На 31 май ВСС ще обсъди охраната на съдебните сгради
На 31 май Висшият съдебен съвет ще обсъди начина, по който Главна дирекция „Охрана“ (ГДО) към Министерството на правосъдието изпълнява задълженията си по охрана на всички съдебни сгради. А до 25 май ВСС трябва да получи пълна информация от ГДО за начина на пазене на сградите – дали охраната е 24 часа, дали е само през работно време, дали е само със сигнално-охранителна техника или въобще няма никаква. Това решение взе днес Пленумът на ВСС, а предложението е на Прокурорската колегия.
Повод за него стана инцидент от 26 април, когато подсъдим за наркоразпространение би свидетел по делото пред сградата на Специализираната наказателен съд и Специализираната прокуратура на ул. „Черковна“. Макар служители на ГДО да са станали свидетели на случая, тяхната реакция е била сведена практически до нулата, стана ясно вчера на заседанието на колегията.
Главният прокурор Сотир Цацаров напомни днес, че преди година-година и половина такава информация е била предоставена на предходния състав на ВСС, което означава, че не представлява трудност и сега да бъде дадена.
Едва след като Пленумът получи тази информация, членовете на съвета могат да обсъдят в присъствието на министъра на правосъдието Цецка Цачева и на директора на ГДО Георги Жеков изпълнението на задълженията на съдебната охрана.
Цачева, която днес беше на заседанието на Пленума на ВСС, припомни, че на 16 април е имало среща по настояване на шефовете на спецсъда и спецпрокуратурата Георги Ушев и Иван Гешев, на която са присъствали и председателят на ВКС Лозан Панов, и главният прокурор Сотир Цацаров. Темата е била да се предприемат спешни и нетърпящи отлагане мерки за осигуряване на сигурността на магистратите и гражданите.
След тази среща Цачева е пренасочила 88 000 лева, предвидени за транспортни разходи, за покупка на техника, която да бъде монтирана на централния вход на ул. „Черковна“, който води към паркинга, както и при бариерата, която е към подземните гаражи. Правосъдният министър обясни още, че Министерството на финансите и двете дирекции към МП не разполагат с повече средства за техника, в това число и за камери, защото тези на сградата на спецорганите не работят.
Според Цачева от особена важност е да се изясни и собствеността на тези уреди, защото съдебните палати вече са към съдебната власт, но не е ясно на кого е подвижната техника.
„Г-жо Цачева, акцентът не е свързан със собствеността на техниката. Акцентът е върху ситуацията, която се получава при инцидент-реакция. Акцентът е върху организацията на работата, а не кое към кой баланс е включено. Инцидентът доказва пропуски в това отношение“, заяви главният прокурор.
Председателят на ВКС Лозан Панов се съгласи с него, но допълни, че няма как да не стане дума и за техниката, която не функционира и не са ясни причините за това.
Панов каза още, че срещата на 16 април е била интересна и емоционална. „Дали ГДО може да осигури нормално функциониране на магистратите? Отговорът бе по скоро не, а този инцидентът го доказва“, заяви Панов.
4
Коментирайте
Дано да вземат мерки най накрая.
Сетиха се. От няколко години единият вход на ВКС е затворен поради липса на хора.
Problemite sa mnogo. Niama da e lesno.
Стигнахме до там, че да те е страх да свидетелстваш.