КС не откри проблем с правомощия на прокуратурата по надзора за законност
Оспорените разпоредби от ЗСВ (почерненият текст)
Чл. 145, ал. 1 При изпълнение на предвидените в закона функции прокурорът може:
- да изисква документи, сведения, обяснения, експертни мнения и други материали, като определя срок за получаването им;
- лично да извършва проверки;
- да възлага на съответните органи при данни за престъпления или за незаконосъобразни актове и действия да извършват проверки и ревизии в определен от него срок, като му представят заключения, а при поискване – и всички материали;
- да призовава граждани или упълномощени представители на юридически лица, като при неявяването им без уважителни причини може да разпореди принудително довеждане;
- да изпраща материалите на компетентния орган, когато установи, че има основание за търсене на отговорност или за прилагане на принудителни административни мерки, които не може да осъществи лично;
- да прилага предвидените от закона мерки при наличие на данни, че може да бъде извършено престъпление от общ характер или друго закононарушение.
Конституционният съд (КС) отхвърли искането на министъра на правосъдието Крум Зарков да „отмени“ правомощия на прокуратурата, свързани с т.нар. надзор за законност. Те са регламентирани в Закона за съдебната власт (ЗСВ) и бяха оспорени от служебното правителство, което поиска и тълкуване на основния закон по отношение на надзора за законност.
Решението е взето единодушно, но все още не е публикувано. Съдиите Соня Янкулова и Янаки Стоилов са го подписали със становище.
Както „Лекс“ писа, през ноември 2022 г. КС отказа да тълкува Конституцията (повече виж тук), защото предвиденото в нея е ясно, но прие да провери за съответствие с нея поставените на вниманието му от Зарков разпоредби в ЗСВ.
Министърът поиска да бъдат обявени за частично противоконституционни две разпоредби от ЗСВ. Става дума за чл. 145, ал. 1, т. 3 и т. 6 (виж в карето, оспорените думи и изрази са почернени). Зарков твърдеше, че в атакуваните частично разпоредби са уредени правомощия, присъщи на отменения общ надзор за законност, предвиден в Конституцията от 1971 г., но не и в тази от 1991 г.
Той сочеше, че конституционният проблем в т. 3 на чл. 145, ал. 1 ЗСВ идва от това, че тя дава възможност на прокурора да възлага проверки не само при данни за незаконосъобразни актове (както е предвидено в основния закон), а и за незаконосъобразни действия. Според него така вместо последващ, надзорът на прокурора се превръща в предварителен и се разпростира върху неограничени по характер дейности на изпълнителната власт.
Що се отнася до правомощието на прокурора по чл. 145, ал. 1, т. 6 ЗСВ – да приложи предвидените от закона мерки при наличие на данни, че може да бъде извършено друго закононарушение, Зарков изтъкна: „…в теорията се посочва, че „това предполага прокуратурата да следи за спазване на законността във всички области на държавното управление, включително дейността на контролните органи, и да се намесва, като прави предложение за преодоляване на закононарушенията“ . Това правомощие се определя и като превантивно правомощие на прокуратурата, на чиято плоскост „следва да преценяваме сигналната функция на прокурора по вече отменения чл. 184 НПК“ (повече за искането виж тук).
Тези аргументи на министъра на правосъдието явно не се споделят от конституционните съдии, но аргументите им за това ще станат известни след публикуването на решението им.
Главният прокурор Иван Гешев коментира днешното решение на КС в Туитър.
Върховенство на закона е спазване на Конституция,българско и европейско законодателство.Решението на КС доказва,че тезата за политическа целесъобразност,защитавана от министри като Крум Зарков и политици,ни връща във времена на правна несигурност и липса на демократични ценности.
