Според прокуратурата
Министрите Нено Димов и Петя Аврамова носят вина за водната криза в Перник
Министърът на околната среда Нено Димов и регионалният министър Петя Аврамова носят вина за водната криза в Перник. Това е установила проверката на районната прокуратура в града, разпоредена след писмо на граждани заради водния режим. Тъй като обаче в Перник нямат правомощия да разследват министрите за безстопанственост, материалите са били изпратени на Специализираната прокуратура.
Водният режим в Перник беше въведен на 18 ноември, дни след местните избори, а по-рано перничани не са знаели за състоянието на язовир „Студена“, обемът на който от октомври е намалявал с 2 млн. куб. м месечно.
В съобщение на районната прокуратура в града се казва, че след внимателен преглед на събраните материали е констатирано, че са налице данни за евентуално осъществени безстопанственост и престъпления по служба от страна на длъжностни лица от Министерството на регионалното развитие и благоустройство и Министерството на околната среда и водите.
Сайтът „OFFNews“ пък цитира директно постановлението на прокурор Красимира Минчева, в което се твърди, че са събрани данни за допусната безстопанственост от Нено Димов и Петя Аврамова.
„С бездействията си министърът на МОСВ и министърът на МРРБ не са положили достатъчно грижи за стопанисването на имуществото, в резултат на които са последвали щети, а и вреди за човешкото здраве, респективно преписката съдържа данни за евентуално осъществен състав на престъпление по чл. 219 от НК“, се казва в постановлението на прокурор Минчева.
Отделно производство в пернишката прокуратура пък ще установява дали за безстопанственост може да се търси отговорност и на длъжностно лице от ВиК-Перник.
„Нека не се бъркаме в работата на компетентните органи. Всичко, което се изисква от нас като материали, като данни, всичко ще бъде предоставено. Да оставим компетентните органи да направят своите заключения“, коментира днес Петя Аврамова и добави, че ако има вина, то тя ще бъде установена и „ще бъде понесена от съответния сгрешил – било то институция или лице“.
15
Коментирайте
Това беше преди десетилетия. Което значи, че крачка не сме мръднали от тогава.
Районната прокуратура в Перник безпристрастно ли е разследвала случая. Защото и прокурорите нямат вода, не се къпят, т.е. търпят негативни последици от действията на някои хора и институции. Та се чудя как стоят нещата с безпристрастността
Не, че нещо, ама винаги в такива случаи се чудя как може министър лично да носи наказателна отговорност за безобразията на цялата йерархия от отговорни много по-пряко от него. Повдигането на обвинения на тях, а не на конкретните чиновници в министерствата и във ВиК само ще провали делото. Политическата отговорност е друго. Да подават оставки и толкоз
Защо. Ако са били уведомени за кризата и не са разпоредили/предприели мерки само с оставка ли да се разминат.
Въпросът е има ли пряка отговорност на министрите.
Аз помня министри, които са носили пряка отговорност пред съда, но не помня да са я поемали.
Накрая ще им кажат, като нямат вода да пият уиски.
И да се мият с водка 🙂
А сега Нено Димов и Петя Аврамова да яхнат водоноските и всеки ден да карат вода за Перник.
Историята с Перник е безобразна. Предишното управление на общината – да подчертая, че беше от ГЕРБ, нагло скри проблемите с водата и стовари всичко на новото ръководство.
От Нено, гоориш, до Нено, давиш се!
Ако ББ не е решил, че им е време, няма как да установят достатъчно данни за повдигане на обвинение
Ох, дано глътнат вода тия двамцата
Ако им се повредят шнорхелите. Че бая на дълбоко са се гмурнали.
Водният режим там ми напомня за режима на тока преди години. София беше като дискотека.