На две четения в един ден – парламентът даде служебни паспорти на членовете на ВСС
На две четения в един ден парламентът даде служебни паспорти на членовете на Висшия съдебен съвет, с изключение на представляващия, който от лятото на миналата година е с дипломатически. Това стана с приетите окончателно днес изменения в Закона за българските лични документи.
Служебни паспорти ще могат да ползват още председателите на отделения във върховните съдилища, шефове на отдели във ВКП, ВАП и националното следствие, председателите на апелативните, окръжните (в т.ч. и СГС), административни и районни съдилища и ръководителите на прокуратури (вкл. и СГП), както и шефовете на специализираните съд и прокуратура.
Главният секретар на ВСС и началниците на кабинетите на председателите на Върховния административен съд и Върховния касационен и на главния прокурор също ще може да ползват служебни паспорти. А тримата големи отдавна имат право на дипломатически паспорти.
Макар промените в закона да бяха разгледани на две четения в един ден, депутатите все пак успяха да отстранят някои грешки и пропуски, допуснати в първоначалния проект. В него например бяха предвидени служебни паспорти и за „директорите на окръжните следствени служби и на Столичната следствена служба“, но такива вече няма, защото следствените служби отдавна преминаха към държавното обвинение. Тази грешка беше коригирана като „директорите на окръжните следствени служби и на Столичната следствена служба“ отпаднаха от списъка на хора с право на служебни паспорти.
Оправена беше и друга грешка. Според настоящия закон за личните документи върховните съдии и прокурори имат право на служебен паспорт, но бяха изпуснати от проекта, т.е. излизаше, че ги лишават служебни паспорти. Но тази неточност е отстранена и привилегията за върховните магистрати се запазва.
Друг пропуск също е отстранен в окончателния вариант на закона, след като първоначално бяха „забравени“ шефовете на административните и специализираните съдилища и на спецпрокуратурата, но все пак намериха място в нормативния акт.
Темата с паспортите няколко пъти занима ВСС, като за първи път беше поставена от представляващия Боян Магдалинчев преди две години, когато той поиска да се изравни статутът на членовете на съвета с други органи на изпълнителната и законодателната власт. Тогава Магдалинчев заяви, че иска ВСС да заеме подобаващо място. Тогава мнозинството в съвета реши да поиска изменения в нормативни актове, за да може ВСС като институция бъде включен в Закона за държавния протокол, в правилника по прилагането му и с предложение на промяна на решение на Министерския съвет за това кой може да използва правителствения ВИП на летище „София“.
С промени в Закона за българските лични документи беше дадена възможност само на представляващия да ползва дипломатически паспорт, а колегите му пък вече ще имат право на служебен.
18
Коментирайте
Голям прас!
Най-голяма проверка трябва да се прави на това какво са правили депутаите по време на последните си дни работа
Ще се нагледаме на още куп безмислици до края на мандата им. Който не свършва ли днес?
Защо се бърза?
Според мен се излагат. Ама яко се излагат!
Ей, голям зор, голямо нещо.
Халал да им е. Сега ще се чувстват освен висши и специални.
Явно пак изпълняват поръчката на някого. Много са активни, когато защитават лобита и интереси на влиателни хора и са много бавни, когато ще трябва да приемат нещо в полза на народа
Някой изненадва ли се? Пусти зор, че не се знае следващите в парламента дали ще позволят такова нещо
Не мога да повярвам, че са пропуснали върховните съдии и прокурори.
За какво са им?
Дайте и на кметовете и на служителите в НАП, НОИ, общините… всички да имат!
Когато в парламента се бърза за нещо, значи работата е мръсна!
Е как не. Бързаме бе.
Добре е, че са отстранили някои грешки и пропуски, допуснати в първоначалния проект.
Ти пък! Те Конституция пишат на крак за няколко дни. Пълна трагедия.
Искам и аз, на едно четене.
Какъв е проблема да пътуват със задграничните паспорти?
В Конституцията привилегиите на база служебно положение са забранени.