Според доклада за 2021 г.
КПКОНПИ е получила сигнали за корупция за 301 магистрати
Сигнали за корупция срещу 301 магистрати е получила миналата година Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ).
Това става ясно от доклада за дейността на КПКОНПИ за 2021 г., който е внесен в Народното събрание и е изпратен на президента и на правителството (пълния текст на доклада виж тук). В началото на годината председателят на комисията Сотир Цацаров каза, че ще подаде оставка от 1 март, за да може да бъде внесен годишният доклад.
От него става ясно, че сигналите за корупция са 877, като най-много са срещу магистрати – 301. Сигналите срещу държавни служители са 275, а 112 са срещу органи на изпълнителната власт. Приключили са проверките по 726 сигнала с изготвени по тях доклади и решения, но от комисията не посочват какви са те. От всички сигнали само 22 не са съдържали данни за престъпления.
Комисията е работила по 618 прокурорски проверки, като е разкрила данни за извършени престъпления по 97 от тях и материалите са докладвани на прокуратурата. КПКОНПИ е установила и 22 конфликта на интереси, за които е наложила глоби и е отнела над 804 000 лева.
За 2021 г. комисията е приела 209 решения за образуване на дела за конфискация, а съдилищата са допуснали обезпечения на имущество за близо 39,4 млн. лева.
До края на миналата година в комисията е имало 5876 активни проверки за незаконно имущество, като са образувани 836 граждански дела с обща цена на исковете за над 3,8 млрд. лева. Над 1/4 от делата са срещу ръководители или участници в организирани престъпни групи, а над 1/5 са срещу обвиняеми за данъчни престъпления.
28
Коментирайте
Кои са тия съдии, дето винаги отсъждат „невиновен“, че за десет години така и не съм ги видял до сега. Виж, примери за обратното колкото щеш.
То хубаво, ама да каже как са приключили проверките по тези сигнали срещу магистрати.. Защото така излиза, че най-корумпирани са магистратите, а реално всеки ужилен от някой съдия, прокурор или следовател чрез разследване и/или присъда, може да си пуска сигнали срещу тях, колко да им прави кал.
Цаци вместо да докладва, да взима мерки и теглилки.
A, дреме му на него вече за корупцията.
Правосъдната система е най-корумпираната част на обществото. От всички тези сигнали ефект 0. При работеща прокуратура и съд, тези щяха да са в Сливен и Белене.
Много тъжна статистика.
Еееее, много бе. Дано не е вярно. И какво стана? ‘Убавата съдебна система, където са най-високо платени, се оказва най-корумпирана. Това в доказателство, че за съжаление много магистрати възприемат съдийството като начин за лично облагодетелстване, а не като призвание. Ако магистратите са така, какво остава за останалите служители в публичния сектор. Жалко…
А до сега да сте видяли осъден магистрат?
Аз съм видяла двама съдии, с влезли в сила присъди
а защо да не го кажем така: „много магистрати възприемат прокурорството, като начин за лично облагодетелстване, а не като призвание“ А?.
И накрая нищо няма да излезе или масово ще се окаже, че не са корумпирани.
Да. Просто ще им лъснат имиджа.
Твърде възмутително е това число. И притеснително
Там където няма голям контрол има и много корупция. Резонно.
Вероятно парите от корупция достигат до висши политици точно чрез по-малки постове, като магистрати, депутати и други.
Сигурно. Колко политици чадъросват престъпници. А колко от тези политици са зад решетките?
А политици? А министри?
Недейте така. Те са най-честни!
Ама за себе си.😄
Срамно е, че най-много сигнали има срещу магистрати.
Да дойде кака ви Кьовеши… Ще им разбута манифактурката.
Че тя нали дойде!?
Но числата макар и шокиращи са сигнали – нищо не е доказано.
Има си хас. Всички явно искат нещо под масата.
Сиреч масова корупция ни тресе
Не е задължително сигналите за корупция срещу съдии да са с реални факти. Например, при нак.съдии, подаването на сигнали срещу тях до всички институции е начин да се отведат и така подсъдимите, а за съжаление и калпавите адвокати, както и т.нар. айдукати, си избират съдии. Става въпрос за мекушави, плашливи, неуверени или пък пълни „пердета“, дето гледат през пръсти делата, на принципа „едно да мине и друго да дойде“. Има и такива съдии, които винаги отсъждат „невиновен“, защото смятат, че така демонстрират надмощие над прокурорите. За съжаление чувам и хора, които дори не са стъпвали в съда, да говорят разпалено… Покажи целия коментар »