— Ivan Geshev (@IvanGeshevPG) April 25, 2023
54
Коментирайте
Леонид (Ленко) Атанасов Кацамунски е български офицер, генерал-майор от Държавна сигурност. Баща на журналистката Анна Заркова и дядо на политика от БСП и министър на правосъдието Крум Зарков. Ленко Кацамунски е роден в Плевен на 6 март 1936 г. Баща му Атанас Кацамунски е деец на БКП и съратник на Димитър Благоев. При кръщенето през 1943 г. е преименуван на Леонид. Първоначално учи във Военноморското училище, но се отказва. Завършва Юридическия факултет на Софийския университет и работи като съдия и прокурор в Пазарджик и Велинград. Работи като прокурор в Софийска градска прокуратура, но поради невъзможността да си намери жилище за купуване преминава на работа в МВР.[1] Бил е началник на Главното следствено управление на МВР от 1990… Покажи целия коментар »
Това правомощие на прокуратурата изобщо не е най-големия проблем. Най-наболелия проблем е, че гл. прокурор е разпънал чадър над най-едрата престъпност в лицето на корупционерите от ГЕРБ и ДПС и никой не може да му търси отговорност. Дано за последното колкото може по-скоро се намери решение.
А Крум що се меси в прокуратура и съд, като е очевидно , че нищо не разбира?
Що не си гледа закона за Истамбулската конвенция , от която е видно, че разбира?
Закон за котките или закон за певиците (Мая Нешкова).
Защо БСП все издигаше Крум от провинцията вместо от София или Плевен , откъдето е произхода му ? Какво общо има Крум с Русе ? И какво допринесе за Русе ?
Нищо, но е практика да се издигат от други градове, защото няма избираеми места за всички с претенции от „близкия ръководен кръг“, а и в някои случаи просто съответното лице не е особено популярно в дадено населено място, пък трябва да влезе.
ДОПРИНЕСЕ, че издигна свинята Кояджиков за член на ВСС
Не е време за поемане на някаква отговорност от Крум Сорбоната (ген. Кацамунски по майка и дядо). Бих му подсказъл например самокритика , пепел и оставка. Също бих подсказал на някой съдебни журналисти писатели като Анна Заркова (ген. Кацамунска по баща) да излязат с позиция. Тя е все пак комптетна и има опит цяла книга за всички Гл. Прокурори написа
Поздравления за решението!
ОТБЕЛЯЗВАМЕ 90 години от рождението на проф. Стефан Стойчев (1933 – 2005)- изтъкнат български конституционалист и общественик, професор по Конституционно право в Софийския университет ,,Св. Климент Охридски“. Поклон пред паметта му!
Професор Стойчев беше и член-кореспондент на БАН! Единственият български юрист, трудовете, на който бяха цитирани многократно в чужбина!
Проф. Стойчев (Дядо Стойчо ми викахме като студенти) преподаваше по държавно право (сега конституционно право) на нашия поток. Това беше учебната 1986/1987, когато бяхме във втори курс. Невероятна личност, с много широк и МОДЕРЕН поглед за онези времена върху самия конституционализъм. Такъв беше и преподавателя на другия поток по държавно право – проф. Ярослав Радев, който обаче беше малко по-вироглав и подигравателен, върл стожер на червената догма. По наше време титулярите на Конституционното право в Юридическия ни факултет бяха Борис Спасов, Ярослав Радев и Стефан Стойчев. Викахме им „тримата големи“, защото бяха като основоположниците на държавното право. Всеки един от… Покажи целия коментар »
През 1986 обучението по право беше достъпно за хардкор комунистическата номенклатура. За най-верните от най-верните към престъпния комунистически режим. За деца на активни борци, за деца на членове и кандидат членове на ЦК на Партията, чрез РАБФАК, по точката за развитие на регионите-тоест за местната номенклатура на Партията от окръзите. Противници на режима, дисиденти -няма, най-верните към Партията имаха достъп до обучение по право. А в ЮФ от 20-тина места са приемани по 80-100 студенти, тоест 80 процента чрез привилегии В цяла източна европа учили право, преди 1989г бяха лустрирани-с последици-анулиране на дипломата, незачитане на стажа, забрана за друга работа… Покажи целия коментар »
Без съмнение членът на ЦК на БКП Ярослав Радев има гениални трудове. Например:
-Марксизмът и учението за разделението на властите“
-Първата съветска конституция“ (проекти и принципи)
-Влияние на съветското държавно право за създаване на българската народно демократична конституция
Кой беше автор на книгата :
МЯСТОТО И РОЛЯТА НА ОТЕЧЕСТВЕНИЯ ФРОНТ-изд от 1964г
също и на прекрасния труд:
НЕПРЕСТАННОТО РАЗВИТИЕ НА СОЦИАЛИСТИЧЕСКАТА ДЕМОКРАЦИЯ-изд от 1960 г.
