КС ще се произнесе по ретроактивността на абсолютната давност в ЗЗД
За правно мнение са поканени професорите Калайджиев, Матеева, Русчев, Киров, Герджиков, Пенев и доцентите Красен Стойчев и Траян Конов
Конституционният съд (КС) допусна до разглеждане искането на Висшия адвокатски съвет (ВАдС) за „отмяна“ на правилото, с което законодателят регламентира откога започва да тече новата 10-годишна абсолютна давност в Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) (пълния текст на определението виж тук).
Адвокатурата не атакува в КС самата давност, която беше въведена с нов чл. 112 ЗЗД и ще започне да се прилага от 2 юни 2021 г., а единствено разпоредбата, с която се урежда моментът, от който тя ще започне да тече за заварените случаи. Става дума за §2 от закона, който гласи: „За заварените случаи давността по чл. 112 започва да тече от деня, в който вземането е станало изискуемо. При висящо изпълнително производство давността започва да тече от първото действие по изпълнението, а когато такова не е образувано – от деня на влизането в сила на акта, с който е признато вземането“.
Определението за допускане до разглеждане на делото е прието с 11 на 1 гласа от конституционните съдии, като на особено мнение е застанал Гроздан Илиев.
Според ВАдС законодателят е придал недопустимо обратно действие на института на абсолютната давност, „така щото 10-годишният срок на абсолютната давност да започва да тече не от деня на влизане в сила на допълнението, а от дата предхождаща този ден, при което вземания, които са изискуеми днес, ще се окажат вече погасени по давност към минал момент или за погасяването им ще е достатъчен минимален срок“.
Като в искането до КС се заявява, че на практика е постигнат ефект на „мигновена“ давност, който е нетърпим и противоречи на идеята, че давността е период от време (повече за аргументите в искането виж тук).
КС кани правното си мнение по делото да дадат проф. д.ю.н. Ангел Калайджиев, проф. д.ю.н. Екатерина Матеева, проф. д.ю.н. Иван Русчев, проф. д.ю.н. Пламен Киров, проф. д-р Огнян Герджиков, проф. д-р Пенчо Пенев, доц. д-р Красен Стойчев и доц. д-р Траян Конов.
А като заинтересувани страни са конституирани президентът Румен Радев, Народното събрание, Министерския съвет, министърът на правосъдието, Върховният касационен съд, Върховният административен съд, главният прокурор Иван Гешев и омбудсманът Диана Ковачева.
28
Коментирайте
Наистина доста добра идея! Щом се правят на много хитри ВАдС. Да се въведе за дългове възникнали преди 01.06.2021г. например 2 год. давност.
Това ли е най-важният въпрос пред адвокатурата…. срамота!
Както знаем в България всичко е интереси и политика, най-малко се съблюдава кое е криво, кое право. Как мислите, че ще отсъди Филип Димитров?
Ако текстът „падне“ НС в спешен порядък да приеме закона за гражданския фалит. какъвто проект вече има внесен.
Ами фалитът не е решение! При фалит нямаш право да теглиш нови кредити, Тараланколу…
Първо текстът никъде не може да „падне“, защото жалбата пред КС засяга само обратното му действие по заварени вземания и второ, с давност или с фалит, никой няма да ти отпусне кредит като не си плащаш. Нормата урежда погасяване на вземанията, а не заличаване факта на неизпълнението. Банките не са идиоти, дори в някакъв момент да ти се изчистят историческите данни от ЦКР, кредитният съвет ще те пореже.
За съжаление парламента има още броени дни, а следващия банките и колекторите ще го обработят, както очевидно се случи с адвокатурата и КС. Иначе, да, закон за личния фалит по английски образец – да видим тогава какво ще измисли представителната извадка на родната адвокатура в полза на народа.
Половината от тях разбиха абсолютната давност публично, особено Калайджиев имаше статия тук, която си струва прочитането. Ще е интересно това дело
Има да си почакаме за решението. Като ги знам с каква скорост действат.
Би било интересно да се запознаем с особеното мнение на съдия Илиев.
Ужас
Голямо мислене пада.
Дължиш ли нещо някому – завинаги е
Особено на банките.
В Европа не е така!
Ти малоумен ли си?
Ей голям зор да се види как да стане законово да ти искат пари и какво ли още не бе.
Мудни сте
Както винаги.
И това е нещо.
Правилно
Трябваше да пратят целия закон в КС, да се види какво ще каже, но и това е нещо
Еми да!
Е да пратят де. Ама те…не искат
Някакъв напредък да не вярваш. 🙂
Парламента да коригират текста – за заварените случаи давността по чл…… е 2 години, примерно, пък тези прекрасни хора да си решават делото и да си обясняват какво щяло да се обърка