Проект за промени в ДОПК
Министърът на финансите ще се произнася за случаи на двойно данъчно облагане в ЕС
Всеки засегнат от двойно данъчно облагане в държави от Европейския съюз ще може да сезира министъра на финансите, който ще взема решение по казуса след като го обсъди с другите замесени страни. Това предвиждат промени в Данъчно-осигурителния кодекс (ДОПК), с които се създава цяла нова процедура за разрешаване на спорове за двойно данъчно облагане. Те са огласени за обществено обсъждане от Министерството на финансите (промените и мотивите за тях виж тук).
Правилата, които се предлага да влязат в ДОПК, следват Директива 2017/1852 от 10 октомври 2017 г. относно механизми за разрешаване на спорове във връзка с данъчното облагане в ЕС.
Процедурата за разрешаване на спор за двойно данъчно облагане ще се задейства по жалба на засегнатия гражданин или фирма. Тя се подава на български език до 3 години от получаването на първото уведомление за действието, което води до спорния въпрос. Тогава министърът има два месеца, за да потвърди, че я е получил и да уведоми компетентните органи на другите заинтересовани държави членки за жалбата.
Общото правило е, че засегнатият от двойно данъчно облагане трябва и сам да подаде жалбата си до другите страни, които искат да обложат негов доход или имущество. В ДОПК обаче се предвижда, че когато жалбоподателят е физическо лице или микро, малко или средно предприятие, няма нужда да го прави, а е достатъчно, че е сезирал българския министър.
Той има 6 месеца, за да приеме жалбата за разглеждане или да я отхвърли. Като до последното може да се стигне, ако тя не съдържа подробно описаната в ДОПК информация (в новия чл. 134г) или ако е просрочена т.е. подадена след изтичането на три години от възникването на спорния въпрос.
В този случай засегнатият гражданин или фирма може да подаде жалба в административния съд по постоянния адрес или седалището си.
В ДОПК се въвежда правилото, че ако министърът или компетентният орган на друга държава от ЕС не е взел решение в 6-месечния срок, се счита, че жалбата е приета за разглеждане.
Промените предвиждат, че в тези 6 месеца министърът на финансите може сам да реши спорния въпрос и без да намесва други държави. Но по правило, това ще става съвместно с постигане на „взаимно споразумение“. Министърът ще е длъжен да положи всички усилия това да стане в срок до 2 години, като този срок може да бъде удължен най-много с година.
Ще се приема, че споразумението между държавите решава проблема на засегнатия от двойно данъчно облагане, когато той заяви, че го приема или когато докаже, че е предприел действия да прекрати другите действия, с които е търсил правна защита по казуса си.
Възможно е обаче държавите да не успеят да постигнат споразумение толкова лесно. Тогава ще се сформира специална консултативна комисия с експерти и представители на отделните страни. Разходите за дейността на комисията се поемат от държавите, като в проекта за изменения в ДОПК е предвидено, че хонорарите на независимите експерти са до 1 000 евро на човек на ден.
Използването на тази нова процедура не възпрепятства започването или продължаването на съдебни, административнонаказателни или наказателни производства във връзка със спорния въпрос. Като в ДОПК се записва: „Когато е започнало наказателно производство по ал. 2 за престъпление против данъчната система по чл. 255 и 255а от Наказателния кодекс, производството по този раздел се спира до приключване на наказателното производство с влязъл в сила акт. При приключване на наказателното производство с влязъл в сила акт, с който се налага наказание за престъпление по изречение първо, компетентният орган уведомява компетентните органи на другите заинтересовани държави членки за него и производството по този раздел се прекратява, съответно компетентният орган отказва съставяне на консултативна комисия“.
4
Коментирайте
Вижда ми се малко невъзможно да се разгледат всички жалби. Имате ли представа колко такива ще бъдат пуснати до Министъра?
Именно за това се съставят комисии.
Да, бе виж им хонорарите. Някой пак прокарва лобистки наредби.
При нивата на международна търговия в момента, е необходимо двойното данъчно облагане да има максимално лесен за начин за преодоляване. Добре са се погрижили за ФЛ, микро и средни предприятия. Стъпка в правилната посока е това, определено,