КПКОНПИ глоби трима кметове с общо 125 000 лева за конфликт на интереси
Антикорупционната комисия установи конфликт на интереси при кметовете на Стражица, Козлодуй и Тервел, заради което им наложи глоби за общо 125 000 лева.
Кметът на Стражица Румен Павлов е глобен с 60 000 лева за общо 12 случая на конфликт на интереси. Установено е, че брат му, който е бизнесмен, подал до кмета 24 заявления за издаване на разрешения за почистване на имоти от дървета и растителност. Павлов лично подписал 11 заповеди в полза на брат си и издал 69 отделни разрешителни. Отделно от това, между кмета и брат му бил сключен договор за отдаване под наем на земеделска земя.
Кметицата на Козлодуй Маринела Николова пък е била в конфликт на интереси, защото с 9 договора общината е отдала близо 2250 дка земи на бизнесмен, като той печелил всички търгове. В същото време обаче Николова отдала под аренда на същия търговец и собствените си земеделски земи.
„Именно поради наличието на тези лични договори кметът Маринела Николова е действала като свързано лице с едноличния търговец, при подписването на договорите за наем на общинска земеделска земя“, посочиха от комисията, като за всеки от деветте договора е наложена глоба от по 5 000 лева и затова общата санкция за Николова е 45 000 лева.
Кметът на Тервел Симеон Симеонов е в конфликт на интереси, защото миналата година лично гласувал срещу собственото му освобождаване като председател на Общинския съвет. Той председателствал съвета в предишния мандат, като в четири заседания било подложено на гласуване предложение на местната коалиция „За нов Тервел“ за предсрочно прекратяване на правомощията на председателя на съвета и за избор на нов.
„Предложенията не са били приети, като в гласуването на всяко от четирите заседания, с глас „против“, е взел участие и самият Симеон Симеонов. С това е нарушил забраната на чл. 56 ЗПКОНПИ, според който лице, заемащо висша публична длъжност, няма право при изпълнение на задълженията си да гласува в частен (в случая свой личен) интерес“, посочиха от КПКОНПИ, а на Симеонов са наложени отделни глоби по 5000 лева за всяко гласуване, като общата му санкция е 20 000 лв.
Дело е образувано и срещу общински съветник от Царево, като КПКОНПИ проверява сигнал, че в бюджета на общината за 2020 г. е предвидено финансиране за волейболен клуб от 45 000 лв., като братът на съветника е член на управата на клуба, а самият съветник гласувал „за“ отпускането на парите.
Комисията проверява и главния архитект на Шабла Татяна Нейкова за конфликт на интереси заради строеж на морския бряг в село Тюленово. Съмненията са, че сградата в строеж е собственост на сина на Нейкова, а самата тя е презаверявала разрешението за строеж в полза на сина си.
19
Коментирайте
Ами то досега не ги хващаха, но Цацаров и Гешев са тандем!
кой е пасивния партньор?
Ти
Няма да е зле Цацаров да подпука и Фандъкова. Уреди цялата си рода. Кой знае още какви далавери ще върти през втория си мандат.
Изборите за кмет бяха тотално опорочени с купените гласове най вече. Жалко, че делото на Мая не върви в нейна полза.
Маринела Николова се е издънила яко. Как ще отдаваш собствените си земи, при положение че си на такъв пост.
Прав си. Най-добре е да си оре земята самичка в свободното време, за да няма конфликт на интереси, ама аз не съм виждал орачка с джуки с хиалурон и голям маникюр.
Браво! Само паричните санкции са ефективни в това отношение. Като удариш няколко такива по джоба, да видиш как ще се замислят другия път.
На Румен Павлов подписите му излезнаха солено!
Строителството по Черноморието трябва да бъде забранено. Свободно място не остана. Отиваш на море, а срещу теб бучат багери. Вече и защитените територии ще завземат, не ги е срам
Слънчев бряг не можеш да го познаеш. Плажната ивица вече е нищожна в сравнение с преди.
Тази комисия нещо се разработи при новото ръководство! Ще излезе, че Цацаров си е на мястото там
Не разбирам този възторг, това са все кокошкарски истории
И какво като са кокошкарски. Работата на комисията е да проверява и такива сигнали
Ех, че хубавоооо, благодарим ти г-н цацаров, благодарим, скъпи сотире
Това се случва в провинцията, такива дребни далаверки тровят живота на хората и трябва да бъдат наказвани. За големите далавери виж все не се намира кой да ги разкрие и накаже.
Точно така. Кметът е най-близо до човека, а особено тези по курортите обслужват само бизнес интереси. Затова трябва много стриктно да се следи как си изпълняват задълженията. И ако сгафи, бой по тиквата
Кокошкарски или не – преследва се от закона и като е установено, че има конфликт на интереси трябва да се накажат виновните лица. А и реално наложените глоби не са никак малки.Именно по този начин лека-полека българина ще се научи, че шуробаджанащината трябва да се забрави вече.
Ей, кмет да си в днешно време! Ама и да не те хванат с далаверите все пак.