След процедура, продължила над две години
Невена Илиева е новият шеф на районната прокуратура във Варна
Нови зам.-шефове влизат в Софийската апелативна прокуратура и спецпрокуратурата
Невена Илиева е новият ръководител на районната прокуратура във Варна. Тя бе избрана от Прокурорската колегия с 10 гласа „за“. Опонентите й за поста Десислава Йотова и Стамен Стаматов не получиха нито един глас в своя подкрепа.
Процедурата за избор на нов шеф на районната прокуратура във Варна бе открита отдавна – на 12 септември 2017 г. Тогава се явиха петима кандидати – обвинителите от РП-Варна Десислава Йотова, Стамен Стаматов, Владислав Томов и Марин Маринов, както и Невена Илиева, към онзи момент шеф на районната прокуратура в Девня, която от 1 януари т.г. вече е териториално отделение. В момента Илиева е редови обвинител в РП-Варна.
Изборът обаче много се забави и междувременно двама от кандидатите се отказаха. Владислав Томов стори това в края юни 2019 г., а Марин Маринов само преди два дни – на 10 февруари т.г.
От изслушването на тримата кандидати стана ясно, че в РП-Варна има натрупани проблеми. Оказва се, че близо 47% от досъдебните производства са спрени, освен това не е малък и броят на делата, които съдът връща за допуснати процесуални нарушения.
Резултатите от работата на РП-Варна всъщност бяха основният довод на главния прокурор Иван Гешев и Огнян Дамянов да подкрепят Невена Илиева за поста. Това е така, защото тя е сравнително външен човек за тази прокуратура, работи там от 1 януари. Според Гешев именно защото Илиева не е свързана трайно с районната прокуратура и хората в нея, ще е добър вариант за ръководител, тъй като: „В някои случаи това е по-правилният вариант – когато са налице проблеми с дългогодишна давност и не са решени до момента“.
Огнян Дамянов на свой ред каза, че ще подкрепи Илиева не защото има административен опит като шеф на РП-Девня, а защото има шанс да познава работата на районната прокуратура във Варна като страничен наблюдател. И още: „Имам усещането, че в тази прокуратура може би трябва да бъде избран външен човек, който да реши проблемите бързо и оперативно. Освен това тя каза, че административният ръководител трябва да поема отговорности и, ако й се наложи, ще образува дисциплинарни производства срещу колеги, които са допуснали нарушения в работата. Длъжността административен ръководител може и да има предимствса, но има и неблагоприятни страни, една от които е образуването на дисциплинарни производства“, каза още Дамянов.
Предишният шеф на РП-Варна Цветанка Гетова бе освободена като ръководител през 2017 г., след като със заместничката й Милена Даскалова бяха засечени да пият в работно време. Проверка тогава показала, че от 13.30 часа до 20 часа двете били в ресторант в града, където поръчали, освен храна, шест ракии, две бири и две уискита. Даскалова също беше освободена като зам.-шеф, а решенията на Прокурорската колегия бяха потвърдени от Върховния административен съд.
Нови зам.-шефове влизат в Софийската апелативна прокуратура и спецпрокуратурата
Още един заместник-апелативен прокурор на София беше назначен днес от Прокурорската колегия. Това е Емил Петров, който в момента е зам.-шеф на Софийската градска прокуратура. Предложението беше внесено като допълнителна точка на днешното заседание на кадровия орган.
Емил Петров е брат на бившия следовател Петьо Петров, който беше основен свидетел по делото срещу бившия военен министър Николай Цонев, финансиста Тенчо Попов и съдия Петър Сантиров за подкуп, което окончателно приключи с оправдателна присъда преди пет години. През 2017 г. Петьо Петров напусна съдебната система.
Другото назначение, което беше гласувано днес, е на Ангел Кънев. Шефът на Специализираната прокуратура (СП) Димитър Петров го е предложил за свой заместник и то бе подкрепено единодушно от кадровиците. Кънев е обвинител в Софийската районна прокуратура, но е командирован в СП. През последните месеци той води разследванията по редица шумни дела. Сред тях са това срещу бившия екоминистър Нено Димов, бизнесмена Миню Стайков, срещу бившия председател на Държавната агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев и др.
18
Коментирайте
Предлагам да извикаме Тиквуций да резне лентата.
Фактът, че Прокурорската колегия е избрала колежката с мнонизнство е достатъчно красноречив. Успех!
От къде съе сигурен/а, че не са проявили просто субективизъм.
Днешното решение за Емил Петров за пореден път доказва тезата ми, че АП-София се превърна в убежище за всякакви прокурори. Кой ли не отиде там през последните седмици. То не бе Русинова, то не бе Стоев и т.н.
Емилия Русинова нямаше избор. А освен това е изключителен професионалист.
Все пак не е справедливо да ги слагаме под общ знаменател, защото са братя, но все пак…
Сега аз да попитам единия като е Еврото, другият Долара ли е?
Другият е стабиляга, направо валутен борд
Е, редно е да са с еднакви псеедоними. 😄
Успех на Емил Петров! Само се надявам да се справя по-добре от брат си.
Петьо Еврото се отърва преди време от дисциплинарна отговорност, благодарение на решение на КС.
Да, размина му се за съжаление.
Никой не може да бъде винен за това кои са родителите и братята и сестрите му, но в случая мисля, че отзивите са идентични
Ангел Кънев е със сериозна заявка, имайки впредвид разследванията му по редица шумни дела.
ВдигнаАме нивото рЕзко!
Нема лошо!
Това е ирония надявам се?
Край на сагата за избор на шеф на районната прокуратура във Варна .