекс като за отменено изначално неправилно решение, докато то е отменено по обективни причини (нововъзникнали факти), примерно. Не става дума за възражение тип „те ми отмениха решението, ама не са прави“. Нищо, че може и да не са прави. А може и само човекът от първата инстанция да си мисли така. 😉
Просто трябва да се отстранят субективните фактори.
С този нов метод това ще стане възможно.
Поздравления! Тези индекси са много добра идея.
Добре е, че се работи върху безпристрастнтаа и професионална оценка на качеството на работата на съдиите.
Крайно време е да има безпристрастни атестации.
Добра работа
Браво
Дано им помагат
Дано наистина постигнат безпристрастност
Да де, всички се борим за обективност и безпристрастност в тая държава и никой не постига това.
Работата е „Ела ме ритни“, така казваше някога дядо ми, Бог да го прости.
Страхотни новини. Ангажирали са се.
Да видим до къде ще стигнат.
Ще чакаме това да им облекчи работата май май
Браво
Поредната тъпня на поредния тъп ВСС, особено като се има предвид какви тъпунгери има по инстанциите, постановяващи окончателни съдебни актове. Време им е да ги разпускат предсрочно, че вече не остана дъно, което да копаят…