Препоръчвам чудесния сборник, изд в съавторство на двама автори:
„Владимир Илич за държавата и правото.“ изд. 1970 г.
Този труд трябва да бъде преиздаден, и задължително изучаван от студентите.
Чудесно а кой автор беше автор на дисертацията, че забравих името му, но това е заглавието на дисертацията-чудесно подбрана тема, която е като ракета носител за академично израстване по времето на комунизма, ама днес не се споменава в , защо ли.
„АКТОВЕ НА ВЪРХОВНИЯ СЪВЕТ НА СССР.“
Прекрасен труд, дълбок анализ, от 1971 г, утвърден от ВАК с протокол 22 от 1971г.
….и 140 години от рождението на проф. Стефан Баламезов (1883-1960).
Чудесно решение.
Поздравления за КС.
Това е едно от основните правомощия на ПРБ и НПО-тата изплискаха легена, начело с неюристите да натрапят удобна им забрана.
И тези хора ще реформират прокуратурата, чакам с нетърпение да приемат отказите и специалния прокурор дето толкова реват, да отиде в КС, ако мине евала, но ако не мине да се освестят малко, че с пропаганда и с Венецианската комисия, която сама казва, че е не е компетента да се произнася по К въпроси не става и всички НПО–та, дето се имат за големи „разбирачи“ и обикалят студиата най-накрая да разберат, че подхода на „реформистите“ не е правилен!
Ехо, някой въобще поглежда ли интернет страницата на КС?: ДНЕС, 25.04.2023 Г., БЕ ПУБЛИКУВАНА НЕВЯРНА НОВИНА В ПУБЛИЧНОТО ПРОСТРАНСТВО ОТНОСНО ВЗЕТ КРАЕН АКТ ОТ КОНСТИТУЦИОННИТЕ СЪДИИ ПО К.Д. №18/2022 Г. Към настоящия момент Конституционният съд не е провел заседание за обсъждане по същество, насрочено за 25.04.2023 г. от 13:30 ч., и не е приел краен акт по к.д. № 18/2022 г. С Определение №9 от 15.11.2022 г. по к.д. №18/2022 г., Конституционният съд само е допуснал за разглеждане по същество искането на Министерския съвет за установяване на противоконституционност на разпоредбата на чл. 145, ал. 1, т. 3 в частта относно… Покажи целия коментар »
Ти си като във вица за „оня дето все не е разбрал…“
Новите управляващи юристи трябва да се научат да произнасят най-дългата дума правилно, а именно „непротивоконституциоснователствувайте“.
Доста време ще им отнеме. 😄
Поредното пълно юридическо фиаско за Крумчо, Кирчо, Ленчето и компания.
И тези нормотворци като предните. Пълна трагедия.!
Крумзаркови небивалици.
Това решение на КС е противоконституционно,и следва да бъде оспорено пред Върховния конституционен съд!
Да се говори,че решение на Конституционния съд може да бъде оспорено пред Върховния коституционен съд/какъвто не съществува/ не само е юридически нетърпимо, но говори за потресаваща некомпетентност. Дъно.
Дъното е за лишените от чувство за ирония, а още по-голямо за тези лишени от самоирония.
Определено си плаче за обжалване, защото противоречи на трайната практика на Конституционния апелативен съд.
Конституционната прокуратурата да не чака, а да протестира решението!
