Административните съдилища в Благоевград и Добрич с нови-стари председатели
Съдийската колегия единодушно гласува доверие на Мария Тодорова и Красимира Иванова за втори мандат
Мариета Спасова бе избрана за шеф на районния съд в Дряново
И Мариета Спасова бе избрана единодушно за втори мандат като председател на Районен съд-Дряново.
И тя отговаряше на въпрос, свързан със системата за измерване на натовареността. Спасова подчерта, че намира СИНС за обективна. В съда в Дряново работят двама съдии, един от които е тя. Натовареността й е 80%, а на колегата й – 100%. Гледат както граждански, така и наказателни дела.
В отговор на въпрос заяви, че в съда в Дряново не е констатирана противоречива практика по ЗАНН и затова не са се обръщали към Административен съд-Габрово за срещи по този въпрос. Регулярно провеждали такива с окръжния съд.
В съда в Дряново били изработени електронни папки на дела като в тях се прибавят всички документи. Изключения правят само материалите по досъдебните производства, които били обемни.
Издръжката на съда е 25 000 лева, а приходите, които събира, са в размер на 45 000 лева.
Мария Тодорова и Красимира Иванова днес бяха избрани единодушно от Съдийската колегия за втори мандат председатели съответно на Административен съд-Благоевград и на Административен съд-Добрич.
Мисля, че изборите няма да бъдат трудни, така председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов реагира след изслушването и на двете кандидатки.
Шефът на Върховния административен съд Георги Чолаков се присъедини с думите, че действително и двата избора са лесни. Нещо, което работи, не следва да се разваля, заяви Чолаков.
Административният съд в Благоевград
Най-големият проблем на административния съд в Благоевград е със сградата. Съдът се намира в търговски център, дели помещения с банки, фирми и други офиси. Намерена е нова сграда, но тя трябва да се ремонтира. Съдия Тодорова изрази надежда, че съдът ще успее да се нанесе там до края на годината.
Изслушването ѝ от кадровия орган се фокусира в две насоки – системата за измерване на натовареността и новата подсъдност след измененията в АПК миналата година.
Тя заяви, че през последните четири месеца от влизане в сила на промените в АПК, са постъпили 25 данъчни дела, като все още не са постановени решения по тях. Натовареността се е увеличила и в момента е средно 25 дела на месец на съдия. Според нея измененията в подсъдността вече дават своите резултати в Благоевград, но би следвало да се види и какво показва статистиката в Административен съд София-град.
Производствата по ревизионни актове и актове за прихващане и възстановяване били обособени в отделна нова група за разпределение на делата. В тази връзка Мария Тодорова обясни, че натовареността не бива да се измерва само по брой дела, а харесва идеята за групирането на сходни дела. За сегашната система за измерване на натовареността каза, че не е свързана със случайното разпределение.
След изслушването ѝ всички членове на съвета, които взеха думата, се изказаха в нейна подкрепа.
Шефът на ВАС Георги Чолаков заяви, че Мария Тодорова се е доказала като успешен ръководител, притежава необходимите качества и като съдия, и като председател. Създала е добра организация на работа, нормални колегиални отношения и резултатите на съда са много добри, каза още Чолаков.
Боян Магдалинчев, Цветинка Пашкунова и Атанаска Дишева също заявиха, че категорично ще я подкрепят.
Административният съд в Добрич
Въпросите към Красимира Иванова също бяха съсредоточени в две насоки.
Председателят на ВАС Георги Чолаков я попита какво е постъплението на данъчни дела и дали съдиите се обучават след промяната на подсъдността. Поиска да знае и какво е мнението ѝ за системата за измерване на натовареността на съдиите (СИНС).
Красимира Иванова обясни, че за последните три месеца на миналата година са постъпили 24 данъчни дела, а от началото на тази – още 6, т.е. общо 30. Има и много дела, свързани с мерки на публичните изпълнители и принудителни административни мерки по ЗДДС.
По Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове са постъпили три дела – става дума за актове на общини по оперативни програми.
Що се отнася за натовареността, тя заяви, че единственият проблем на СИНС е свързан с това, че имало дни, в които въпреки че няма постъпление на дела, нито издадени актове от съдиите, коефициентът се увеличава. Тя отдаде това на грешка при програмирането. Иначе няма против СИНС.
На уточняващ въпрос, че тя е била един от председатели на съдилища, които преди време атакуваха правилата за СИНС във Върховния административен съд, Иванова обясни, че това е било заради коефициентите. По думите ѝ в първоначалните правила те били занижени, но впоследствие били коригирани и съдиите в Добрич активно участвали в това. Към момента не мисля, че коефициентите са незаконосъобразни, каза още Красимира Иванова. И добави, че тя и колегите ѝ са взели активно участие при попълване на анкетните карти, с които съдиите трябваше да определят времето, което им отнема разглеждането на дадено административно дело. Поясни, че може би първоначалните грешки в коефициентите са се дължали на факта, че магистратите не винаги са отбелязвали колко време са работили по дадено дело.
Севдалин Мавров започна въпроса си с констатацията, че събираемостта на приходите на съдебната власт е ниска и я попита какво би направила, за да се подобри.
„Не сме имали проблеми в нашия съд. Събираемостта е на 100%“, каза съдия Иванова.
В нейна подкрепа се изказаха шефът на ВАС Георги Чолаков, Цветинка Пашкунова и Атанаска Дишева.
Тя беше избрана за втори мандат с 13 гласа „за“.
4
Коментирайте
Групирането на сходни дела е добър подход да се измери натовареността. Броят им в случая не е от съществено значение.
Съвсем съгласен съм с Чолаков. При работещ екип, нещата вървят и няма смисъл това да се променя.
не може да му се отрече на чолаков, че знае как се работи с хора, знае как да поддържа добрата работа и в малките съдилища. този път дори и лозан не е казал нищо лошо.
Поздравления за Мария Тодорова! Тя категорично се доказа като добър колега и професионалист, но най-вече като ръководител.