Над 6,6 млн. лв. са влезли в бюджета за година от конфискувани имоти
Продадените от публичен изпълнител конфискувани имоти миналата година са донесли на бюджета над 6,6 млн. лв. Това съобщиха от Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ).
От комисията са получили данните от Националната агенция за приходите (НАП), чиито изпълнители продават конфискуваното имущество. През изминалата година отнетите по искане на КПКОНПИ имоти са донесли на бюджета 6 603 000 лв.
Най-голям дял в тази сума има хотел „Танне“ в Банско, който е продаден за 3 189 799 лв. без оборудването. Имотът беше отнет през 2017 г. от германеца Манфред Дийл, който се споразумя с прокуратурата, след като в Германия беше осъден за присвояване на пари, които впоследствие е изпрал в България.
Още 907 000 лв. е донесла на хазната пететажна сграда в Несебър, отнета през 2014 г. от сириеца Талеб Сабуни, който има присъда за изнудване. За 507 940 лв. са продадени четири от имотите, отнети през 2017 г. от осъдения за рекет Веселин Наковски. През годината са продадени още ниви, стопански постройки и апартаменти.
През 2017 г. в бюджета са влезли и близо 711 000 лева от суми по сметки, наеми и др., като по тази линия през 2015 г. постъпленията са били под 320 000 лева.
В 6-те години на действие на стария закон за отнемане на имущество, Министерският съвет е взел само 13 решения, с които на НАП са дадени за продажба отнети имоти. Само в 3 от тях правителството ги е предоставило на различни държавни институции, като това са сграда за полицейско управление в село Градец, апартамент за общината в Горна Оряховица, магазин за Агенцията по вписванията в Несебър и земеделски земи, включени в Държавния поземлен фонд.
Заради слабите продажби, от КПКОНПИ започват консултации, за да се създаде работещ механизъм, с който отнетите имоти да се предоставят за обществени нужди, обясниха от комисията.
4
Коментирайте
Колко още има за конфискация…
Много добро решение е механизмът, с който отнетите имоти да се предоставят за обществени нужди.
Е, тази статистика вече е достатъчно красноречива за нивото на корупцията в държавата.
Не съм впечатлен, половината приходи са от един имот. Наясно съм, че да се стигне до продажба минават много време и процедури, но все пак…