По случай Деня на Конституцията и юриста
КС събра видни световни учени в първия брой на списанието си
„Конституционни изследвания” – така Конституционният съд (КС) нарече списанието си, чийто първи брой издаде по случай деня на Конституцията и юриста.
На неговите 500 страници може да бъдат прочетени научни трудове от деветима видни учени от цял свят – проф. Райнер Арнолд (Германия), проф. Жан-Дени Мутон (Франция), председателите на конституционните юрисдикции на Русия – проф. Валерий Дмитриевич Зоркин, Латвия – проф. Инета Зимеле и Казахстан – проф. Кайрат Абдразакович Мами, видните български юристи проф. Евгени Танчев, проф. Снежана Начева, проф. Пенчо Пенев и проф. Васил Мръчков.
Първата статия в тома е на генералния адвокат в Съда на Европейския съюз проф. д-р Евгени Танчев и е посветена на функциите на конституционния контрол в либералните демокрации.
Главен редактор на списанието е конституционният съдия проф. д-р Мариана Карагьозова-Финкова, а зам.-главен – нейният колега проф. д.ю.н. Атанас Семов.
Членове на редакционната колегия са председателят на КС проф. д.ю.н. Борис Велчев, бившите конституционни съдии проф. д-р Пламен Киров, проф. д-р Пенчо Пенев и проф. д-р Евгени Танчев, както и видните чуждестранни специалисти проф. Райнер Арнолд (от Университета на Регенсбург, Германия), председателят на Венецианската комисия д-р Джани Букикио, проф. д-р Жан-Дени Мутон (почетен директор на Европейския университетски център, Нанси, Франция) и проф. д-р Мелхиор Уатле (бивш съдия и Първи генерален адвокат в Съда на ЕС).
В обръщението си към читателите редакционната колегия посочва, че начинанието на КС да издаде свое списание отчита нарастващото значение на публичното право и на първо място на конституционното право и поставя акцент върху ролята на конституционните юрисдикции както на национално, така и на наднационално и глобално равнище.
Идеята е списанието да стане форум за обсъждане на практически аспекти на конституционализма, но „би било истински полезно да се навлезе извън практическото прилагане на конституциите и да се обсъждат теории, които движат конституционализма и обясняват неговите сила и слабости”. Мисията му е да насърчи интердисциплинарни изследвания на учени и практици и да създаде жизнена, отворена за нови идеи, широкообхватна и привлекателна платформа, която подкрепя новаторски изследвания и насърчава критични виждания.
„Конституционни изследвания“ ще бъде публикувано както в електронен, така и в печатен вид, а с първия му брой можете да се запознаете тук.
17
Коментирайте
Браво. Професорите са страхотни!
Слушах проф. Райнер Арнолд на една лекция в Германия. Крайно приятен и много начетен човек. Поздравления.
Много спечатляващо.
Успех! Просто УПСПЕХ!
Поздравявам хората. Това са чудесни специалисти, които те са успели да съберат.
Е определено това са известни личности в правото. Много добре. Добре тръгва
Ако не бях го видяла с очи нямаше да повярвам. Браво!
Та това са супер известни хора в правото. Впечатляващо!
Супер светила са това. Поздравления!
Много ми допада, че сега се навлиза извън практическото прилагане на конституциите и да се обсъждат теории.
Съвместно с видни чуждестранни специалисти! Това със сигурност освен интересно ще е и изключително полезно.
Щом главен редактор е съдия проф. д-р Мариана Карагьозова-Финкова, няма нужда от какъвто и да е коментар.
Блестящ юрист и преподавател. Имам удоволствието да работя с нея в СУ.
Това списание би било много полезно, имайки впредвид авторите. Поздравления за КС.
Точно в този ден, на този светъл празник това е изключителен подарък за цялата общност, не само юридическата.
Поглеждам – и виждам едни безработници, за съжаление това е истината.
Истината – за правото е – четене, четене, практика, практика, успехи, успехи..