Лекари са окончателно осъдени за смъртта на бебе и родилка
Лекарите от Габрово Димитър Ангелов и Севдалина Колева са окончателно осъдени за смъртта на бебе и родилка преди седем години.
Това реши Върховният касационен съд (ВКС), след като остави в сила решението на апелативния съд във Велико Търново, с което на двамата медици бяха наложени условни присъди.
Трагичният инцидент е от есента на 2013 г., когато 30-годишната Десислава Манолова е приета в болница „Д-р Тота Венкова“ в Габрово в деветия месец след преносване. В следващите две седмици на родилката са правени само тестове за състоянието на плода, докато на 25 септември вдига висока температура и развива бронхопневмония, причинена от смъртоносен стафилокок. Доктор Ангелов разпоредил евентуално цезарово сечение и си тръгнал, а дежурството било поето от доктор Колева. Тя не предприела цезарово сечение, защото според обясненията ѝ, раждането вече било започнало. Няколко часа след раждането, бебето е починало, а заключението на медиците е, че се е задушило от околоплодните води.
На 27 септември състоянието и на родилката се влошило и тя била транспортирана в Плевен, където на 4 октомври е починала от сепсис.
Делото се проточи, след като първоначално съдът в Габрово осъди д-р Ангелов на 5 години затвор за причинена смърт поради немарливо изпълнение на служебните задължения, но след това присъдата беше отменена и процесът започна отначало. В крайна сметка Ангелов получи условна присъда от 3 години затвор. Условна остана и присъдата на д-р Колева – 2 години затвор с 3-годишен изпитателен срок. И двамата са осъдени и да не работят като лекари – Ангелов за три години, а Колева – за две.
Двамата обжалваха присъдите си пред ВКС, но според върховните съдии, те правилно са били признати за виновни.
„Индикациите в здравословното състояние на пострадалата и правилата на добрата медицинска практика са игнорирани от подсъдимия поради немарливо изпълнение на задълженията му като дежурен лекар на 25/26.09.2013 г., откъдето и произтича неговата отговорност за престъплението по чл. 123 от НК“, пише в мотивите на ВКС. За д-р Колева върховните съдии посочват, че по време на дежурството си не е разпознала, че случаят е станал спешен.
„Поради погрешно взетото от нея решение да продължи с естественото родоразрешение на бременността се е стигнало до вдишване на мекониум от плода преди раждането. По отношение на родилката подсъдимата е пренебрегнала настъпилата „акушерска спешност“, обусловена от фебрилното ú състояние и възможността да развие инфекция“, се казва в решението.
Върховните съдии категорично отхвърлят и твърденията за несправедливост на наложените наказания, като посочват, че са взети предвид чистото съдебно минало на подсъдимите и това, че случилото се е инцидентна проява в живота им.
22
Коментирайте
Един път инцидент, втори път инцидент и става порочна практика.
Голата истина е, че ни си ли плащаш си пътник.
Последните думи от статията плюят на всичко по-горе написано „случилото се е инцидентна проява в живота им“, т.е. видиш ли щото не са убили още някоя жена това се приема за смекчаващо вината обстоятелство …
Заради такива некоректни колеги излиза лошо име на цялата лекарска гилдия.
Идеята е, че няма индикации това да е поредна проява на немарливост и/или некомпетентност от тяхна страна. Ако беше обратното, тогава щеше да е отегчаващо вината обстоятелство, както е при каквито и да е други рецидивисти.
Павлин, а дали това, че са причинили смърт на две лица – родилката и новороденото не е утежняващо вината обстоятелство?
Най-накрая приключи тази седемгодишна сага.
Чистото съдебно минало на подсъдимите няма да върне майката и детето й.
Не, няма. И затова българското законодателство предвижда деликтна отговорност. Въпросът е, че чистото съдебно минало е факт от правно значение при индивидуализацията на наказанието. И да беше и да не беше наложено наказание – няма да се върнат човешките животи.
Разбира се, че не са искали да убият майката и бебето, но не са направили нищо, за да предодвратят смъртта им.
Трагедия! А и това отношение на лекарите е меко казано безотговорно.
Кой ще плати обезщетения на близките?
Значи според мотивите на съда това било инцидентна проява, т.е., ако втори път убият някой пациент, тогава ще се мисли.
Лекарите ще продължават да правят безобразия, да не си изпълняват задълженията и да убиват пациенти, защото знаят, че нищо няма да им се случи. Тази безнаказаност убива.
егати наказанието – да не работят като лекари две и три години, а после като се върнат, по-добри хора и лекари ли ще са станали?
Защо няма нито един лекар, осъден на затвор?! При всички доказателства за умишленост на престъпленията.
Не е умишлено, затова.
същото е и с присъдите на шофьорите, карали пияни, неумишлено било, срам.
Затова масово хората плащат хиляди за избор на екип. Нищо не е безплатно и пак няма гаранции.
А иначе здравеопазването ни е безплатно.
Ако си от страната на жертвите, няма как да приемеш наказанията за справедливи.
Присъдата им е малко.