Много имаш ти идея от Конституция. Аман от уличници в този специализиран уж сайт.
Най- добре, най- сигурно и най – компетентно е да се жали пред Арменския синод!
По отношение на качеството на актовете на КС бих искал да използвам момента да обърна внимание на две негови тези, които си противоречат: От определението, с което се отклонява искането на Зарков за тълкуване на ЗСВ: „Конституционният съд не може чрез тълкуване да дава конкретни указания за действие (или бездействие) на органи на публичната власт, вкл. на Народното събрание, още по-малко да ограничава неговата суверенна функция на единствен законодател на държавата“ Из Решение № 3/28.04.2020г. на КС (онова странното със заобикалящия обратен ефект на решенията на КС, въз основа на което могат да съдят НС за противоконситуционни актове) „При контрола… Покажи целия коментар »
Въпреки че става въпрос за двата различни вида правомощия на КС, отразено в съответния диспозитив – тълкувателен и обявяване на закон за противоконсититуционност, мотивите си остават средството, чрез което органите биват запознати с разсъжденията на магистратите и тяхната интерпретация на закона.
“300 пъти ме канеха да стана конституционен съдия, ама моята работа е да стоя отстрани и да ги шамаря! А откакто Атанас Семов влезе в КС, хептен Георги Близнашки трябва да ги бие!”
Бе кой го е канел тоя варел с кисело зеле, те за слива не го бръснат, та за Конст съдия го канели, пхахахахахаха:))), ама виж нищо против нямам професора, жив и здрав да е, писа ми 6 на държавния, а нищо не бях казал:)))
О, пак ли за клоуна Гошо?
Темата е все пак сериозна. Оставете клоунадата за други места.
Георги си го знаем още като беше млад асистент по държавно право. Вироглав и заслужаващ да бъде победен, дори и забравен. В онези години си позволяваше да подхвърля разни доноси срещу светилото за нас, студентите по право, а и изобщо за юристите в НРБ, проф. Борис Спасов, който ни четеше лекционния курс по държавно право тогава.
Чудесно! А вие защо публикувахте новината още сутринта?! Не ви ли е поне малко срам?! Гешев ли ви даде решението, той явно го има в аванс!!
Аз не съм изненадана, че отказват
Позорно
Не съм изненадана
Явно не искат Гешев да им квичи на главите после, че обслужват мафията
В сегашния си вид прокуратурата е безполезна
Какво стана бе, мишции, Зарчо Сорбонски пак се издъни като достоен наследник на мис Пиги, или както каза Гешев, толкова им е капацитетът на „агроинженерите“.
Каскета колко пъти го отсвириха, герберастки троле? Включително за закриването на поръчковите спецове.
Виеше на умряло главния каскет КС като потвърди закриването на Спецсъда…
КС нищо не е „потвърждавал“, уважаеми агроинженери!
Нали се сещате, че не е важно точно колко пъти не си успял, а е напълно достатъчно да си прав само веднъж, но когато и за каквото трябва. В случая правомощията на прокуратурата бяха в центъра на политическата кампания срещу Гешев и целта беше да се орежат същински негови компетентности. Въпреки че в становището на обвинението има недостатъци (сливат понятията акт и действие), тезите на противниците са драстично по-неадекватни.
На тая наща Конституцията и разказахме играта всеки случай. Всеки си я ползва, когато и както му е удобно
Да бе как ще има проблем…
Ох то и тия са едни работяги. Майка плаче
Има си хас да открие
Наскоро гледах и слушах Магдалината на българското право . Този титан на правната мисъл и поведение и на секудата слушайки го си казах защо не се песи8нира този старец . Та той е неадекватен, даже не знае и не мисли какви ги говри . Защо точно той да представлява ВСС та с аквонсе различава от СтоЮ Стоев по своя правн нихилизъм и наивизъм . Мен специално ме е срам ама много срам от Магдалината тази Гоцедечевска юридическа примадона . Жалка гледка е това човече