Окончателно
Любомир Димитров от „Наглите“ няма да излезе предсрочно от затвора
Според затворническите власти осъденият не е променил отношението си към извършеното престъпление
Градският съд неправилно освободил Васил Маникатов
Софийският апелативен съд отмени определението на съдия Вера Чочкова от градски съд, с което тя беше уважила молбата за предсрочно освобождаване от затвора на осъдения за наркоразпространение Васил Маникатов.
Той е осъден на общо 23 години затвор, като общото му наказание е от две дела, по които е бил осъден на 15 и на 8 години затвор. До момента е изтърпял 15 години и 1 месец от наложеното му общо наказание, но съдия Чочкова е приела, че става дума за две отделни наказания, като едното е вече изтърпяно.
За да може дори формално да отговаря на условията за предсрочно освобождаване, затворникът трябва да е изтърпял половината от наказанието, а в случаите на опасен рецидив, какъвто е този с Маникатов, изтърпяното наказание трябва да е не по-малко от 2/3 от общото.
В определението на състава на САС с председател Невена Грозева, Пламен Дацов-докладчик и Светла Букова се казва, че Маникатов не отговаря на тези условия, което обезсмисля и другите аргументи, свързани с поведението му в затвора.
„С оглед на всичко гореизложено при наличие на едно общо наказание не може да се преценява дали е изтърпяно или не всяко от отделните наказания в групата, поради което Маникатов следва да изтърпи 2/3 от определеното общо наказание от 23 години, тоест 15 г. и 4 месеца, за да е налице формалната предпоставка за УПО“, се казва в определението на САС. Това означава, че Маникатов трябва да изтърпи поне още 3 месеца от наказанието си, за да иска предсрочно освобождаване. Така или иначе обаче, той може да направи следващо искане едва след 6 месеца, когато вече ще отговаря на формалните условия.
Любомир Димитров-Гребеца от групата за отвличания „Наглите“ няма да излезе предсрочно от затвора. Това стана ясно от определението на състав на Софийския апелативен съд (САС) с председател Калин Калпакчиев, който окончателно отказа да уважи молбата на Димитров. След произнасянето на съда, осъденият има право на ново искане след 6 месеца. В случая на Димитров това означава, че дори да направи трето искане, докато то бъде разгледано и решено от съда, наказанието му ще е изтърпяно.
Преди две седмици градският съд отказа предсрочно освобождаване на Гребеца, което той обжалва пред САС. Димитров е осъден на 10 години затвор за участието си в групата за отвличания „Наглите“ и е задържан от декември 2009 г. Въпреки че му остава да изтърпи само 8 месеца от наказанието, затворническите власти са категорични, че той не се е поправил в достатъчна степен. Акцент в становището на директора на затвора, взето предвид и от съдилищата, е, че не е констатиран напредък в отношението на Димитров към извършеното престъпление. Според експертните становища за осъдения, той не е нарушавал реда и дисциплината, работи доброволно и рискът от рецидив е с ниски стойности, но това не е отчетено като достатъчно.
Миналата година становищата на началника на затвора и на експертите бяха противоположни и през май градският съд беше уважил жалбата на Димитров. След това обаче апелативният съд прие, че поправянето му е само формално и го демонстрира единствено в затвора, а на свобода водел хищнически и манипулативен начин на живот, поради което го остави в затвора.
Тогава казуса с предсрочното освобождаване на Димитров и на другия от осъдените от групата за отвличания Ивайло Евтимов-Йожи, предизвика множество коментари и лично правосъдният министър Цецка Цачева нареди на затворническата администрация да подкрепи след това протеста на прокуратурата.
Сега Димитров е обърнал внимание на противоположните изводи на администрацията, на което съдът е отговорил, че те се отнасят до поведението му през минал период, а и решаваща е оценката на съда.
2
Коментирайте
Тези първи въпроси към съда в Люксембург хвърлят светлина върху действието на регламента за нас. basket random
This was a noteworthy case that generated significant attention and debate within the Bulgarian justice system. connections game